şükela:  tümü | bugün soru sor
 • samed behrengi'nin deyimiyle bu kitap tüm "küçük kara balıklara..." ithafen...

  yampiri yampiri yürüyen yengeçlerin kıskaçlarından kurtulmaya çalışan, aklını ve hayallerinin sınırlarını zorlayan herkes için bu güzel kitap. "hayır, orada hiçbir şey yok." diyen tüm robotlaşmış beyinlere ve kaskatı kesilmiş gönüllere güzel bir cevap veriyor küçük kara balık: "yola düşüp gitmek, başka yerlerde neler olup bittiğini öğrenmek istiyorum. bu lafları bana birinin öğrettiğini düşünüyorsun ama bilmeni isterim ki çoktandır düşünüyordum ben bunları. elbette ondan bundan da çok şey öğrendim. örneğin şunu anladım: balıkların çoğu yaşlandıkları zaman ömürlerini boşu boşuna geçirdiklerinden yakınırlar. sürekli sızlanır, lanet okur, her şeyden şikayet ederler. ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü? " diyor.

  michalengelo da küçük kara balıklardan... 80 yaşına rağmen "ancora imparo" demiş; "hala öğreniyorum."

  "ne kadar bilirse bilsin, cahilliğinin bilgeliğinden büyük olduğunu düşünen" çocuklar yetiştirmek için bir başlangıç kitabı olacak nitelikte.

  dili yalın, eğlenceli ve eğitici mükemmele yakın bir samed behrengi kitabı.
 • merak duygusu, sorgulama, keşfetme... bu kavramları çocuklara aşılaması açısından güzeldir. ufuk açıcı bir kitaptır. yine de biraz düşününce; hikayenin sonunun böyle bitmesi tam bir çocukluk travmasıymış, diyor insan.
 • ıranli bir yazarin bir dönem ülkemizde halen de iranda yasaklanmış olan çocuk kitabıdır. kitap güzel başlıyor; sophienin dünyasi gibi merakli maceracı sorgulayan bir çocuk bizim kara balık. basta kitabı beğendim ve evlerine misafirliğe gittiğim bir ailenin çocuğuna hediye diye aldım yolda giderken bi bakayım ne varmış içinde dedim. ondan sonra beğenip beğenmemekte hatta çocuğa versem mi vermesemmi diye baya düşündüm.

  ıçerisinde cahil, soysuz, namussuz gibi kelimeleri istekle söyleyen ve hançerle öldürmeye meraklı bir küçük balığa donüşüyor bizim afacan.

  şahsen şunlar bir çocuk kitabına hiç yakışmamış.
 • çocukluğumun yegane kitabı.
  çok eski bir basımını kaybettim ama can çocuk yayınlarından kalan eski bir basımını ciltlettirip kızıma 1. yaşında hediye ettim. ben 40 yıldır okuyorum, kızım da bir o kadar okur inşallah.
  (bkz: kitap ciltletmek)
 • çocukluğumun kitaplarımdan biri...ne zaman ki jandarma evi basacak haberi alındı, bi dolu kitapla birlikte yok edildi. sobaya atılıp yanmışlardı ve ben çok ağlamıştım. hem ağlamıştım, hem hiçbi anlam verememiştim. kitaplar neden tutuklanır diye....

  (bkz: samed behrengi)