şükela:  tümü | bugün
  • mesleğim icabı anadolu'nun küçük ve sevimli bir ilçesinde bulunuyorum. her şey günlük gülistanlık giderken son zamanlarda artan pitbull terörüne değinmek istedim.

15 16 yaşındaki çocukların elinde maskesiz ve tasmasız bir şekilde gezdilen bu pitbulllar ciddi anlamda halkı tehdit etmekte, şu ana kadar bir saldırma vakası yaşanmamış olsa bile insanların yolunu değiştirmesine sebep olmaktalar.

çoğu suriyeli olan bu gençleri sözlü bir şekilde uyarmak hem dil bilmediğimiz için çok zor hem de ne yapacaklarını kestiremediğimiz için bana riskli geliyor.

polisi arayıp ihbar ettiğimizde "il orman müdürlüğünü aramanız gerekiyor, prosedür bu şekilde" deniyor. daha sonra il orman müdürlüğü ilçe belediyesini arıyor, ardından ilçe belediyesi ilçe polisini arıyormuş. prosedür böyleymiş yani. il orman müdürlüğünün, belediyenin ya da polislerimizin bir göz yumması ya da ihmali yok olayda. bu prosedür gerçekleşene kadar ne yazık ki köpek ve sahibi çoktan evine gitmiş oluyor.

çok enteresan hayvanlar sahiden. korku salıyorlar. kitlenip bakıyorlar insanlara. hic hareket etmeden insanların hareketlerini izliyorlar. şu ana kadar hiçbir şey olmadı ama çocuklara, gençlere ve yaşlılara ciddi anlamda zarar verebilir bu hayvanlar. ne yapılabilir, illa birine saldırılması mı lazım bilmiyorum.

bu gençler ellerinde pitbullları ile okul çıkışlarında da duruyorlar.

arkadaşlar duyarcı tayfa "onlar da hayvan tamam mı geri zekalı" demeden söyleyim. hayvanları öldürsünler, dağa bıraksınlar filan demiyorum. sadece birine ciddi anlamda zarar gelmeden çözüm yolu arıyorum. başlık çok büyük ihtimalle bu yoğun gündemde arada kaynar ama şansımı deneyim dedim.