şükela:  tümü | bugün
 • sıra beklememek der susarım.
 • adres tarifleri çok kolaydır. mesela bir yemek siparişi verdiniz. adres tam olarak "x marketin üst katı", "y bankasının en üst katı" şeklinde olacaktır.

  evet evet sırf bu yüzden küçük şehirde yaşamalıyız. :(
 • istanbul il plakasını geçince, kucağımdan karı inmicek gibi bir hayalle avutulan genç beyinlerdir.

  evet, ahmetin kucağından bildiriyorum, burada atmosfer inanılmaz güzel herkes birbirinin kucağında.
 • ehliyetimi; daha ikram edilen çayı bitiremeden yenilettim mesela.savcı,hakim,kaymakam hepsini tanıyorum, bir belediye başkanı kaldı tanışmadık. trafik derdi yok,arabayı nereye bırakayım diye düşünmüyorum. heryere en fazla 10 dakikada ulaşıyorum. geceleri yıldızlar pırıl pırıl, sabah güneşin doğuşunu binaların ardından seyretmiyorum,kendi domatesimi biberimi, maydanozumu yetiştiriyorum.. hafta sonları herbir yanımda yayla,göl, balık restaurantı olduğundan ya da daha zevklisi ege yahut akdeniz'e yakınlığımdan hep bir tatil durumundayım. galiba emekli oldum lakin maaşım yok ..
 • en büyük avantajı zaman tasarrufudur. ufak yerlerde daha fazla yaşarsınız. her şey daha düzenlidir, neyin nasıl gerçekleştiği bellidir. dolayısıyla bu düzen içerisinde siz de saat misali takılmadan işlerinizi halledersiniz. ama metropoller öyle mi... kaldırımda yürürken bile insan trafiğine takılırsınız, araçla gitseniz yollar zaten kapalıdır, bir evrak işiniz olsa en az 5 saat beklersiniz falan filan.

  küçük yerleşim birimlerinde, yaşayarak satın alınamayan tek şey olan zamanı bir nevi yavaşlatarak ömrünüze ömür katabilirsiniz. tabii can sıkıntısından giderim demiyorsanız.
 • (bkz: #49603903)
 • büyük şehirde doğup büyümüş bir insan evladı olarak ufak yerlerde yaşamak bana hiçbir zaman cazip gelmedi. kısa süreliğine yaptığım seyahatlarde bile bir noktadan sonra fazlaca bunaldığımı hissederim. avantaj olarak aklıma gelen tek şey şehrin karmaşası ve gürültüsünden uzak kalabilmek oluyor. tüm dezavantajlarına rağmen şehirden uzaklaşabilirmişim gibi gelmiyor.
 • asgari ücret ile büyük şehirden en az 2 kat daha rahat yaşamak. ankara bu örnekte büyük şehir, antalya küçük şehirdir. antalya'yı büyük şehir sayanlar olabilir, saygım sonsuzdur. en basitinden faturalar bir kaç yüz lira oynar. şimdi düşündüm de antalya guzel aslında. ornekleri istanbul-bartın olarak verseydim neler olurdu bilemiyorum.
 • mesela ucuzluktur.
  trafikte takılmaz, park edeceğim diye tonla para vermezsiniz.
  eşi dostu ziyaret için arabayla en fazla 10-15 dakikalık yol gidersiniz.
  insanlar büyük şehirlerdekilere gore daha sıcakkanlıdır.

  peki ya dezavantajlar?

  katılabileceğiniz kültür - sanat - spor aktiviteleri oldukça sınırlıdır.
  alışveriş olanaklarınız sınırlıdır.
  çevredeki insanlar tekdüzedir, büyük şehirlerdeki çeşitlilik bulunmaz. ilk birkaç aydan sonra tanışacak kimse de kalmaz, herkesi tanırsınız.
  herkes herkesin işine burnunu sokar, sevgilinizle bugün sokakta yürüseniz yarın herkes bilir.
  yemek yemek, içki içmek, piyasa yapmak için gidilecek 2-3 yer vardır, 6 ayın sonunda şehirdeki her kebapçının iskenderinin tadını ezberlemiş olursunuz.