şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de tersane patronlarının filika testinde filikanın içine insan doldurup "bakalım suya düşüp bir tehlike yaşayacaklar mı yoksa güvenli ve sağ bir şekilde denize inecekler mi" diyerek yaptıkları ve insanların doğrudan ölümüne yol açan deneyler yanında çok masum bir deneydir.
 • benim merakım; bu little albert'a sonrasında ne olduğu. albert, öğrenme psikolojisi adı altında klasik koşullandırılma ile korku tepkisi yapılabilir mi, çerçevesinde deneye tabi tutulmuş. yani bu çocuğa classical conditioning ile fear conditioning yapıldı.

  iyi güzel de sonra ne oldu bu çocuğa? tedavi edildi mi? hayatına nasıl devam etti. bu çocuk kutuplara yakın bir yerde yaşasa kürk korkusu ile ne bok yiyecekti.

  1900'lerin başı, psikolojik deneylerde daha etik diye bir şey yok; bunu anlıyorum. ama yine de bu çocuğun haline acımazlar mı ya?

  edit: çocuk ölmüş deneyden 1-2 sene sonra.
 • insanlarin duygularinin nereden geldigine dair john watson isimli bilim insani tarafindan yapilmis deney. 18 aylik bir bebege yapilanlar igrenc: http://www.youtube.com/watch?v=xt0ucxorpqe
 • masum albertın birtakım bilimsel ıvır zıvır yüzünden psikolojisinin sikilmesine halkın tepkisi çok büyük oldu. deneye sinirlenen mahalleli watsonu linç etmeye kalktı. sonra watsonun asistanıyla gayrimeşru ilişkileri ortaya çıktı. gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandı. bu sırada masum albert ne yapıyo ne ediyo bilen yok. zavallı çocuk nerde tüylü bişey görse ödü kopuyo melek yavrum benim. neyse baktılar ki bu watson puştun teki bunu akademiden siktirettiler. bu da gitti reklamcı oldu ibne. ihtiyacımız olmayan bi sürü saçmalığı satın almamız için çalıştı durdu, hepimizin ruhuna sıçtı. alberti de okula yazdırdılar, herşeye ağlıyodu zavallı. çok sıkıntı çekti, çok horlandı; notları da bok gibiydi. karnesi hep sıfır doluydu. okumaz dediler, "okuyom" dedi. yapamaz dediler ama yaptı.

  (bkz: işte bu öğrencinin adı albert einstein'dır)
 • ne kadar klasik koşullamaya güzel bir örnek oluşturmuş olsa da, kesinlikle etik olmayan bir deneydir. eğer bu çocuk 6 yaşında ölmüş olmasaydı, kim bilir yetişkinlik döneminde ne tür sorunlar yaşayacaktı.
 • deneyi gerceklestiren john watson bir makalesinde ''bana bir duzine saglikli bebek verin,onlari kendi yarattigim dunyamda yetistireyim.size garanti ederim herhangi birini istedigim herhangi bir karaker haline getirebilirim.doktor,avukat,sanatci,tuccar ve evet dilenci veya bir hirsiz'' diye yazmistir.
 • küçük albert büyüyünce psikanalize gitseydi, acaba deneyden bihaber analistin fare ya da tavşan fobisine yönelik yorumları ne olurdu. :)

  edit: böyle yazınca bu durum ilk benim aklıma gelmiş gibi olmuş ancak bu soruyu deneyi yapan kişi sormuş zaten.
 • uyarıyı genelleştirme deneyi olarak da geçer, derste hocanın verdiği bir örnek de şuydu;
  tecavüze uğrayan kadının daha sonrasında cinsel birliktelikten kaçınması ve hatta bunu fobi haline getirmesi. yani kadın burada tecavüzü genelleştirip, cinsel ilişkinin tanımını tecavüz olarak kodlamaya başlıyor. ve hayatı boyunca bundan kaçınmaya çalışıyor.
  apa'nın dediğine göre 6 yaşında hidrosefaliden ölmüş, makalede adı geçen hall p. beck ise araştırma süreci kazandı ve bu albert'i bulmaktan daha önemliydi diye açıklamada bile bulunmuş. makalenin yayın tarihi 2010 deney tarihi 1920, o günden bugüne bilimsel etikte bir gıdım yol alınamamış. deney yapıldığında deneyde adı albert diye geçen ama asıl adı douglas olan bebek 9 aylıkmış.
 • biraz daha merak edenler için