şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "misalli büyük türkçe sözlük" nâmıyla maruf türk lisani için hacimli bir ümit!

  kubbealtı'nın tanıtım yazısı aşağıdaki gibidir:
  "farklı dönemlerdeki yazılı ve sözlü dil örneklerini 3 cilt halinde yaklaşık 3.650 sahife, 61.000 madde, bunlardan türetilmiş 35.000 deyim ile 400 müellifin 1.000'e yakın eserinin taranmasıyla elde edilen 100.000 misalli bu temel başvuru eseri, türkçemize bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı önemli bir hizmet olması bakımından dikkate değerdir. kubbealtı lugatı'nın ilk bilimsel danışma toplantılarına 1971 yılında ilim ve fikir adamları ile türk dili üzerinde çalışmış akademisyenlerden oluşan 12 kişilik bir heyetle başlanmıştır. hazırlığı 1971, yazılması ise 1976 yılında başlayan kubbealtı lugatı 34 sene süren ciddi ve zahmetli bir çalışmanın sonunda 2005 yılında tamamlanmıştır."

  zannımca, her lugat bir manifestodur! nitekim ilhan ayverdi'nin takdim yazısında da bir türkçe tasavvurunu vaz etmektedir.

  ilhan ayverdi'nin vecde bürünmüş gayreti ile nihayetlenmiş bu çalışma, büyük bir hizmet olmasının ötesinde, lisanımız adına bina edilmiş büyük bir abidedir.
 • türk yazın tarihinin en emek verilmiş, en nitelikli, en hacimli, en önemli yapıtlarından biri. belki de birincisi.
  (bkz: allah razı olsun)
 • üstadım * ; "fıstık gibi bi$i ama biraz tuzlu" deyince..."kendi alçak gönüllüğü, yüce insan, i$te paraya değer vermiyor" deyip, lugatı istetdim. üç cilt halinde ben ve kitaplarla birlikte kasaya indik...fiyatını öğrenmemle yutkunmam arasında güzel bir bağlantı oluştuktan sonra.. onlar kasada benimse aklım onlarda kaldı.
 • kubbealtı sözlüğü olarak da bilinir. 3 ciltten mürekkeptir. 2005 yılında yayımlanmış, bir sonraki sene ikinci baskısını yapmıştır.
 • idefixe'de gun itibariyle 120 tl'ye inmistir.

  soru: adinda neden ornekli/karsilastirmali degil de misalli kullanilmistir?
  cevap: turkce dediysek daha cok osmanlica olacakti, boyle daha cok satar diye dusunduk, piyasaya surduk, bulandirma simdi dimaglari.
 • bir de ayrintili bilgi geldi ki, bu bilgilendirme yazisini anlamak icin bile sart olan kelime tanimlayicisi...

  dogrudan (c)alintidir:

  "
  farklı dönemlerdeki yazılı ve sözlü dil örneklerini 3 cilt halinde yaklaşık 3.650 sahife*, 61.000 madde, bunlardan türetilmiş 35.000 deyim ile 400 müellifin* 1.000'e yakın eserinin taranmasıyla elde edilen 100.000 misalli bu temel başvuru eseri, türkçemize bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı önemli bir hizmet olması bakımından dikkate değerdir. kubbealtı lugatı'nın ilk bilimsel danışma toplantılarına 1971 yılında ilim ve fikir adamları ile türk dili üzerinde çalışmış akademisyenlerden oluşan 12 kişilik bir heyetle başlanmıştır. hazırlığı 1971, yazılması ise 1976 yılında başlayan kubbealtı lugatı 34 sene süren ciddi ve zahmetli bir çalışmanın sonunda 2005 yılında tamamlanmıştır.

  bilim, sanat ve edebiyat dünyasının yıllardan beri yayımlanmasını merakla beklediği misalli büyük türkçe sözlük nihayet tamamlanarak kültür hayatımıza kazandırıldı. edebiyatçı ilhan ayverdi'nin yönetiminde hazırlanan, üç büyük cilt hâlinde basılan sözlük, 3 bin 500 sayfadan oluşuyor. kapsamlı çalışma 1971 yılında başladı. yüzlerce eser incelendi, tarandı, araştırıldı ve üç ciltlik misalli büyük türkçe sözlük tam 34 yılda hazırlandı. 400 müellifin 1000'e yakın eserinin tarandığı eserde 100 bin civarında kelime ve deyimin karşılığı yer alıyor. ayrıca kelime ve deyimler için türk edebiyatının çeşitli metinlerinden seçilen örnekler gösteriliyor.

  sözlük için ne dediler:

  "bu zengin sözlükte gerçekten aradığınız bir çok yeni-eski kelimeyi bulabilirsiniz. sözlükte birçok osmanlıca kelimeyi de örneklerle bulacaksınız. böylece türkçe sözlük ile osmanlıca sözlük'ün özelliklerini bir arada barındıran bir sözlük bu."
  (bkz: doğan hızlan)

  "türkçe önemli bir kaynak daha kazandı: kubbealtı lugati, misalli büyük türkçe sözlük"
  (bkz: hasan pulur)

  "34 yıl dile kolay. bir lügat için otuzdört yıl. ama bu bir gerçek. bayrağı otuz dört sene taşımaktan yılmayan ve hedefine ulaştıran ilhan ayverdi'yi hayırla andım."
  (bkz: ergun göze)

  "şu an elimizde 34 yıl süren bir alın teri ve göz nuruyla hazırlanmış, rahatlıkla iftihar edebileceğimiz altın kıymetinde bir sözlüğümüz var! milletimizin minnet ve şükran borçlu olduğu çok muhterem ilhan ayverdi hanımefendi'nin gerçek mânâda bir 'ömür verdiği' üzerinde kuyumcu titizliğiyle çalıştığı 'misalli büyük türkçe sözlük'ün, yani kubbealtı lugatı'nın yayınlanmasıyla, türkçe'nin engin ufukları açılmış bulunuyor."
  (bkz: servet kabaklı)

  "yarınlar için artık daha müsterih tavır takınabiliriz çünkü en azından sırtımızı yaslayabileceğimiz bir sağlam lugatimiz daha var artık. bu hayırlı ve görkemli esere emek ve destek verenleri temsilen ilhan ayverdi hanımefendiye lisanımız, irfânımız ve medeniyetimiz nâmına binlerce şükran borçluyuz."
  (bkz: ahmet turan alkan)

  "türkçe'nin mutlu bir günü çünkü dilimiz mükemmel bir sözlüğe kavuştu. dilimizin zenginliğini yansıtan bir sözlüğümüz var artık."
  (bkz: taha akyol)
  "
 • "benim bir dilim var" diyenler için türkçe sözlüktür.
 • güzel ve yapayalağuz
  olan memleketimizde
  daha misal nedir
  bilmeyenler var.

  önce onlar için,
  sonra bizim için
  çok iyi bir sözlük.
 • kubbealtı lügâtinin tek ciltlik versiyonu milliyet gazetesi tarafından bir miktar kupon karşılığı hediye ediliyor. gerçek bir hediye. birçok eve bu vesileyle girer, birçok öğrenci de gerek duydukça, canı sıkıldıkça arada karıştırır umarım.