• sabah uyanıyorlar, adam işe gidiyor,

çocuk küçükse, kadınlar evde hem çocuğuna bakıyor, hem gündüz saçma sapan kadın programlarını izliyorlar, sonra komşusuna gidiyor dedikodu yapıyor, akşam çay demleyip kek yapıyorlar, sonra yemek yapıyorlar.

çocuk okul çağındaysa sabah kocayla beraber çocuğu da uğurlayıp, evde temizlik, yemek, komşu dedikodusu gibi işlere geri dönüyor.

sonra adam eve geliyor, yemek yiyorlar. çay içiyorlar.

sonra o gün tv deki bir yarışma programını veya bir diziyi izliyorlar. sonra yatıyorlar ertesi gün yine aynı şey. haftasonu da şehirdeki bir avm'ye gidilip, sinema veya dolaşma etkinliği.

herkes bizim gibi ülkenin azinlik kısmında değil, okuldan/işten çıkıp puba gidip bira/şarap içsin, kız arkadaşı ile buluşsun gezsin, cumartesi gecesi kulübe gitsin, pazar sabahı bruncha gitsin, boş zamanlarında bi yerlere kaçsın vs.

aslında sosyal çevremiz, gittiğimiz yerlerde gördüğümüz insanlar vs. hep bizim gibi insanlardan oluştuğu için belki çok fark etmiyoruz, hatta bazı anlar herkes öyle yaşıyor bile sanabiliriz, ancak bırakin küçük şehri, büyük şehirde olup bunları hiç yapamayan kesim bile sandığımızdan çok daha büyük.
  • geçmiyor...
  • uzay-zaman düzleminde zaman her yerde aynı şekilde akmıyor. örneğin, yozgat'ta yaşayan iki tane ikizden birisini istanbul'a yollayıp diğerini de yozgat'ta bırakıp bir sene sonra istanbul'dakini yozgat'a geri yollarsanız, yozgat'ta kalan ikizi çok daha yaşlanmış olarak bulursunuz. bu yüzden yozgat vb küçük yerlerde zaman daha yavaş aktığından daha sıkıcı geçiyor.

edit: tamam vurmayın öldü* tabi ki istanbul yozgat'a göre adamı daha çok yaşlandırır.
  • güzel soru.

''zamanın kendi ölçüleri bazı insanlar için hızlanmış ya da yavaşlamış olabilir'' der marcel proust.

küçük şehirlerde zaman yavaş geçer.
    belki hiç geçmez.
    belki sokaklarda kayboluyordur.

belki de yoktur.
  • kime göre küçük? neye göre küçük?
  • - işe giderken yada yolda yürürken herkes size selam veriyor, herkesi tanıyorsunuz..
    - bir derdiniz olduğunda yardım gecikmeden geliyor..
    - anahtarı kapıda unuttuysanız komşunuz lap diye içeri geliyor, bir kahve içiyor sizinle..

çok daha samimi çok daha gerçekçi..
    sosyalleşmek için kablosuz ağınız olmasına gerek yok..
  • (bkz: kütahya)
    geçmiyor.
  • millet yine gece sevisiyor ben yalnizim amk :(
  • sahibindene girin 2. el arabalara bakın. ben öyle yapardım
hesabın var mı? giriş yap