şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapılabileceklerin çoğunu yazmişsin zaten bir de az eşya ile kullanışlı alanlar yaratabilirsen (ikea ) çok amaçlı koltuklar, masalar, sehpalar, sandalyeler kullanırsan, aydınlık alanlar oluşturursan rahat edersin (çare minimalizim)
 • en işe yarar çözüm şeçilecek mobilyaların hantal ve büyük olamamasına dikkat ederek olacaktır. koltuk takımını görece daha alçak modellerden seçerseniz örneğin algısal olarak daha yüksek ve ferah bir mekan hissiyatı yaratır.

  onun dışında özellikle ingilizce sitelerden "smart space saving apartment ideas, furniture ideas vs. " şeklinde arattığınızda karşınıza bir çok alternatif çıkacaktır. şöyle bir örnek bırakayım: https://interiorzine.com/…o-apartment-design-ideas/

  katlanabilir ve dönüştürülebilir mobilyalar bir alternatiftir. örneğin duvardaki aynanın açınca tek taraftan tutturulmuş oturma masasına dönüşmesi gibi. yatay düzlemle birlikte düşey hacmin de değerlendirilmesini dikkate alabilirsiniz. çekmece ihtiyacınızı merdiven basamak altlarını çekmeceye dönüştürerek değerlendirmek ve gereksiz şifonyer kalabalığından kurtulmak gibi.

  duvar kağıdının aynı tonalrda boyadan mekansal algı olarak bir farkı olmaz fakat, açık renk duvarlar ve ayna kullanılan mekanlar geniş gösterir doğrudur.
 • gobegi eritirs.. yok la o baska bisey icindi (bkz: swh)
 • 1. az eşya
  2. ayna
 • zeminin açık bir renkle döşenmesi bunlardan biridir. tabi bunu yaparken çok küçük fayanslarla yapmamalısınız. bu, ortamı kalabalık gösteriyor. biraz daha büyük olanlarını kullanmakta fayda var. kapı da çok önemli. beyaz kapı evi aydınlık ve büyük gösteriyor.

  profesyonel değilim; gözlemlediğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım.
 • -yatak odasında gardrop kapakları full ayna olan ve çerçeveleri de oldukça ince olan modellerden seçilebilir. gardrop geniş yüzeyli olduğundan bu durum oldukça fark yaratır. hafif koyultulmuş aynalar olursa gözü de yormayacaktır; daha doğal görünür.

  -eğer odalar eğri / büğrü ise yani dikdörtgen değil yamuksa ya da üçgen vs. ise özel üretime de yönelebilirsiniz. duruma göre oldukça yer kazandırabilir.

  -salonda yine aynı şekilde mobilyalar seçilirken kapakları vs. aynalı olan modeller seçilebilir. ancak salon en çok vakit geçirilen yer olduğundan, göz yorucu olmamasına ve her yerden gözünüze güneş ışığını yansıtmamasına da dikkat etmek gerek.

  -salonda oturma grubu, yatak odasında yatak, baza vs. tüm mobilyalar minimum alan kaplayanlardan; ince ve alçak olanlardan seçilmeli. yüksek yatak ve yüksek koltuklardan uzak durmakta yarar var. işlevsel olan; katlanabilen / akıllı cepleri, dolapları olan tipler olması da faydalı olur.

  -açık renk duvar boyaları tabi ki şart ancak kontrast yaratmak için üç duvar açık; güneşe bakan bir cephe ya da bir parça koyu yapılırsa daha isabetli olur; derinlik verir.

  -duvar kağıdı denmiş ancak bu tam tersi sonuç yaratabilir; dikkatli seçim yapmak ve her duvarı kaplamadan kullanmak lazım. maksimum bir belki iki duvar.

  -yer döşemeleri aynı şekilde açık tonlarda ancak duvarlarla uyumlu; bir miktar kontrast yaratacak bir ton olmalı.

  -olabildiğince az ve öz aksesuar. işlevsel olmayan süslere, objelere pek bakmayın.

  gerisi yaratıcılığınıza ve zevkinize kalmış.
 • örneğin...

  küçük hacimlerde nötr renkler tercih etmenin önemi büyük. bunlar genel olarak çakıltaşlarının temsil ettiği tonlar olarak değerlendirilebilir. griler, siyahlar, kahverengi ve beyazlar. tabii mekan küçüldükçe bahsettiğimiz renklerin en açık tonlarına gitmekte yarar var. nötr renklerin açık tonları, "ışığı yansıtma biçimiyle", ortamda ferahlık ve temizlik hissi uyandıracaktır.

  beyaz gibi, tüm nötr renklerin kendi başına kullanımı risklidir. zaman içerisinde yalınlık algısı artacağından mekanı sıkıcı kılacaktır.

  en nihayetinde kullanılacak olan nötr renkler, canlı renklerde tercih edilecek aksesuarlar ya da küçük yüzeylerle (örneğin bir kolonun parlak sarıya boyanması gibi) hareketlendirilip, rutinden kurtulunmalıdır.

  duvar kağıdının (mekansal derinlik içeren bir tür olmadığı sürece) kendi başına alan algısına etkisi olmaz. ek olarak, ev kiralık olacaksa, kullanım sonrası (çizikler, çivi/vida izler vb.) teslimat sıkıntı yaratacaktır.

  mobilyaların mümkün olduğunca yalın ve orantılı seçilmesi kadar yerleştirilme biçimi de önemlidir. orta alanda serbest dolaşan eşyalar her zaman kalabalık hissini arttıracaktır.

  ayna kullanımı, evet, mekansal derinliği arttıracağı için belki evi büyük gösterecektir ancak profesyonel tavsiyem, aynayı uyunan mekandan mümkün mertebe uzak tutmak yönünde olacak. zira ayna, "uyanıldığında görülen yansımanın etkisiyle" ani korku etkisi yaratacaktır.

  depolama alanının da etkisinden biraz bahsedelim... mümkün olan her mobilyanın depolama alanı içermesi (baza gibi) ve dolapların kapaklı olması ortalıkta fazla eşya kalmaması açısından önem arz edecektir.

  son olarak; evde çalışma alanı oluşturulacak ise bunun için en uygun yer pencere önü kullanımı olacaktır.
 • eşyaları komple atıp dikey şekilde durmak.
 • para biriktirip büyük bir ev almak.*
 • kamyon kasası gibi mobilyalardan uzak durmak, bilhassa gümüşlük denilen amına koyduğumun icadından derhal kurtulmak.