şükela:  tümü | bugün
 • bayağı kompleks bir süreçmiş
  here's what internet is like in cuba

  öncelikle küba’da öyle kafana göre internete bağlanamıyorsun. ülkede 250 tane wi-fi noktası var, anca oradan.

  buna da şöyle bağlanabiliyormuşsun..
  önce devlet dairesinden kart alıyorsun. bu süreç 30 dk ila 1 saat arası sürüyormuş. internetin saati 2 dolarmış (küba’da ortalama memur maaşı 20 ila 40 dolar arasındaymış)

  bu aldığın kartı kazıyınca kullanıcı adı ve şifre çıkıyor. onunla da bağlanıyormuşsun. ama internet bayağı yavaşmış.
 • (bkz: internet bulamıyorlarsa püro içsinler)

  şaşırmamak lazım henüz önünde uzun bir yol var küba' nın bazı alanlarda çağı yakalamak için . hoş yakında bir khk ile türkiye cumhuriyetinde internete girişlerde de vatandaşlık numarası girmek zorunlu hale getirilirse şaşırmam.
 • bu dünyada adalet varsa her gerizekalı ahirette ozendigi rejimlerde yasamalı. sosyalistler bu tip bir ortamda seriatcılar da o cok ozendikleri seriat devletlerinde. birazdan burası buna da guzelleme yapacak tiplerle dolacak. sonra diyecekki sanki sen cok ozgursun.
 • buna rağmen halen daha en mutlu ülkelerde başı çekiyor. o kadar sıkıcı bir hayatta sadece patates yiyip puro içerek nasıl mutlu olabiliyorlar cidden şaşılası. isviçre'li bilim adamları bunu kesinlikle araştırmalı.
 • tipik diktatörlük uygulamasıdır. normaldir. normal olmayan, türkiye'de küba'yı övüp, türkiye'deki internet yasaklarından şikayet eden yüz binlerce zibidinin bulunmasıdır.
 • bizim kaldığımız four points sheraton da, voucher veriliyordu böyle 24 saatlik, kazıyıp kodu giriyordun hotelden çıkarkende wifiyi kapatıp çıkıyordun ki askıda kalmasın da saatten yemesin diye.. sonradan gelen bir hizmetmiş ve aşırı pahalı olduğunu öğrenince anlamdırabilmiştik. çoğu cafede wifi yok, varsada vermiyorlar şifre mifre müşteriye anca hesap kabarıksa belki. es kaza internet lazım olmuştu havanada bana bir bina tarif ettiler bankaymış oraya gidip binanın köşesinde durursam wifi çekiyormuş şifreside şuymuş buymuş dedi uğraşamadım neticede.. ihtiyaçta kalmamıştı zaten
 • boyle giderse 5sene icinde sorun olmayacak seylerden.

  (dunyanin geneli icin konusuyorum, sadece kuba degil)
  (bkz: ku band) tan (bkz: v band) e gecis.
 • memurların ofislerinde, öğrencilerin kampüste pek sorun olmadan yaptığı bir şeydir.

  normal vatandaşların 2 seçeneği var:

  1) saati 2$'dan kamu alanlarına kurulmuş internet noktalarını kullanarak internete bağlanmak.
  (bkz: etecsa)
  (bkz: nauta)

  2) uydu interneti kullanmak. bunun maliyet dışında bir de hukuksal riski var, çanak anteni falan iyi gizlemeniz lazım zira yakalanırsanız durum kötü. avantajı ise yasal alternatifleri gibi sınırlı olmaması.