şükela:  tümü | bugün
 • lafa gelince ecdadımız, şanlı tarihimiz, icraate gelince gecekondu zihniyeti...

  yazık bu millete...
 • bu vandallık yeni ve tek değil; geçtiğimiz otuz yıl içinde ülkesin pek çok yerinde tarihi, tarzı, şadırvanı, bahçesi olan pek çok cami yıkıldı. yerlerini altı ticari dükkanlardan ibaret pasajı ile üstü ruhsuz bir heyulalar aldı.
  geride ne tarih ve çevresi, ruhu ve birey olarak anılarımızla birlikte yok edilen camilerin ne o güzellikleri kaldı.
 • şaşırtmayan bir icraat. biz yine ayakkabı ile giriyorduk, bunlar direkt dozerle giriyor.
 • o değil de muhalefet partilerinden birinin belediyesi böyle bir işe kalkışsa, darbe girişimi gündemden düşerdi.

  ayrıca köprü yapıp yavuz sultan selim ismini koyup, yavuz sultan selim'in yaptırdığı camiyi yıkmakta ironik olmuş.
 • taze mimar aklımı ziyadesiyle karıştıran mevzuu.

  öncelikle "eski cami harap olunca 1956 yılında biraz kuzeye kaydırılarak yeniden yaptırılmıştır." (1) gibi bir bilgi mevcut, bu yeniden yaptırılmanın derecesi nedir, tam bir restitüsyon çalışması mıdır, belgeleme ürünleri nerelerdedir buna bir bakmak lazım.

  sonralıkla, gerekçe sahiden küçük olması mıdır? sağ görüşlü hükümetlerce cumhuriyet sonrası değerlerin korunmasında ihmalkarlık sık rastladığımız bir durum, bu da öyle bir şey olabilir mi? dediğim gibi bu yazdıklarım tamamen tahmin yürütme zira henüz güvenilir bir kaynağa erişemedim. nitekim şöyle de bir şey var: "verilen izinde gerekçe olarak ise caminin geçmişte yapılan restorasyon ve tamirlerle tarihi değerini yitirmesi ve tarihi tescilinin olmaması gösterildi."(2)

  ayrıca müftülüğün kendi sitesinde bu var olmayan tarihi değer ile caka satılıyor "bu kitabe caminin yerindeki (biraz güneydeki) eski cami-ye ait olabilir. yaşlı kişiler caminin kuzeye kaydırılarak 1906 yılında yeniden yapıldığını söylemektedirler." (3) şeklinde.

  son olarak da trabzon mimarlar odası'nın adı geçiyor bahsi geçen cami ile ilgili pek çok yerde, bu konuyla ilgili birinci ağızdan bilgi aldığımda güncelleyeceğim burayı.

  şimdilik haber kaynakları karışık, kafalar karışık, yorumda bulunacak donanımda değiliz bence.

  (1) blog yazısı olduğu için pek sağlam bir kaynak sayılmaz, istiyorsanız yine de bakın: [http://tuzcuoglu.blogcu.com/…gilendiriliyor/2764928 http://tuzcuoglu.blogcu.com/…gilendiriliyor/2764928]

  (2) [http://www.milliyet.com.tr/…yikildi-gundem-2288287/ http://www.milliyet.com.tr/…yikildi-gundem-2288287/]

  (3) [http://www.rizemuftulugu.gov.tr/…y.asp?haberid=1781 http://www.rizemuftulugu.gov.tr/…y.asp?haberid=1781]
 • maalesef ükede nekadar yillanmis okul benzeri binayi geri dönuşüm bahanesiyle yikip yenisini (daha tipsizini daha göze hitap etmeyenini) diken , tarihe yaşanmişliklara bir şehrin bir sokağin anisina zerre saygi duymayan zihniyetin ürünü....
  ayni zihniyet okuduğum ilkokulu yikip yeniden inşa etti oturduğum şehrin en eski ilkokuluydu öyleki annemde ayni okuldan mezun daha sonra o okulda öğretmenlik yapti 25 yil ve emekli oldu.. tum çocukluğum , bütün bayramlarim , okuduğum şiirler , bando maceralarim hepsi yokoldu....yeni yaptiklari buyuk bir kulubeye benzeyen okulun önünden geçerken hala içim cızz eder..
  yurt disinda binalari restore edip eskisinden daha güçlü hale getirirler dış görüntü zerre değişmez... aman ne boş uğraşı biz yikip yeniden yapalim yoksa nasil yeni rant kapilari açilir! yandaşlarimizin cebinasil dolar dimi?
 • hatali restorasyon sonucu tarihi degerini yitirdiginden yikilmasina onay verilmistir.
  yani sunu demek istiyorlar,
  biz restorasyonu yaparken zaten sıçtık simdi sıvıyoruz.
 • çok abartmamak gerekir, 500 yıl sonra yeniden bölgenin 500 yıllık camisi olacaktır. büyüttüğünüz şeye bak.
 • her köşede ecdad ecdad diyen gavatların görmeyeceği cami. ecdadınızı sikiyorlar haberiniz yok.