şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu kadrosu; "ayhan ışık, sadri alışık, belgin doruk, suna pekuysal, vahi öz, avni dilligil, devrim parscan, şaziye moral, cem cicigenç" şeklinde olan, 1962 yılında yapılmış film.

  müziklerini metin bükey'in yapmış olduğu filmin yönetmeni, nejat uysal; senaryo yazarları, nejat uysal ve özdemir birsel; yapımcısı da özdemir birsel'dir.

  bkz

  öncesi için; (bkz: küçük hanımefendi)*
  sonrası için; (bkz: küçük hanımın şoförü), (küçük hanımefendi, hazır kısmetlik şoförünü de yakalamışken hiç bırakır mı?) o hızla;
  daha sonrası için; (bkz: küçük hanım avrupa'da)
 • --- spoiler ---

  serinin ilk filmi küçük hanımefendi'de başlangıçta aşırı çirkin olduğu için esas oğlan tarafından farkedilmesi filmin sonuna sıkıştırılan belgin doruk'un canlandırdığı neriman karakteri, bu filmde de birtakım katakulliler sonucu nermi isimli bir erkek görüntüsünde kendini saklamış, ayhan ışık'ın canlandırdığı ömer karakteriyle kavuşabilmelerini görmek için yine filmin sonunu bekletmiştir. bu sırada özellikle sadri alışık ve bülent karakterine gülünmüş ve nermi diye bir erkek isminin var olduğu öğrenilmiştir.

  --- spoiler ---
 • 60'larin yenilmez armadasi ayhan ışık ve sadri alışık'in basrollerde oldugu film. tabii belgin doruk, vahi öz ve suna pekuysal gibi isimlerin olmasi da isin tuzu biberidir.

  ama konusu oyle bir ucuktur ki inanabilene askolsun. spoiler var diyecegim ama zaten filmin besinci dakikasinda tum konuyu anlamamak mumkun degil, zira;

  uydu goruntulerinden bile kadin oldugu anlasilan nermi (bkz: belgin doruk) babasi erkek evlat isteyen asabi bir adam oldugu icin erkek kiliginda dolasir.

  dolasir da, saklayamadigi gogusleri, sertlestirmeye calistigi kadin sesi ortadayken babasini 18 yasina kadar nasil kandirdigi,

  nasil dedesinin pehlivan olmasiyla ovunen orf ve adetlerine saplantili babasinin onu bir kez bile ust kismi ciplak gormedigi, nasil sunnet olmadigi, nufusa kadin olarak kaydolup da ortaya cikmadigi tam bir muammadir.

  ulan 18 sene boyunca bir allahin kulu da demedi mi "bu basbayagi kiz" diye.

  neyse iste, olaylar sarpa sarar, ayhan isik ve sadri alisik kendisini kendisinin ablasi diye yutturan neriman'a (bu da belgin doruk haliyle) asik olup birbirlerini ekarte etmeye calisirlar. kisacasi mutlaka arada bir izlenmesi gereken cok neseli ve insana iyi hissettiren bir filmdir. lakin;

  nermi diye erkek ismi mi olur lan, bu basbayagi kiz iste.
 • serinin en kötü filmi. konu açılamamış, makyaj hiç olmamış...
  insan hiç belgin doruk'u erkek zanneder mi? kim yer oğlum bunu?

  afeti tabi ki yine ilk sadri alışık keşfeder, ama ne fayda, kızı yine kral ayhan ışık kapar.