şükela:  tümü | bugün
  • samatya da develi restaurant ın yanında meşhur ali haydar usta'nın karşısında bildiğin amca meyhanesi. servis yapanları ve işletmecileri salih ve süleyman amca. girişteki masalarda meyhane efkarına ya da neş'esine bulanmış dizi dizi amcalar var. hepsinin önünde bir yetmişlik. içmeyip salih ve süleyman amcayla muhabbet etmeye gelen müdavim amcalar var bir de. içerideki kuytu bölüme 3 masa sığar sığmaz o kadarcık bir yer. telefon da çekmiyor orada. muhabbetin ortasında dırıldayan bir şey yok yani.

süleyman amca "fiyatlarımız sabittir" derken bile sonsuz kere gülümsüyor. siz de "sabit olsun be abi" diyorsunuz ister istemez. masanın donatılması aşamasında size muhabbet etmek kalıyor. tabaklar geliyor ama takım değil tabi ki tabaklar. altı başka üstü başka renk.

ortaya bi köfte geliyor akıllara zarar. çatalı batırıyorsun böyle yumuşacık. esnek bir servis anlayışı var. şuna şunu katalım şu şöyle olsun dediğinizde süleyman amca başını hafifçe eğiyor. "tabii, ne demek?" anlamına gelecek şekilde.. sağlam cacık yapıyorlar.

iç odada en dertliler oturuyor. yan masanın dert dolu muhabbeti ilk iki kadehte sarıyor sizi. "lan napıcak bu adam" diyorsunuz ikinci kadehin akabinde duymamaya başlıyorsunuz adamı da dertlerini de. donanmış masadaki mezeler tazeleniyor, masa sizin masanız oluyor, muhabbet akıp gidiyor.

orada o masada oturuken ikide bir "eyvallah baba" "sağol. canının sağlığı" diyesim geldi benim. bi punduna getiremedim ki bi diyalogta kullanabileyim. yoksa kesin derdim.

"eyvallah süleyman amca"
  • mekan tüm bilinirliğine karşın istanbul'da bira içilebilecek en ucuz mekanlardandır. son zamdan evvel 5 tl idi 50'lik bira. ben de süleyman amcayı tanıyorsam en fazla 5.5 tl olmuştur.