• içindeki yıldızlarla beraber;

şeklinde görülebilen, ursa major'a göre daha zor bulunabilen bir takımyıldızdır.
  • kuyruğunu dayadığı kutup yıldızı'nın sabit oluşundan kaynaklanan bulunabilirlik torpili ve eğri bir kaşığa-kepçeye benzeyen basit şekli ile insanlar arasında epey popüler olmasına rağmen bir orion takımyıldızıkarizmasına ve haşmetine sahip olmayan abartılmış, gereksiz pohpohlanmış, şişirilmiş, kof ve bir hayli tırt yıldızlar topluluğu..
  • astronomi'yle bir parça ilgiliyseniz, kızlara hava atmak için gösterilen ilk (belki de tek) takımyıldız budur kanımca.

- bak parmağımın ucuna denk gelen şu parlak şey kutup yıldızı...
    - aa, kutup yıldızı o mu? ben şu sanıyordum...
    - ı ıh. orası kuzey değil batı, hem o venüs... birazdan batacak.
    - a aa? yıldızlar da mı batıyor?
    - e dünya dönüyor ya ...
    - a aa, doğru, hihih. e peki küçükayı hangileriii?
    - bak şimdi, şu az önce gösterdiğim vardı ya... evet o, tamam. şimdi de şu tam altındakine bak. (oğlan kıza biraz daha sarılır.) şimdi de şu...

(böyle uzar gider)

bi de bunun büyüğü var.
    (bkz: büyükayı)
  • dübb-i asgar
    osmanlıca astronomi terimi
  • bulunması en kolay takım yıldızıdır. ayı yavrusu illüstrasyonunu da hatırladığınız zaman gökyüzüne bakıp gülümserken bulursunuz kendinizi. yanınızdaki andavallar da "ne yapıyor bu değişik?" diye bakarlar size.
  • unu yildizlarinin parlakligiyla ters orantili bir takimyildiz.. en parlak yildizi kutup yildizinin parlakligi bile 2 kadir iken zordur bulmasi.. cezve dersek sekline, iyi karanlik olmadigi surece sapinin ucundaki kutup yildizi ve tam ters yondeki iki yildizi disinda gorulmez.. onlari bulduktan sonra konsantre olup aradakileri doldurabilirsiniz.. kutup yildizi da genelde buyuk ayinin cukur tarafindaki son 2 yildizin dogrultusunda ilerleyerek bulunur.. bir baska yontem de kralice takimyildizini bulup onun w seklinin baktigi yonde aramaktir.. kesin bi olcutu yok ama alisinca bi kere ve buyuk ayi ufka yakinken ise yarayabilir..
  • artık büyükayı'nın arkasına saklanamayacak kadar büyümüş olan çocukluk arkadaşı.

üşüdüm biraz.
  • takımyıldızı olmayanı, otostopçunun galaksi rehberi'nde adı geçen ve rehberi yayınlayan hiçbir dünyalının adını bile duymadığı büyük yayın kuruluşudur. ilgili rehber bu yayın kuruluşunun gelmiş geçmiş en başarılı yayınıdır belki de.
  • bazı finlilerin şirin bebek gördüklerinde verdikleri tepki :)

pieni karhu

edit: küçük ayı diye aratmıştım, küçük ayı takım yıldızına yönlendirilmiş başlık
  • takim yildizina verilen isim.ingilizler little dipper der.yani kucuk kepce.usenmeyip bir yerlerden bir haritada da incelerseniz goruntunun kepceye benzedigini gorursunuz.peki diyeceksiniz neden ayi demis turkler.bende gunlerdir dusunuyorum elbet ortaasyadan bakan dedeler kepceye ayi diyesi gelmisse bizede birsey demek dusmez.
hesabın var mı? giriş yap