• "uçacağız" diye dirençten alıp, "düşeceğiz" diyerek destekten satandır.
  • her ne kadar küçük yatırımcı olarak bilinseler de eşek kadar adamlar forumlarda ergen tribi atıyorlar.

yok benim kağıt niye yükselmedi.

-allah belasını versin

-anasının..... kadar yolu var. vs vs vs.

daha geçen gördüm. adamın kağıdı düştü diye şirketi aramış isyan ediyor. niye düştü bu kağıt diye.

yükselirken de şirket seni arar artık, "nasıl ıslatıyoruz di mi stopajı ;)"

sırf bu yüzden bir şey de yazamıyorum forumda falan. adamın zaten kafa pilot. anlatsan ne değişecek. peyderpey izle işte uzaktan nuri bilge ceylan filmleri gibi ufka sessizce bakış atarak.
  • yatirimlarinin küçüklüğünden çok, yatırımların sürekli küçülmesi sebebiyle "küçük" sıfatı alması gereken yatırımcı...

(bkz: sabir)
  • kopartılan yaygaraya değmeyecek kadar az parayla piyasada kendinden söz ettirendir. ekonomi dergisi alması ekonomi kanalı izlemesi beklenendir. tüyo peşinde koşanları, kısa zamanda çok para kazanmayı hedefleyenleri (çoğu böyledir) her türlü belaya müstehaktır.
    geçen işten çıkarken (yüksek plazalardan birinin çalışanıyım) güvenlik görevlisi samimiyete güvenerek hisse sordu. şaşırdım, hisse mi alacaksın ? dedim. kenarda 3-5 kuruş oldu değerlendireyim diyorum dedi. bireysel emekliliğin var mı? dedim. yokmuş. git kendine bireysel emeklilik programı başlat, elindeki parayı 12'ye böl çarp ekle, önümüzdeki sene de ayda 100 100 devam edersin dedim. ben hisseye girecektim dedi yüzü asıldı. yine %100 hisse fonu alırsın dedim yatırımınla ama tatmin olmadı. halbuki bir hisse söylesem ve bir yılda %10 prim yapsa bile tatmin olurdu tahminim. bireysel emeklilikte hiç getirisi olmasa yatırdığının %25 i kadarını devlet yatıracağı için en az bu kadar karı olacak ya, ayrı mesele.
    bugünlerde fenerbahçeliler gsray hissesine yatırım yapan küçük yatırımcıların avukatı olmuşlar ordan esti. haklı oldukları noktalar var (ayni sermaye arttırımı vs. nakti sermaye arttırımı) geçen sene de esas sözleşme değişikliği altında fener yatırımcısı çok büyük bir soyguna hedef olmuştu ama bu tür usülsüzlükleri spor kulüplerine özgü sananlar aldanmasın imkb'deki birçok şirketin şark kurnazı büyük ortakları spk'nın göz yummasıyla benzer çakallıkları sürekli yapıyor, ha bunların çoğunun halka açıklık miktarı düşük, hisseler de küçük yatırımcı dediğimiz uyanık geçinen kerizlerin elinde olduğu için forumlar ağlama duvarına dönüyor o kadar.
    peki diyelim ki güvenlik beni dinledi ve parasını bireysel emekliliğe yatırdı ? nasıl kurtulacak bu soytarılıklardan ? eh fon yöneticisi kuş kondurmayacak tabi gidip en çok kazanan hisseleri bulmayacak öyle bir dünya yok ama parayı böyle spekülatif şirketlere de yatıramayacak çünkü elalemin parası ile kumar oynanmaz bunu bilecek. ha buna rağmen bir maymunluğa denk gelirse spk'yı uyandırır veya ilgili şirketi hukukçuları başta çeşitli yollarıyla uyarır vs. hakkını küçük kerizden çok daha iyi savunabilir.
  • hep 3 tl'lik iddaa kuponu yapandır.
  • çoğunun gözümde trafikte makas atanlardan, ambulansın arkasına takılanlardan farkı yok. aslında bunlara sözde küçük yatırımcı demek daha doğru. bir dönem, iki dönem sonra ağladıklarına denk geleceğiz yine. bilin ki onlar yatırım yaparken değil kısa yoldan zengin olmaya çalışırken o hallere düşmüş olacak.
  • 100 üzerinden 90alınca "ben aldım, 40 alınca da "hoca 40 verdi" diyen öğrenci gibidir. aldığı hisse yükselirken ne kadar doğru öngörülere sahip olduğunu düşünür. özgüveni de aldığı kağıtla beraber yükselmeye başlar ancak işler ters gider ve bakiye eksi yazmaya başlarsa ya patronu, ya da tahtanın büyük yatırımcılarını, çoğunlukla bela okuyarak, suçlar.
  • yatırım fonları kendileri için kurulmaktadır.

ama bizim küçük yatırımcımız çok şey bildiği için, gazete haberleri ile yatırım yaparak yatırım fonlarına öcü gibi bakar.

marifet endeksin %50 yükseldiği bir dönemde para kazanmak değildir. onu herkes yapabilir.
  • (bkz: mini çakal)

serbest çağrışım tabi; mini çakal küçük avantaların peşinden koşarken küçük yatırımcı parasını 4'e 5'e katlama peşindedir; mini çakal çakallıklarından karlı çıkarken küçük yatırımcı hep kaybedendir, hep mağdurdur.
hesabın var mı? giriş yap