şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • yakında serbest bırakılacak olan hadise..hadi yine iyisiniz komünistler, ülkeye 3g bağlantısı geliyormuş.
    cuba ıs letting citizens get mobile ınternet on their smartphones

peki normalde nasıl(dı)?
    küba’da öyle kafana göre internete bağlanamıyorsun. ülkede 250 tane wi-fi noktası var, anca oradan.

bunlara şöyle bağlanabiliyorsun.
    önce devlet dairesinden kart alıyorsun. bu süreç 30 dk ila 1 saat arası sürüyor.
    internetin saati 2 dolar (küba’da ortalama memur maaşı 20 ila 40 dolar arasında)
  • ulan ne sevindim ne sevindim... demek artık emekli maaşından artırdıkları ile küba turuna çıkıp che gueavara tişörtüyle che mozolesi önünde poz veren sosyal demokrat teyzelerden anlık bildirim alabileceğiz he. âdeta devrim, bir şey.
  • küba'da cep telefonlarında internet servisi başlıyor

--- spoiler ---
    kübalılar bugünden itibaren cep telefonlarından 3g ile internete bağlanabilecek. ancak servis kübalıların satın alma gücüyle kıyaslanınca çok pahalı.

aylık 600 mb (megabyte) sınırlı internet paketinin fiyatı 7 amerikan dolarına, 4 gb'lik internet paketinin fiyatı ise 30 amerikan dolarına denk.

paketsiz internete bağlanmanın ücreti ise 100 mb için yaklaşık 10 dolar olacak.

ülkede aylık ortalama maaş da yaklaşık 30 amerikan doları.
    --- spoiler ---
  • bence hiç bağlanmasınlar, tünelin ucu bom bok bir yere çıkıyor. bizden söylemesi.

tanım: küba'lılar için aşırı pahalı olan internetin kullanıma açılması olayı.

edit: lan adamlara birden 3g vermesinler bünyeye dokanır. önce bi wap/gprs kullansınlar. bu ne bolluk ya :)
  • başta annem olmak üzere, kübaya yerleşmek için internette aktif olarak serzenişte bulunan kişilerin sosyal ağ bağımlılıklarını ülkemizde tedavi olarak bırakıp daha sonra göç etmeleri önerilir.
  • uzak şehirde oturan akrabalarına bayramda mail atmak yerine gidip ellerini öpüp geri dönmek daha ucuz amk!

ama şunu söyleyim mi? en güzeli küba lan valla. keşke bizde de internet ulaşılamaz olsa da saçma sapan ergen spamlarını görmesek.
  • küba'da kullanılan arabalara bakınca, 3g interneti yine iyi vermişler. başlığı görünce 2g yada 56k modem hızında bir internet verilir diye düşününmüştüm.
  • birazdan küba sevdalıları gelip “aağğbbbiiieeeee telefon gereksiz zaten bak adamlar kansere çare buldu” falan yazarlar.

bir de sabah akşam kapitalizm yeriyorlar. o beğenmediğiniz kapitalizm olmasa elinde tuttuğun telefon var olacak mıydı acaba bir düşün bakalım?

edit: "cep telefonunun icadı ile kapitalizmin ne alakası var?" benzeri sorular çok geldi ama cevap vermeyeceğim. bu kadar temelden başlayarak anlatacak vaktim yok çünkü. tarihe bakın biraz, toplumlar hangi şartlar altında ilerleme göstermiş falan hani.