şükela:  tümü | bugün
  • eti karneyle alan ülkeden kaçmak kadar mantıklı birşey yok ki... komunizm diktayı getiriyor halklar hep eziliyor. sonunda izm olan herşeyin sonu boka bağlar zaten o da ayrı bir tartışma konusu.
  • baska bir baslikta da yazdim. kuba'ya giden bir sosyalistim. size bagimsiz sekilde bir takim gozlemlerimi anlatacagim. temel gida malzemelerinde zerre sikinti yasamiyor olmalarina ragmen eskiden cok daha iyiydik diyen yaslilar var. gencler kapitalist dunyanin farkindalar ve cogu bizim kendine beyaz yakali diyen egolu tiplere 3 tur bindirirler. aldiklari bu egitimle icten ice daha iyi maas alma dusunceleri olusmus, soylemiyorlar ama hissediyorum. kapitalizmin isikli vitrini egitimli gencleri cekiyor. ben bu aldiginiz egitimi kapitalist bir ulkede almaya kalksaniz tonlarca para verirsiniz dedigimde iclerinden bazilari tabii rahat rahat yasiyon, konus amk, bekara kari bosamak kolay gibi cumlelere benzer cumleler duydum. ah safim yalan soyledigimi zannediyor.
    havana disindaki yerler inanilmaz ucuz. ınsanlar sevecen ve kapitalist ulkeye kacma dusuncesini oralarda hic gormedim.
    bu iltica mevzusu egitim almis veya ozel yetenegi olan insanlar arasinda daha yaygin. her egitim almis kacmak istiyor dusuncesi dogmasin cunku bir suru halinden memnun egitimli kubaliya denk geldim.
    halk arasinda suc islemeye egilimli veya suc isleyip hapse girmis tiplerin hepsi ulkeden kaciyor. hirsizlar kubadan hic hosnut degil.

kisaca ozetlemek gerekirse eger, turkiyedeki beyaz yakali insanlarin reflekslerine benzer refleksleri kubalilarda da gorebilirsiniz. kendisinin odullendirilmesi gerektigini dusunen kisilerde bu durum var. daha detayli yazar, editlerim.
  • anladığım kadarı ile,

kanada>küba ise sosyalizm bok.

küba > etiyopya=dominik=trinidad=bilimum sikko karayip, güney amerika, afrika,asya ülkesi. ama bu sefer de kapitalizm bok.

50 yıllık ambargo altındaki ermenistandan hallice ülke üzerinden , 2 dünya savaşında da ingiltere ve abd'nin yanında savaşmış, bunun mükafatını almış ülkeyi kıyaslayıp, sosyalizm boktur diyebilmek için, 70 senelik cia algı operasyonuna maruz kalmak lazım.
  • aklıma ünlü gezgin berna laçin geldi.

bu ablamız bir kaç yıl önce küba yazısı yazdı. gitmiş, görmüş, çekmiş, yazmış.

berna laçin aşırı komünist bir abla. yazdıklarını okuyun, nasıl kapitalizm düşmanı bir savaşçı görün.

buraya kadar herşey normal. elbette komünist olabilir insan, sosyalizm/komünizm isteyebilir.

lakin berna laçin procter & gamble firmasının fairy adlı ürününe reklam yüzü olarak hizmet ediyor.

procter & gamble amerikalı şirket. kapitalizmin kralı. yerel üreticiyi, küçük ölçekli rakibi piyasa gücü ile siler atar.

bunu yaparken de berna laçin gibi sosyalistleri kullanır.

bunu berna hanıma tweeter'dan sordum.

berna hanım iyi hoş ama emperyalist ve kapitalist bir ülkenin en büyük neferlerinden birine reklam yüzü olmanız ironik değil mi dedim. engelledi beni.

o yüzden burada küba güzellemesi yapan arkadaşlara dikkatli bakın. şimdi değil tarih boyunca aynı.

komünist, sosyalist olup da emperyalist ülkeye kaçmayan tek kişi nazım hikmet. geri kalan hepsi görüşlerinin tam zıttı ülkelere kaçtı ya da siktir olup gitmek için kendini siktirecek birilerini arıyor.
  • ya sizin sosyalizm/komünizm sevdanız bitmedi amk dediğim başlıktır. ulan rusundan ukraynalısına, azerisinden, ermenisine kadar, sosyalist düzenden yakayı kurtaran ne kadar insan varsa göbek atıyor. bu amına koduğumun pembe götlü solcuları ömründe sosyalizm altında yaşamamış ama bulsa bir sosyalist götünü siktirecek vaziyetteler. kardeşim burada arabanı satsan küba'da bir hayat kurmana yeter. siktir git yerleş orada yaşa ek biç kerpiç evinde takıl.
  • ulan insan o muhteşem ülkenin vatandaşıyken kaçar mı lan vahşi kapitalizme. cık, cık.
  • bu işin en traji-komik versiyonu.

bir çok insan deniz yoluyla abd'ye kaçmaya çalışırken ölüyor ya da ölüm tehlikesi yaşıyor. insanlar bu ölüm riskini göze almaya değer görüyor. ege'de boğulan suriyeliler durumundan hiç bir farkı yok.

küba'yı güzelleyen arkadaşlar umarım bunun farkındadır.

https://www.youtube.com/watch?v=009a12a50vk

https://www.local10.com/…-in-hazardous-vessel-video
  • emperyalist zincirin zayıf halkası olmaya aday, ağır şekilde sömürülen bir ülkenin cahil vatandaşlarının, kendi fakirliklerinden yükselen zenginliklere sahip ülkelerle hiçbir doğal kaynağı olmamakla birlikte sosyalizm sayesinde muadili ülkelere nazaran vatandaşlarına çok daha fazla refah sağlayan küba’yı kıyasladığı başlıktır.

dalga geçen sevgili arkadaşlar, size kötü bir haberim var: siz cahilsiniz!

2019 ekonomik krizi başlığı altında ağlıyorsunuz ya salak salak. işte bu yüzden ağlıyorsunuz. mezbahadasınız, kapıya yüklenelim diyenlere dışarıda ne yiyeceğiz ama diyenlersiniz.
  • “eti karneyle aldığın ülkeden kaçcan hacı xd” diye zırvalayanların barındığı başlık.

bak bunu yazanın ülkesinde asgari ücretli açlık sınırının altında maaş alırken, etin kilosu (1 kg dana migros’ta, aşağı yuvarladım.) 50 lira. asgari ücretli yüm maaşıyla 40 kilo et alabiliyor.

bak bu aşağıdaki paragraflar da dünya yiyecek programının sitesinden, yiyecek ihtiyaçlarının %70 ila 80ini ithal eden kübalıların en zayıf grupları gözeten birtakım beslenme politikaları geliştirdiğinden bahsediyor.

over the last 50 years, comprehensive social protection programmes have largely eradicated poverty and hunger. food-based social safety nets include a monthly food basket for the entire population, school feeding programmes, and mother-and-child health care programmes. although effective, these programmes mostly rely on food imports and strain the national budget. ın 2011, in the context of efforts to make the economy more efficient, the government announced plans to make social protection more sustainable and streamlined, with an emphasis on the most vulnerable groups along “no one left behind” lines.

with few vegetables consumed and low food diversity, the diet of the average cuban family is poor in micronutrients. since 2011, the government has been making efforts to strengthen its national plan for the prevention and control of anaemia, particularly among children under 5. at the end of 2015, the food security and nutrition monitoring system (sısvan) indicated a persistently high prevalence of anaemia in the five eastern provinces: 31.6 percent among children aged two, and up to 39.6 percent among children aged six months.

cuba imports 70 to 80 percent of its domestic food requirements, with most imports slated for social protection programmes. the government is prioritizing higher domestic food production – particularly of beans, a critical source of protein. part of this effort has involved converting of state farms into cooperatives.
  • bi de castro demiş ki "tırı tırı vırı vırı devrimci cesareti olmayanlar gitsin"

sanki sen her gidene izin verdin de insanlar gitmedi zorla kaçıyorlar çünkü ekşın seviyorlar !!!

küba'dan kaçma şansı olan yüzbinlerce insan on yıllarca amerika'ya ve başka ülkelere kaçtı. acaba neden?

pardon, sosyalist ülkücülük "çevir kazı yanmasın" oynayacak. onlar dışında herşey kötü ve haksız.

ay kıyamam ya...