şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaderin hoş cilvesi midir bilinmez, bu albümle büyüyen bir takım entel (o zamanlar cd yok tabi) kasedin a yüzüyle coşup taşmış, b yüzüneyse takılıp kalmıştır. şöyle ki, albüm bir aşk hikayesini anlatır.
  ilk şarkıda (sizi gözlerdim hep) -ki melodisi albümün kapanış melodisiyle hemen hemen aynıdır, yalnız ve utangaç kadınımız adamı gözlemekte ve uzaktan uzağa ona hayran, etrafındakileri kıskanmaktadır. birbirine yakın hayatları vardır ama kadının biraz daha kapalı olduğunu sezeriz, zira adam kitap okumakta, mozart, vivaldi dinlemekte, şık insanlara partiler vermektedir.
  ikinci şarkının (memnun oldum) hikayesi 6 ay sonrasını anlatır. kadınımız muhtemelen zorla götürüldüğü bir doğum günü partisinde adamla karşılaşır. bir badak olan kadınımız elbette bir atılım yapamaz ama adam ataktır ve kadına içki ve sigara ikram eder*.
  3 gün sonra adam kadıncağızı yemeğe çıkaracaktır. sevgili naif aşığımız mutluluktan uçarcasına hazırlanır ve fakat ne olur, adam gelmez. (ve seni bekliyorum) aslında bence hikaye burda bitmeli, adamın öküzlüğü kadının elinde patlamalıdır ama öyle olmaz tabi.
  bir sonraki ay kadın adama sen farklısın diye methiyeler düzmeye başlamıştır bile, çünkü ziyadesiyle mutludur, orgazmdan orgazma koşmaktadır (uçmak) korunma güdüsüyle doludur (beni korumalısın)*
  böyle böyle bir yıl geçer ve a yüzü de biter. işte bundan sonrasında ilişkinin çözüldüğünü görürüz. özledim'de ilişkinin ne kadar da parlak, mesud edici olduğunu* ama artık o inceliklerin kalmadığını dinleriz.
  kadıncağızın kafası karışır, adam belli ki sıkılmış, ona buna kur yapmaya başlamıştır (kafam karışıyor). adam artık kapıları kapatmıştır, klasik telefon kapamalar, kapı açmamalar, çığlıklar başlar (neden).
  e daha fazla uzamadan ilişki biter tabi (kara güvercin). bu şarkının klibi de vardı yanlış hatırlamıyorsam. akabinde herkesin bildiği yalnızlığım şarkısı gelir ve kadınımız küçük bir öykü bu diyerek bitirir hikayeyi. bir yenisine hazır.
 • zuhal olcay'ın mimiklerini bile hissederek, tiyatro izler gibi dinlediğimiz bir kasetti, kasetin daha cd/ albüm olmadığı çağlarda. sizi gözlerdim hep diye başlayıp, küçük bir öykü bu herkesin başından geçen, diye bitirirken ünlü tiyatrocu, o ilk çağlarımızda aşkın da bitebildiğini öğrendik.
 • bu album olmasa ergenligine yeni adim atmis bir cok gencin bambaska dunyalari bambaska begenileri bambaska muzik zevkleri olurdu simdi. sen gurur duyulasi bir kadinsin zuhal olcay. sen ve senin gibiler. birlikte calistiklarin. bu album. nasil bir cesaret nasil bir niyet. nasil bir guzellik. tesekkurler.
 • malum bu kaset (hadi albüm diyelim) çıktığında cd, mp3 ilan hak getire, repeat neyim de yok ama iki dinlemeden sonra anlıyordu insan, bir döngü vardı şarkılarda.. tekrar olmaktan kaçınarak söylersek, bir kadının yaşadıklarını adım adım izleriz; bir ilişkinin doğuşu, büyüyüp serpilmesi, sonbaharı, şusu busu ve sonunda yalnızlığım ile tanıdık bir yere geri dönüşü.. kaseti kapatan özet şarkımız küçük bir öykü bu ama sizi gözlerdim hep ile aynı huzur haliyle söylenmiş, hayat ritmine, rayına, kaldığı yere oturmuş gibi..

  albümü sürekli tekrara alıp dinlediğinizde bu döngüye kapılıp gitmek ziyadesi ile mümkün, kafanızı kaldırma ihtiyacı hissetmiyorsunuz bile..

  dinlerken aklıma candan erçetin hanımefendi'den "korkarım" şarkısı geliyor, o tek bir şarkıda anlatmaya çalıştı yaşananları; ancak zuhal olcay'ınki kadar detaylı değil..

  (ya da bana sadece öyle gelmişti bütün bunlar, kendi halimde saçmalıyorumdur)
 • efendim bazı albümler, eski dille kasetler vardır ki onların yeri sandığın içidir, mümkün olduğunca en altta bir yerlerdir, üzerlerinde kat kat çarşaflar, yastık kılıfları olmalıdır.. ahan da bu albüm onlardan biridir, hele ki bu şarkı onların içinde önde gidenidir..

  madem albümü anlatmışız azcık, biraz da bu gıcık şarkıya bakalım (ama lütfen önce diğer şarkıları sırayı bozmadan dinleyelim, yoksa havada kalır kendisi).. dinledik mi? tamam o zaman..

  nedir? malum küçük öykümüz sona ermiştir, önceki şarkılarda evre evre anlatılan ilişkimiz yalnızlığım ile mezara alınmıştır, toprak serpilmiştir.. özne kişinin bir akşam evde tek başına oturup muhasebe yapması zamanı gelmiştir, loş ışıkların altında kağıtsız kalemsiz muhasebe başlamıştır, başka zaman akla gelmeyecek bütün detaylar sapır sapır dökülmektedir :

  evet bu küçük, küçücük bir öyküdür "hani herkesin başından geçen", bilirsiniz ya "ayrılmadan önce birbirini çok çok seven bir kadın ve bir erkek" arasındadır.. masal bu ya, bu ikisi "hiç ayrılmayacak gibi"dir, "hep düşleyen, sadece düşleyen"lerdir.. işte "o kesit", "minik bir parantez", şu hayata atılmış, "tırnak içinde hepimizin" başından geçen öykülerden birisi işte.. dönüp bakılınca "hay allah, ne oldu" bu böyle olmamalıydı, "gül gibi geçinip giderken", daha sabah aynı yatakta sarılıp uyurken, sanki "her şey yolundaymış gibi "sırtüstü uzanıp sabah keyfini düşünen" insanlarken, nereye gelmiştir bunlar? ne olmuştur da döngü tamamlanmıştır..

  allah allah diyerek kaset başa sarılırdı, şimdi ise bir düğmeye basıyoruz cd yeniden okuyor öyküyü bize.. bu arada sormadan edemiyorum; "pardon mehmet teoman bey, siz gıcık mısınız?"..
 • zuhal olcay'ın aktris kimliğini koruyarak yorumladığı şarkılardan oluşan ilk albümüdür.
  defalarca seyretmek istediğimiz bir filmdir aslında.

  sekans sırası da şöyle:
  1- sizi gözlerdim hep
  2- memnun oldum
  3- ve seni bekliyordum
  4- sen farklısın
  5- uçmak
  6- beni korumalısın
  7- özledim
  8- kafam karışıyor
  9- meçhul
  10- kara güvercin
  11- yalnızlığım
  12- küçük bir öykü bu
 • 20 senelik albüm. vay be o kadar olmuş mu dedirtiyor insana, yaşını çıkartıyor ortaya.

  baştan sonra bir aşk hikayesini anlatan başka bir albüm var mı türkiyede? sanırım bu tek. tematik mi denilir ne denilir bilmiyorum ama kendine münhasır. piyanoları uzay heparı çalmış. pek hoş!

  albümde kulağı tırmalayan tek şey şu elektronik piyano ve davul kullanılmış olması bence (aletlerin adlari bunlar mi bilimiyorum ama hissi elektronik). yaylılar, hatunun sesi, piyano güzel güzel giderkene birden giren elektronik ses hoş değil. gerçi geçtiğimiz 20 sene içinde ona da alışmışım sanırım...

  melodiler, altyapisi,vokaller filan güzel de sözler de pek hoş be kardeşim. böyle bir bütün albüm. hem de 20 senedir. heyt be
 • çıktığında 15-16 yaşlarında olduğum, bana bambaşka bir hayal dünyası açan albüm.
  gün boyu resmen baştan sona defalarca dinler, hayali bi adama aşık olur, şarkılardaki sahneleri yaşardım onunla.

  albümü veya albümdeki şarkılardan herhangi birini dinlemeyeli rahat 15 yıl olmuştur. aklıma hiç gelmemiş, cd de raflardan birinde arkalarda kalmış. bugün buldum dinledim, yemin ederim tek bir kelimesini bile unutmamışım! sanki dün ezberlemişim gibi, şarkıların hepsini baştan sona söyledim dinlerken!

  hafıza acayip bişey mirim...

  ayrıca, sanırım türkiye'de türünün tek örneğidir bu albüm.
  ilk şarkısından son şarkısına kadar bir hikaye anlatan, genelde kıta-nakarat şablonunun dışında örülmüş şarkılardan oluşan, ve aralara yeni şarkılar yazıldığı taktirde mükemmel bir müzikal olabilecek potansiyele sahip bir albümdür.

  sevgili vedat bey, buraları okur musunuz bilmem ama, aklınızın bi köşesinde dursa mı acaba bu fikir? belki bi el atarsınız bi ara*
 • bir kusagin* yeniyetmeligine denk gelmesine ragmen, anlatilan iliski dongusu bir sekilde beyinlerde yer eden, sonraki hayatlara ufak etkileri olan, kanimca efsanevi zuhal olcay albumu. mehmet teoman'in ince ince dokudugu sozlerini vedat sakman'in nakis gibi islemesiyle ve ustune zuhal olcay'in ipeksi yorumuyla album degil adeta zarif ve serin bir kumas ortaya cikmis. tipki yeni bir elbise gibi, ilk giyiste sadece "yeni" hissiyle saran, gittikce alisilan, sevilen ve zamanla eskiyen, yipranan ve sonunda gozden cikarilan bir iliski anlatilmaktadir. elbette eski elbisenin yerinin yenisiyle dolmasi gibi, iliskiler de bittikce yenileri dogar. ayni dongu devam eder. kucuk, kucucuk, bildik oykulerdir bunlar...
 • 30.yılı deviren içinde (bkz: yalnızlığım) gibi (bkz: zuhal olcay)'ın müzik tarihimize kazandırdığı en şukela şarkılardan birisi olan harika albüm.

  liseliler gerçekten bilmez, hatta anne babaları bile bilmeyebilir.