şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle yorucudur. rampalarda sizi üzer. rüzgarlarda ve büyük hacimli taşıtlar yanınızdan geçerken savrulursunuz...büyük cc motorların size verdiği o gaz gücü duygusu olmadan yol alırsınız. ama motorcular için yaşanması gereken bi tecrübedir.
  • 110cc lik skuterimle yapmayı düşündüğüm.
  • 2005 senesinde 125 cc kanuni hussar skuterimla istanbul-duzce arasi yaptigim yolculuktur.gencligin verdigi heves ve azimle keyifli bir yolculuk olarak aklimda kaldi.ama boyle bir yolculuk planlaniyorsa yol planinin dikkatli yapilmasi gerekir.bir kere otoban ve e-5 tarzi hizli ve tehlikeli akan yollardan mumkun mertebe uzak durulmali.tali yollar ve koy yollari tercih edilmeli.kucuk cc bir enduro motor bu is icin en uygunudur.
  • tehlikelidir. defalarca yuksek cc ve düşük cc motosikletlerle uzun yol deneyimim oldu.

80-90 km/saat hızdan sonra düşük cc li motosikletin ivmelenmesi çok yavaş olur. böylelikle diğer araçların yarattigi ani tehlikelerden kacmaniz zor olur. trafiğin akis hızından yavaş olmanız da arkadan daha fazla tehlike anlamına gelir.

sollamalariniz daha uzun sürer, böylelikle araçların kör noktalarında daha uzun sure kalırsınız.

bol virajlı ve ortalama hızın düşük olduğu yollar düşük cc li motosikletler için daha avantajlıdır. alternatif rotalarla gezinizi daha keyifli ve güvenli hale getirebilirsiniz.
  • (bkz: beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee) şeklinde olur.
  • küçük cc olması dışında scooter gibi küçük tekerlekli motosikletler rüzgarda direk tehlikeli. yoğun rüzgarda normal motosikletler bile savruluyor allah korusun scooter direk havalanır gider aman dikkat.
    bir de düşük motor hacmi sebebiyle bir gidiş bir ayrılık gelişli yollardaki uzun araçların sollanması başka bir sıkıntı ona da dikkat etmek gerekiyor.
    yüksek hız trafikte tehlikeli olabilir ancak düşük hız da zaman zaman çok daha tehlikeli.
  • sorun olmayandır. hayalleri gerçekleştirmek için yeter de artar bile. şöyle ki;

iki teke : ybr 125 ile trabzon'dan kalktı tokyo'ya 15.500 km yaptı.

rüzgarın izinde : wr 250r ve crf 250l ile güney amerika'yı keşfetmek üzere yola çıktılar.

tatlı gezgin : crf 250l ile hedef nordkapp ve africa. toplam 45. 000 km ve 18 ay.

ülke kokusu : crf 250l ile afyon'dan nepal'e gidiyor hanımefendi.

arya2arya : crf 250l ile nepal yine. üstelik otizme farkındalık kazandırma amacı da taşıyor.

gülşah merve yüksel : duke 200 ile hedef nordkapp.

ride2world : ybr 125 ile yakında uzun soluklu bir tura çıkacaklar.

çıplak motorcu : duke 250 ile avrupa turu atıyor.

benim bilmediğim bir sürü arkadaş daha vardır eminim. hepsinin tekerleri düz bassın.

edit : bir gezgin eklendi.
  • bu aralar üşenmeden izmir çeşme yaptığım oldu. arabayla giderken bla bla car'dan ilan bile veriyordum hatta..

güneş batmadan yola çıkayım akşama kalmayım derdine düşüp ortalama molasız 1 saatte gidiyorum. tabi sürekli aynı hızda aynı gazda gitmiyorum. yeni bir scooter aldım onun da keyfini çıkarma derdindeyim.

düşünsene 20 liraya izmir'den çeşme'ye gidip geliyorsun! ekonomisi ayrı bir yana gittiğin yerde sağladığı ferahlık başka.

yolda bir kere sigara-ihtiyaç molası versen kafi. neticede göt ağrısı olabilmekte. ben otobandan gidip geldim ve yolda hiç sıkıntı yaşamadım. giderken de gelirken de alacakaranlıkta sayılırdım. selektörle kendimi gösterdim selektör yapanlara da yol verdim emniyet şeridine geçip. düşün mesela sen 90 la giderken arkandan 100 le gelen tır var. tırı en sağ şeritten ortaya aldırman zor çünkü orta şerit de yoğun..

yakın bir arkadaşım fena tutuldu ve haftada en az 3 gün izmir'den aydın'a gidiyor. bazen 150 cc'lik motoruyla bazen de denk getirirse araçla gidiyor. hatta onun uzun yol tecrübesi benden fazla. izmir-bodum-marmaris yapmışlığı var. uzun yol için en büyük ihtiyaç ise müzik dinlemek için kulaklık edinmek şart başka da sizi sıkan bir durum yok zaten. yüksek hızlara çıkmak iki açıdan tehlikeli:
    1- rüzgar tehlikesi. savrulma riski var.
    2- yola olan güvensizlik. ufak bir çukur, denyonun atacağı bir çöpü ezme riski, ağır vasıtadan akan bir yağ sizi kazayla sonuçlandırabilir. gel gör ki medeni bir şehirde hiçbir sıkıntı çekmeden yapılabilesi bir seyahat.
  • (bkz: rüzgar)
  • daha önce küçük bir tecrübem olmuştu

bu ara biraz daha açıldım ve kamp yapmaya gittim sağa sola. şöyle bir şey yaptım geçen:
    1
    2

aslında bu yükü eşeğe bağlasan teper. haklı. ben eşek olsam ben de isyan ederdim. bu yük 2 kişilik ve ani bir gelişme sonucu karar verildiği için bu hal çıktı ortaya.

yükümüzü yükledik çıktık yola. garibim yokuşlarda fıtı fıtı ediyor duracak adeta. inişlerde de limitlere oynuyoruz. deh deh düldül!

yolu yarılayıp da mola verdiğimiz an birkaç endurocu geçti geçerken de selamlarını eksik etmedi sağolsunlar.

millet geçerken bakıyor ben de kız kaçırmış gibi duruyorum tamam ama motorla gidilen seyahat gerçekten özgürlük.