şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir hadise
  https://twitter.com/…tatus/1171451734796824576?s=21

  --- spoiler ---
  kanada'nın küba'yı 6-0 mağlup ettiği maçın ardından 5 futbolcu, daha iyi bir hayat standartları gerekçesiyle küba milli takımından kaçtı. teknik heyet, 3 mevkiye futbolcu arıyor. son 17 yılda, farklı yaş gruplarından 44 futbolcu küba milli takımı kampından kaçtı.
  --- spoiler ---

  ee kardeşim hani küba acayip süper bir memletti..
  (bkz: küba övülürken kübalıların küba'dan kaçması)
 • karma ekonominin işlediği bir ülkeden, serbest bir girişim olan ekşi sözlük uzerinden, 3g internetin yeni geldiği kübayı savunup, kapitalizmi boklayanları gösteren olay. allah aşkına orada yaşayan garibanlarla bizim grzk solcuları takas edelim amk
 • hala kaçanlar nereye kaçtıklarının farkında değiller, aslında barbar bir sisteme kaçıyorlar diyen gerizekalı suserlar var. hiç gelişmiş ve liberal bir ülkeden çin'e, küba'ya, kuzey kore'ye ve zamanında sscb'ye kaçmaya çalışan bir kişi dahi duydun mu? özgürlük karşıtı bu rejimlerde kaçışın olması doğaldır. özgür olmayan bir ülkede emek de, eşitlik de işe yaramaz. refah özgürlüğün olduğu yerdedir.
 • olsun kansere çare buldular ama porsuk bıyıklı sevgilim baran öyle söylüyor
 • geçen sene ülkemizden macaristan’a giden halk oyunları grubu topluca iltica etmişti :d ona benzemiş bu biraz. bizimkiler güle oynaya gitmişlerdi, bunlar sektire sektire.
 • bu iltica konusu üzerinden küba'nın acınası halinin sebebinin ambargo olduğunu söyleyenler olmuş. küba'ya sadece abd ambargo uyguluyor, küba'ya abluka filan uygulanmıyor. abd, küba'nın başka ülkelerle ticaret yapmasına müdahale etmiyor, engel olmuyor. küba dünya ticaret örgütüne üye, avrupa birliği ve diğer ülkelerle ticaret ilişkisi bulunuyor. küba'ya dünya'da ambargo uygulayan tek ülke o lanet olasıca kapitalizmin, emperyalizmin beşiği abd. küba'nın fakirliğinin, bu acınası halinin sebebi abd'nin uyguladığı ambargoysa zaten batsın küba. olaya gel: fakir olmanın sebebi, en büyük düşmanının seninle ticaret yapmıyor olması. ayrıca amerika ambargo uygulamasa da bu onurlu sosyalist küba, şerefsiz emperyalist kapitalist amerika'yla zaten ticari ilişkiye girmezdi bence.

  küba'da özgürlüklerin filan olmaması da hep lanet olası amerikan ambargosu yüzünden zaten. bu arada küba'da amerikan ambargosu için 'el bloqueo' deniyormuş, yani abluka. bu tam bizim 'dıj güşler' tabirine dönmüş. dünyanın dört bir yanıyla ticaret yapabiliyorsun, puron dünyanın her yerinde nam salmış, 12 milyonluk ülkeye senede 5 milyondan fazla turist gelip döviz bırakıyor, ne ablukası.
 • komünist sosyalist dikta altında inleyen adamların ilk fırsatta kaçmasıdır ve ibretliktir.

  ha ama doğru, gerçek sosyalizm bu değil
 • küba’nın mükemmel bir ülke, bir cennet olduğu miti nerden çıktı bilmiyorum. küba devasa boyuttaki ekonomisi ve ordusuyla kendisini yok etmek isteyen abd’nin dibinde küçücük bir ada ülkesi. çok uzun yıllardır ambargo altında. tarım ve turizm üzerinden çok kısıtlı kaynaklara sahip.
  küba'yı anlamlı yapan şey sahip oldukları değil! bir toplumun sosyalist bir organizasyonla başarabileceklerine dair örnek teşkil etmesi.. küba yoksul bir ülke. bütün bu yoksullukla, kıt kaynaklarla, ambargolarla yaratabileceklerinin tabiki bir sınırı olacak.. ancak kimse hakkını yemesin. türkiye çok daha fazla kaynağa, insan gücüne sahip ama iki ülkeyi kendi ölçekleri içinde değerlendirirsek kuba'nın çok gerisindeyiz.
  küba yoksul bir ülke. daha iyisini bulabileceğini düşünen insanların kaçması da çok doğal. kaçan futbolcular kanada'nın dandik mahalle takımında oynasa bile muhtemelen eskisinden daha iyi bir hayatları olacak.. yalnız şu noktayı kaçırmayın küba'da herkes futbolcu değil, o dediğiniz brezilya..
 • "melis kübada kanser vakası yokmuş yea", " ayfer canım kübadaki eski arabalara bayılıyorum", "küba dünyanın en özgür ülkesi, qomün qızlar eqlesin" tayfası çok hüzünlü.
 • kanada,abd sahte ozgurlukmus. sen hic seyahat ozgurlugu olan kubali kuzey koreli gordun? hicbir kubali kuzey koreli ulke disina cikabiliyor mu. adamlar kopek balikli okyanusa atlayip kaciyor, bizim beyinsiz hata yaptin diyor.
  insallah boyle gunde 1 dolara yasadiginiz otoriter rejimlerde yasarsiniz.