şükela:  tümü | bugün
  • annemdir.
    uzun yıllar önceydi. babam spor totodan 13+1 tutturmuştu. babam, kardeşim ve ben radyodan dinliyoruz maçları. son maç da bitince hepimiz sevinçten uçtuk havaya. babam, hazırlanın çıkıyoruz dedi.
    efendim, o gece çıktık, yedik içtik, lunaparka gittik. binmediğimiz oyuncak kalmadı. bol bol halka ve pinpon attık oyuncak kazanabilmek için. kazanamadıkça yeniden yeniden attırdı babam. kendimizi zengin gibi hissediyordum. lafı uzatmayayım. asıl anlatmak istediğim annemdir. annemin evden çıkmadan önceki davranışıdır benim içimi burkan. zengin olacağını öğreniyorsun. ne yaparsın?
    ev hayal edersin, araba hayal edersin, yat alalım dersin.
    peki annem ne yaptı? evin tüm perdelerini sıyırıp attı:
    ''bıktım bu eski perdelerden, hepsini yenileyeceğim'' dedi.

çocukken çok garip gelmemişti bu bana. yıllar sonra anlamlandırdım bunun hayalleri dar gelirli bir memur karısının davranışı olduğunu.
  • annemdir.. her ne kadar memur karısı değilse bile.. yolda bulup altın sanarak anneanneme emanet ettiğim sarı küçük pulcuğu almaya giderken söylediği geldi aklıma ''sana kışlık bir bot alırız''.. altın olmadığı anlaşılınca,olsun alırız yine botu diye teselli de vermişti.. pulcuk folklör ekibinin yazmalarından düşmüştü zaar.. :)
  • eşim değildir. hedefimiz büyük.. mebus olacağım.
  • annem değildir. zira memur olan eşi değil kendisidir. yine de hayallerini küçük tutmaz. anlatılmak istenen bu olmasa bile, memur karısı küçük hayallere mahkum değildir. hayalleri büyük tutup ulaşmaya çalışmak hep güzeldir. misal, daha ortaokuldayken, babamın "mesela siyasetçi mi olmak istiyorsunuz, cumhurbaşkanlığını hedef koyun. en mutlu olana kadar çabalamak için durmanıza gerek yok" öğüdü çokzeldi. ne olmak istediysem daha ilerisini hedef koydum. 3 görev tamam, sıra 4.de...
  • düğününde takılan altınları anası tutar.

(bkz: evlilikte eşten tiksinme eşiği)
  • nikahını gelinlik giymeden yapmamıştır.

çünkü o dul bir kadın mıdır ki döpiyesle nikah memuru odasında imza atsın. di mi ama?
  • görümcesinden tiksinir, kaynanası ile sürekli çatışır.
  • küçük hayalleri olan işçi karısından şanslı bir kadındır. asgari ücretle hayallerini gerçekleştirmesi imkansızdır ama memur maaşı nispeten hayallerine yaklaştırabilir.
  • yeğenine doğum gününde 10 liralık oyuncak alan kocasına, 2 lira daha ucuz olan bir oyuncak gösterir, "onu alma, bunu al, elalemin çocuğuna paramızı harcama," diye çıkışır.