• 9 aydır her sabah bıkmadan, usanmadan beni selamlayan. bana günaydın diyen. haziran gibi üzerinden attığı karları eylül ortasında tekrardan üzerine örtmeyi planlayan. nankör. çirkin. sivri. geceleri bile bana yol gösteren, dolunay olduğu zaman üzerindeki karlar sanki denizdeki yakamozlar gibi parıl parıl parıldayan, arazide yönümü tayin etmeme yardım eden. beni öldürmeye çalışan şerefsizlere kucağını açan, mağaralarında onları besleyen. ama aynı zamanda eteklerinde de benim dolaşmama izin verip, sularını bana içiren. abisine, ağrı dağı'na, büyük ağrı denen şerefsize boyun eğmeyen, isyan eden, bir başkaldırış gibi abisinin dibinden çıkan, "ben de buradayım" diyen. türkiye'de güneş ışıklarının düştüğü ilk nokta olan abisinin zirvesine, kıskançlığı dolayısıyla sabahları bakmayan. her gün iran topraklarını selamlayan. aşağıdan, dibinden bakınca sanki kendisi abisinden daha uzunmuş gibi gösteren. ama abisinin büyüklüğünü anca zirvesine çıktığınızda anlayabildiğiniz. nankör, çirkin, sivri şey. tam 70 gün sonra, hayatımda bir daha görmemek üzere veda edeceğim sevgilim. 9 aylık aşkım. pislik.
  • iran bunu bize bedava vermemiş, karşılığında van'ın kotur kasabası iran'a bırakılmıştır.

(bkz: okulda öğretilmeyen tarih)
  • büyük ağrı dağı' nın zirvesinden daha ilk göründüğü an, görüntüsüyle insanı cezbeden dağdır.
  • ağrı dağı'nın 7 km güneydoğusunda bulunan 3896 m. yüksekliğinde, sivri yapıda bir dağ.
  • 50 gündür karşısında çay içtiğim dağ. gayet güzel, heybetli falan ama şu ibne teröristlere yuva oluyor ya işte o işi bozuyor arkadaş. her gece fenerlerle haberleşiyor ibneler. bombalayası geliyor insanın bütün dağı.
  • ermenicede sis olarak adlandırılır..

sis - masis*
  • ermeniler dinsel temelli olarak ararat dedikleri dağa ayrıca masis/marsis de derlermiş. bir yoruma göre bu tanrı mars gibi, mars'a dek yükselen anlamında. büyük ağrı dağı ve küçük ağrı dağı'nı masis ve sis olarak anlatan tarifle birleşiyor. (bkz: ararat/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap