• türkiye'de tersane patronlarının filika testinde filikanın içine insan doldurup "bakalım suya düşüp bir tehlike yaşayacaklar mı yoksa güvenli ve sağ bir şekilde denize inecekler mi" diyerek yaptıkları ve insanların doğrudan ölümüne yol açan deneyler yanında çok masum bir deneydir.
 • benim merakım; bu little albert'a sonrasında ne olduğu. albert, öğrenme psikolojisi adı altında klasik koşullandırılma ile korku tepkisi yapılabilir mi, çerçevesinde deneye tabi tutulmuş. yani bu çocuğa classical conditioning ile fear conditioning yapıldı.

  iyi güzel de sonra ne oldu bu çocuğa? tedavi edildi mi? hayatına nasıl devam etti. bu çocuk kutuplara yakın bir yerde yaşasa kürk korkusu ile ne bok yiyecekti.

  1900'lerin başı, psikolojik deneylerde daha etik diye bir şey yok; bunu anlıyorum. ama yine de bu çocuğun haline acımazlar mı ya?
 • masum albertın birtakım bilimsel ıvır zıvır yüzünden psikolojisinin sikilmesine halkın tepkisi çok büyük oldu. deneye sinirlenen mahalleli watsonu linç etmeye kalktı. sonra watsonun asistanıyla gayrimeşru ilişkileri ortaya çıktı. gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandı. bu sırada masum albert ne yapıyo ne ediyo bilen yok. zavallı çocuk nerde tüylü bişey görse ödü kopuyo melek yavrum benim. neyse baktılar ki bu watson puştun teki bunu akademiden siktirettiler. bu da gitti reklamcı oldu ibne. ihtiyacımız olmayan bi sürü saçmalığı satın almamız için çalıştı durdu, hepimizin ruhuna sıçtı. alberti de okula yazdırdılar, herşeye ağlıyodu zavallı. çok sıkıntı çekti, çok horlandı; notları da bok gibiydi. karnesi hep sıfır doluydu. okumaz dediler, "okuyom" dedi. yapamaz dediler ama yaptı.

  (bkz: işte bu öğrencinin adı albert einstein'dır)
 • ne kadar klasik koşullamaya güzel bir örnek oluşturmuş olsa da, kesinlikle etik olmayan bir deneydir. eğer bu çocuk 6 yaşında ölmüş olmasaydı, kim bilir yetişkinlik döneminde ne tür sorunlar yaşayacaktı.
 • albert'ın sekiz yaşında öldüğüne dair duyumlar almışımdır. watson ise albert'ı ve deneyi sanki sağlıklı bir bebekmiş gibi anlatmış ve bilerek yalan söylemiştir. sosyal psikoloji deneyi değildir, klasik koşullanma deneyidir bir nevi. kendisinin de psikolojisi ciddi seviyede bozuk bir insan olduğunu düşündüğüm bir "psikoloğun" kurduğu ve bütün disipline egemen olmuş bir akımı destekleyici sonuçlar bulunması için watson tarafından hiç edilmiş bebektir.
  sevmiyorum ben bu davranışçılığı yahu!