şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 21 karakterinin büyüdükçe geçmişe özlemini, yıkılan umutlarını, o güne kadar yaşadıklarını ve karşılaştıklarını çok güzel bir şekilde yansıtan redd parçası. doğan duru'nun sesine tapmamak elde değil.
 • hayatın gerçekleri ile bizi baş başa bırakan bir redd eseri.

  rüzgarsız uçuyordum kanatlarım yorulmuştu
  küçük gözlerimle ne güzel düşler kurmuştum
  ben büyürken sanki dünya küçülüyordu
  renklendikçe hayat gözlerimi yoruyordu
  gürültüler içinde sesimi duyan yoktu
  beni bekliyordu gerçekler ellerinde boş kafeslerle

  küçük bir çocukken uçmayı isterdim
  ben hayal kurdukça biri bozuyor sanki hala

  yüksek gökdelenler yapraksız ağaçlardı
  bir aşkın gölgesinde hayal kuran var mı?
  beni bekliyordu gerçekler ellerinde boş kafesler
  kalmadı mevsimler, göçecek başka şehirler
  havada süzülüyordum yoktu konacak bir kader
  beni bekliyordu gerçekler ellerinde boş tüfeklerle

  küçük bir çocukken uçmayı isterdim
  ben hayal kurdukça biri bozuyor sanki hala
 • şu sıralar dinlemekten bıkılmayan redd şaheseri
  kırılganlığımı yüzüme vuran, hayallerimi bulutlandıran...
  yaşandım daha çok ile sessizliğimi arttıran...
 • bana yaşlandığımı ama hala imkansız hayaller peşinde olduğumu hissettiren isyankar bir redd şarkısı...
  ...küçük bir çocukken uçmayı isterdim
  ben hayal kurdukça biri bozuyor sanki hala...
 • dinledikçe keşfinin tadına varılıyor;

  'yüksek gökdelenler yapraksız ağaçlardı
  bir aşkın gölgesinde hayal kuran var mı'

  cevabı bilinen soruları şarkıya yerleştirmek de neyin nesi demeyin, en azından hayallerinize aşkı yerleştirin,
  umutsuz gibi umutlu gibi, öyle de dengeyi bozan bir şarkı...
 • 7/24 yatakta olduğunu düşün. uykunda bile mesaj verdiğini, rüyanı sergilediğini, üstüne sana cevap olarak hayal verdiklerini düşün. zaten yaşamaktan her seferinde böyle kaçıyorsun. gerçeğini kendinden uzaklaştırıyor, belki de bu fason hayallerle bunun üstünü beyaz bir örtüyle örtüyorsun. hayalin, sen istemedikten sonra ne düşündüğünü kismenin bilemeyeceği gerçeği oluvermiş.kendine küçükken verdiğin sözler vardı.en azından söz verebiliyor, bunları planlayabiliyordun. ve, şimdi tüm bunları unuttun; öcü gözüyle baktığın sistem denen şeyin seni de içine aldığı gerçeğini unuttun en başta. hayatı tersine yaşıyorsun. yaşlanırken aslında zaman tersine işliyor. küçülüyorsun veya olgunlaşırken kaypaklaşıyorsun. karşı durduğun sistem seni de kendinin bir parçası haline getirmiş ve sen en azından doyabilmek adına susmayı yeğliyorsun.bunları da unuttun.gerçekten en fazla neyi yaparken büyük keyif aldığını düşündün mü hiç? cevabın artık koca bir hiç. farkının, zevklerin olduğunu unuttun. içerken acını, sevişirken sevmeyi, eğlenirken gülmeyi unuttun sonunda da oynadığın kumarda kendini kaybettin. yalandan bir dünya yarattın kendine. üstüne bir de bu dünyada kendini figüran olarak aylık ücrete tabi olacak şekilde sigortaladın. kendine asgari hayatı reva görüp, minimum konfigürasyon için boş mukaveleye imza attın. kısa samsun ikram edince filirtesine sevindin, evine aldığın kolanın şişesi büyüdükçe büyüdü ama gazı kaçtığında hala kola içtiğini zannettin. biranın köpüğüne kızdın, metrobüste oturabilmenin fizibilitesini yaptın. bozuk kaldırıma düzen dedin. hiç utanmadan yapabileceğin en iyi şeyin evlenip, çocuk yapmak olduğunu ve bu çocukların yeni suretlerin olarak senin küçüklüğünü temsil edercesine önce sana başkaldırıp sonra dünyaya yenilerini çizmek adına birer ikişer çoğalacağını düşünüyorsun.yeraltından çıktığında gözüne giren ışıkla aydınlandığını zannettin. bilemedin.
 • duyar duymaz tüm n'eşenizi alıp götürüyor.hayatı hunharca yüzünüze vurup dinledikçe dinleme isteği uyandıyor.bağıra bağıra "küçük bir çocukken uçmayı isterdim,ben hayal kurdukça bir bozuyor sanki hala" diyip sanki bu hayalleri bozana duyurabilecekmiş hissi yaşatıyor.ve tüm bunları yaşatıp alt üst ederken duygularımı daha da dibe vurur daha da,daha da...redd'in çok beğendiğim ama yaşattığı karmaşadan dolayı dinlemek istemediğim şarkılarından.bir kere dinlemeye başladığımda da kendimi durduramıyorum doğrusu,böyle bir durum da yaratıyor bünyede.
 • redd'in keşfedilmemiş bir parçası daha.

  ikinci bölümün sonlarında "uçmayıııı isterdiim" diye bağıra bağıra söyleyince aslında farkına varmadan her şeyi özetlemiş oluyoruz ..
 • türkçe şarkılar içinde en iyi prozodiye sahip eserlerden biridir
 • underrated redd guzelliklerinden biri daha.

  kucuk bir cocukken kurdugunuz hayallerin hala gerceklesecegini dusunuyorsaniz henuz 21'in bu sarkidaki yasina gelmemissiniz demektir.