*

şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi ortadirek
 • ne de güzel bir hakaret cümlesidir.
  küçük burjuva lafını yiyip de dellenmeyen insan tanımıyorum.çok zor da kalınınca kullanınız.
 • kaslarını her daim yercekimine karsı koruyan, kekremis suratlı, genellikle evinin bir kösesinde "asalet timsali" pozuyla, yaglıboya vs.. malzemeden yapılmıs tablosu bulunan, ikili sohbet edilemeyecegi için sizi sohbet sırasında kıs uykusuna daldıran, kendi ve "kendi bildikleri"nden baska konuşacak bi seyi olmayan supper can sıkıcı sahıs...
 • (bkz: tiki).
 • proletaryaya dahil olan insanlardan tek farki, ekonomik durumu bakimindan gelisebilecegi umidini tasimak olan kitlenin tanimi.**

  sanildigi gibi asagilayici bir unsur olmamakla birlikte, proleter devrimcilerin gayet kufur yerine kullandiklari ve fakat gunumuzde hicbir bok ifade etmeyen soz. zira gunumuz dunyasinda memuru da, iscisi de, sozlukcusu de, sokaktaki ayyasi da kucuk burjuvadir. 100 milyon liraya 5 cocuk bakmaya calisan aileler de kucuk burjuvadir. devrim beklentisi olsun olmasin, adim adim da olsa gelisme umidi tasiyan her insan kucuk burjuvadir. yani halihazirdaki durumunun bir sekilde gelisecegini dusunerek kapitalizme ister istemez guvenmek zorunda birakilmis hicbir insani proletaryaya dahil edemeyiz. bu tanimi bizzat proleter devrimci kuramin kuruculari yapmistir. ve goruldugu gibi, yaptiklari tanima uyan bir proletarya, milyonlarca surunen insan yasiyor olmasina ragmen kalmamistir. ya tanimlamada bir hata yapmislardir, ya da bazi seyleri pas gecmis olmanin beceriksizligi icinde boktan ongoruleriyle kendi ideolojilerinin sonunu hazirlamislardir. hatta "kucuk burjuva" kavramini bu sekilde yaratanlarin, gelisimsiz aktarim ilkesini (yıllar sonra gelen edit: kafama sıçayım; "gelişimsiz aktarım ilkesi" ile ne demek istediğimi ben bile kestiremiyorum şimdi) benimsemis yapilari nedeniyle kendisiyle celisen bir duruma gelerek yokolmalarina neden olan da ta kendileridir.

  soyle ki;
  -ya bey, su dam akiyo bi yaptiramadik, kis da geliyo...
  -para yok hanim, ortanca kizin da zaten paltosu yok. ama ben bi ganyanda tutturiim bak nasi halletcez hepsini... zaten seneye kadar ben su kafamdaki domates isini bi yapabilsem koseyi doneriz...
  -peki bey...

  bu sekilde bir diyalog ancak ve ancak bir kucuk burjuva evinde gerceklesebilir. cunku tanimlamayi yaratan kisiler, onu bir ekonomik sinif olarak gormek yerine, mensuplarinin ekonomik gelecegi hakkindaki fikirlerine gore var etmislerdir. buna her ne kadar, neden olarak "onemli olan sonucta ne halta yarayacaklaridir ve belli durumlarda nasil hareket edecekleridir" seklinde bir kamuflaj gostermisseler de, asil nedeni elbette ki herhangi bir istenen toplum duzeni olusmasi halinde* butun bu tanimlamalarinin geri tepmesini istememis olmalaridir. zira eger "kucuk burjuva" ve "proletarya" gibi kavramlar, birer sosyal sinif olarak tanimlanmis olsa idi, olasi her toplumsal duzen dahilinde, kendi kotuledikleri siniflar da tekrar olusmus olacakti.

  buradan alinacak dersimiz sudur ki;
  kimse, iyi de olsa guzel de olsa hayalleri ugruna mantigini ve gercekleri ikinci plana atmamalidir, yoksa cok olumlu niyetlerle bile bir seyler savunmus olsa, yillar sonra soylemlerini inceleyen insanlar, celiskileri farkederek, sevseler bile o soylemleri bir kenara itecektir. eger nietzsche ya da heidegger turu, sadece bir seyler aktarmanin otesinde politik beklentisi olmayan felsefe yapmak yerine, marx ya da lenin gibi soylem gelistirmek istiyorsaniz, birilerini etkilemek ugruna mantiksizliga dusmeyin; politika yapmayin. ha ya da yapin tabi eger yasam sureniz icinde bir degisiklik olacagini dusunuyorsaniz. ama unutmayin ki, her politikaci, ancak yasadigi sure boyunca tutarli gorunebilir. filozofun ise tutarli gorunmeye ihtiyaci yoktur. o sadece sesli dusunmektedir ve samimidir. nokta.
 • sonradan tabi ki ilk yapilan tanimlari guzelce elden gecirilerek sekilden sekile sokulmus olan ve fakat ortaya cikis nedeni, tarihi degistiremedigimiz surece ayni kalacagi icin bana sadece "hade len" dedirtebilen sinif tanimlamasi.
 • türkiye 'de 80 oncesinde kalmıştır. otobuste laptoptan dvd seyreden jenerasyon bunu otobüse pazar çantası ile binen yaşlı insan sanır. yaşlı insan, kendinden daha üstün vatandaş sanır. herkesin aklı karışıktır.
 • gündüz vassaf mı ne yazmıştı kavramları tam kavrayamadan solculuk yaptıkları bağlamında. bunların bir hocaları varmış okulda (yanlış hatırlamıyorsam odtü) adam onlara göre tam bir burjuva imiş. arada sırada oğlunu getirirmiş okula. ona da küçük burjuva derlermiş işte bu slogan solcuları. yani adam burjuva. onun çocuğu da küçük bir can olduğu için haliyle küçük burjuva.
 • kendini iyi hisseden, iyi gibi, iyiymi$cesine...