şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hacim hesabı
 • harfiyat ve yol projelerinde çıkan toprağın ( veya dolgunun ) hesabına verilen isim.

  fantastik bir versiyonu için;

  (bkz: brükner hesabı)
 • kazı veya dolgu sonrasındaki toplam hacimin hesaplanmasıdır.
  hacmi hesaplanacak alanda yapılacak olan işlemden önce yüzey alımı yapılarak arazi modellenir. yapılan kazı/dolgudan sonra arazi tekrar ölçülerek modellenir. iki ölçüm arasındaki hacim farkının belirlenmesinde kübaj kullanılır.
 • önce... kazı yapılacak sahanın etrafında, değişmeyeceğini düşündüğünüz yerlere nokta atılır. bu noktalar, sizin mini referans noktalarınızdır. y-x değerinden çok, z kısmı mühimdir. kazı ya da dolgu yapılacak sahayı ölçmeden önce bu noktaları okumak gerekir, daha sonra arazinin sayısal modelini çıkarabilmek adına gerekli alım yapılır. alım bittikten sonra, demin bahsettiğimiz mini referans noktalarını bir daha okursunuz. buradaki amaç, ister total kullanın ister gps, başlangıçta ve işin sonunda değişmeyen noktalara yapılan okumaların farklarını görüp, arazide yapılan ölçülerde azami şekilde gerçeğe yakınsayabilmektir.

  ilk alım ve sahanın işlem görmüş hali olan sonraki alım modelleri birbirinden çıkartılır. bu sayede ne kadar kazı-dolgu, yani iş, yapıldığı görülür.

  not: saha küçük de olsa planlama yapmadan ölçüme başlamayın.