şükela:  tümü | bugün
  • samed behrengi'nin deyimiyle bu kitap tüm "küçük kara balıklara..." ithafen...

    yampiri yampiri yürüyen yengeçlerin kıskaçlarından kurtulmaya çalışan, aklını ve hayallerinin sınırlarını zorlayan herkes için bu güzel kitap. "hayır, orada hiçbir şey yok." diyen tüm robotlaşmış beyinlere ve kaskatı kesilmiş gönüllere güzel bir cevap veriyor küçük kara balık: "yola düşüp gitmek, başka yerlerde neler olup bittiğini öğrenmek istiyorum. bu lafları bana birinin öğrettiğini düşünüyorsun ama bilmeni isterim ki çoktandır düşünüyordum ben bunları. elbette ondan bundan da çok şey öğrendim. örneğin şunu anladım: balıkların çoğu yaşlandıkları zaman ömürlerini boşu boşuna geçirdiklerinden yakınırlar. sürekli sızlanır, lanet okur, her şeyden şikayet ederler. ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü? " diyor.

    michalengelo da küçük kara balıklardan... 80 yaşına rağmen "ancora imparo" demiş; "hala öğreniyorum."

    "ne kadar bilirse bilsin, cahilliğinin bilgeliğinden büyük olduğunu düşünen" çocuklar yetiştirmek için bir başlangıç kitabı olacak nitelikte.

    dili yalın, eğlenceli ve eğitici mükemmele yakın bir samed behrengi kitabı.
  • merak duygusu, sorgulama, keşfetme... bu kavramları çocuklara aşılaması açısından güzeldir. ufuk açıcı bir kitaptır. yine de biraz düşününce; hikayenin sonunun böyle bitmesi tam bir çocukluk travmasıymış, diyor insan.