• spin denilen şey sayesinde 1 ve 0 ikilisinden daha fazlasını tutabileceğinden bu qubitlerle çalışan kuantum bilgisayarları günümüz bilgisayarlarından çok daha hızlı çalışacak ve daha fazla kapasiteye sahip olacakmış.

teoride çalışsa bile pratikte hayvani derecede uzun sürecek algoritmalar çalıştırılamıyor. bu quitler, kuantum bilgisayarları filan yaygınlaşırsa bir başka teknolojik sıçrama olur. ikinci bilim çağı filan olur. güzel olur.
  • (bkz: cubit)

kübit, antik çağlarda temel bir uzunluk ölçü birimidir. orta parmağın ucundan dirseğin sonuna kadar olan uzunluğu baz alır. yaklaşık 0,45 metreye tekabül eder. yöresel olarak değişiklik gösterdiği için kesin şu kadardır demek yanlış olur.

çarşıda pazarda kullanmaktan tutun da mısır piramitlerinin yapımında, meşhur dev calut'un boyunun ne kadar olduğunu ifade etmek için hep kullanılmıştır.
  • en küçük fiziksel sisteme denir. bit iki olası değere sahip serbestlik derecesi ifadesi iken qubit gözlenebilir iki değere sahip fiziksel bir sistemdir.
  • klasik bitlerdeki 0 1 mantığını yerle bir eden ve quantum mekaniklerince 0 ile 1 arasında sonsuz sayıda durumda bulunabilen quantum computing temel birimidir. basit bir örnekle açıklayacak olursak;
    diyelimki bilmediğiniz bir adresi arıyorsunuz. elinizde klasik 0 ve 1 ile çalışan bir cihaz var ve tek gösterdiği şey aradığınız yerin kuzey (0) ya da güney (1) yarım kürede olduğu. sadece bu bilgiyle o adrese ulaşmak için tek bir yarımkürenin belki de tamamını dolaşmak zorundasınız. müthiş bir enerji ve zaman isterdi bu şüphesiz.
    öte yandan quantum bitiyle çalışan bir cihazınız olduğunu düşünün. ve bu cihaz size aradığınız adres için direkt koordinatları göstersin. böylece hemen o adresi bulursunuz.

bu sadece bir analoji ama aradaki problem çözme kabiliyeti bakımından quantum bilgisayarlarının neden oldukça önemli olduğunu anlamımızı sağlamak için de yeterli.
  • daha ayrintili bilgi icin (bkz: http://www.qubit.org/)
  • namı diğer quantum binary digit. digittir çünkü kendince rakamsal değerler alır. binarydir çünkü 1 veya 0 alır. quantumdur çünkü 1 veya 0 alması girişiktir (bkz: girişim)*.
  • neden kubit değil de kübit olduğunu merak ettiğim bilgi boyutu birimi
  • kuantum hesaplamada, bir kübit veya kuantum biti, temel bir kuantum bilgisi birimidir. iki durumlu bir cihazla fiziksel olarak gerçekleştirilen klasik ikili bitin kuantum versiyonudur.

bir kübit, kuantum mekaniğinin özelliğini gösteren en basit kuantum sistemlerinden biri olan iki durumlu (veya iki seviyeli) bir kuantum mekanik sistemdir. örneğin, iki seviyenin yukarı ve aşağı dönüş olarak alınabileceği elektronun dönüşünü; veya iki durumun dikey polarizasyon ve yatay polarizasyon olarak alınabileceği tek bir fotonun polarizasyonu olabilir.

klasik bir sistemde, bir bitin 0 veya 1 durumunda olması gerekir. bununla birlikte, kuantum mekaniği, kübitin her iki durumun aynı anda tutarlı bir süperpozisyonunda olmasına izin verir; bu, kuantum mekaniği ve kuantum hesaplama için temel olan bir özelliktir.
hesabın var mı? giriş yap