şükela:  tümü | bugün
 • bu sene getirdikleri sistemle bilgisayar laboratuvarındaki bütün bilgisayarlarda hocanın kullandığı programın görüntüsü çıkan yani tahtaya bakma uzağa-yakına oturma derdi bırakmayan,her şeyin kişinin kendi bilgisayarından takip edilebileceği program.
  şu anda programın 3.0 versiyonu kullanılıyor. telif hakının kubotek corporation da olduğu yazıyor.. programda dosyalar prt formatında kaydediliyor.
  odtü'de* bu programın öğretildiği mühendislik grafikleri dersinin makine mühendisliği* b blokta verildiği program. dersi endüstri mühendisliğinde* 2. dönem dersi olarak veriyorlar.
  biz öğrenciler için kısaca;" zevkli olabilecek bir dersin 4 saatte tek arayla, taburede oturtularak verilmesiyle kendisinden soğutulan teknik çizim programı" diye tanımlanabilecek program.
 • odtu'de 2 donem egitimini aldiktan sonra ilk staj yaptigim yerde* tesadufen karsima cikan program.cok abarti olmamkla birlikte 3d modeling programlarina giris icin fena bir baslangic degildir.
 • odtü de makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi bazı bölümlere ders olarak okutulan çizim programıdır. odtü de makine mühendisliğinin arka tarafında saklanıyormuş gibi duran d binasında da laboratuarları mevcuttur.
 • odtü'de 2007-2008 dönemi itibariyle 6.5 versiyonu kullanılmaktadır ancak 3.0a alışmış insanları biraz rahatsız etmiştir.

  (bkz: yıllarımı verdim)
 • çok değişik hatalar verebilen programdır.

  seksi fotoğrafları için tıklayınız.
 • 2012'de bazı geri kalmış üniversiteler tarafından hala kullanılan * atari terk çizim programı. salıncak çizmem bu programla.
 • beginner seviyesi için iyi olan fakat modelleme ve hız açısından sınıfta kalan program. odtü de hala bununla ders anlatılmaktadır * * tüm bölüm solide geçmek istemesine rağmen maddi sıkıntılar ve bazı hocaların kabul etmemesinden geçilememektedir ve bu sebeple şirin odtü mezunları bunu öğrenip bide üzerine stajda autocad trimlerine çalışmak zorunda kalmaktadır
 • solidworks history-based parametric modeler diye gecerken, keycreator direct modeler sinifindadir. bunun da kendine ozgu avantajlari vardir. surada kubotek anlatiyor.
 • 2014 yılında odtü'de hala kullanılmaya devam edilen program. son versiyonlarını bilmiyorum ancak okulda kullanılan versiyonu, ki baya eskidir, paintten hallicedir. 2 boyutlu çizim yaparken bazı çizimlerde solidworks'ten çok daha hızlı çizim yapmanızı sağlarken, iş 3 boyutlu çizime gelince solid çok çok daha öne çıkmakta. tabii bu yorum belirttiğim gibi eski versiyonu için geçerli (7.5.2 sürümü). son versiyonlarında belki çok iyi bir cad programı olmuştur, orasını bilemiyorum.