şükela:  tümü | bugün
  • daha ayrintili bilgi icin (bkz: http://www.qubit.org/)
  • günümüz bilgisayarları, 0 ve 1 sayılarını kullanarak işlem yaparlar ve veri saklarlar. bu 0 ve 1 sayılarına bit denir. bit kelimesi, binary ve digit kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. bitler, elektronik ortamda 0v ve +5v gerilimleri ile ifade edilirler. yani, işlemciniz 0v değerini gördüğünde bunu mantıksal 0 olarak, +5v değerini gördüğünde de bunu mantıksal 1 olarak algılayacak ve ona göre işlem yapacaktır.

kuantum bilgisayarlar tarafından kullanılan bitlere ise qubit denilir. tahmin edebileceğiniz gibi bu kelime quantum ve bit kelimelerinin birleştirilmiş halidir. bir qubit, bir elektronla temsil edilebilir. elekronun yukarı veya aşağı spinli olması, qubitin 0 veya 1 değerini alması demektir. buraya kadar herşey sıradan görünse de, aslında kuantum bilgisayarları cazip kılan şey bu spin denilen şeyin ta kendisidir. çünkü normal bir bit aynı anda sadece 0 veya 1 değerini alabilirken, bir qubit aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alabilir. bunu da, elektronun aynı anda hem aşağı hem de yukarı spinli olabilmesine borçludur.

normal bitleri kullanarak işlem yapan bilgisayarlar, bitler aynı anda sadece 0 veya 1 değerini alabileceğinden dolayı, bir kerede sadece bir işlem yapabilirler. oysa kuantum bilgisayarlar, qubitler aynı anda hem 0 hem 1 değerini alabileceğinden dolayı, birden fazla işlemi aynı anda yapabilirler. bu da inanılmaz bir işlem gücü doğurur. işte kuantum bilgisayarların cazibesi budur.
  • en küçük fiziksel sisteme denir. bit iki olası değere sahip serbestlik derecesi ifadesi iken qubit gözlenebilir iki değere sahip fiziksel bir sistemdir.
  • spin denilen şey sayesinde 1 ve 0 ikilisinden daha fazlasını tutabileceğinden bu qubitlerle çalışan kuantum bilgisayarları günümüz bilgisayarlarından çok daha hızlı çalışacak ve daha fazla kapasiteye sahip olacakmış.

teoride çalışsa bile pratikte hayvani derecede uzun sürecek algoritmalar çalıştırılamıyor. bu quitler, kuantum bilgisayarları filan yaygınlaşırsa bir başka teknolojik sıçrama olur. ikinci bilim çağı filan olur. güzel olur.
  • (bkz: cue bid)
  • kafam almadığı için bana deli saçması gibi gelen bir kavram.
    konuyu bildiğini iddia eden herkesin ezberden söylediği malum şey şu;
    "qubit, aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alabilir."

iyi de bunun ne gibi bir faydası olabilir?
    trafik ışıklarının hepsinin aynı anda yanması gibi anlamsız.
    o ışığın ya kırmızı yada yeşil olması gerekiyor ki trafik işleyebilsin.

belirsizliği depolamanın amacını da anlamış değilim. zaten belirsiz, niye depoluyorsun. nerede kullanacaksın?
    belirsizlik + belirsizlik = yine belirsizlik çıkacak.
    1+ belirsizlik = belirsizlik + 1
    belirsizlik - 0 = belirsizlik - 0
    eee? sonuç? kısfmet.

kafam almıyor arkadaşım. çok anlamsız.

edit : bu mantıkla bir ssd hardiski çekiçle iyice ezip sonra da suya daldırırsanız quantum harddisk elde etmiş oluyorsuzun zira bitler hem 0 hem 1 oluyor. ne güzel di mi?
  • (bkz: cubit)

kübit, antik çağlarda temel bir uzunluk ölçü birimidir. orta parmağın ucundan dirseğin sonuna kadar olan uzunluğu baz alır. yaklaşık 0,45 metreye tekabül eder. yöresel olarak değişiklik gösterdiği için kesin şu kadardır demek yanlış olur.

çarşıda pazarda kullanmaktan tutun da mısır piramitlerinin yapımında, meşhur dev calut'un boyunun ne kadar olduğunu ifade etmek için hep kullanılmıştır.