şükela:  tümü | bugün soru sor
  • samed behrengi’nin aynı adlı eserinden tiyatroya uyarlanan “küçük kara balık” küçük bir balığın yaşadığı yerle, çevresinde gördükleriyle yetinmeyerek büyük denizlere, okyanuslara açılma hayaliyle yerini yurdunu terk etmesi ve sonu bilinmeyen bir maceraya çıkmasını anlatıyor.
    dekor ve kostümler oldukça başarılı. sahne çocukların ilgisini çekecek şekilde renkli dekorla süslenmiş. balık, kurbağa gibi karakterleri canlandıran oyuncular canlandırdıkları hayvanların kostümlerine bürünmüşler.
    tiyatroya gelen çocuklar dekor ve kostümlerden oldukça etkilenmiş görünüyorlardı. hitap ettiği seyircinin ilgisini çekebildiği için kostüm ve dekorun başarılı olduğunu söyleyebiliriz ancak verilmek istenen mesaj hedef kitleye iletilebiliyor mu yoksa bir cümbüş arasında kayıp mı oluyor orası ayrı bir tartışma konusu.
    yazarın öyküsünde vermek istediği ve “dünya senin yaşadığın yerden daha büyük ve keşfedilmeyi bekliyor, kötülüğe teslim olma iyilik örgütlü olduğu sürece kötülüğü yenebilir” şeklinde yorumlayabileceğimiz mesajlarının çocuklara tam olarak aktarılamadığını, oyunun amacı çocuklara sadece eğlenceli bir gün geçirmek olan bir tiyatro oyunu olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

    sahne: profilo km küçük salon