şükela:  tümü | bugün
  • eskiden kırtasiyesi olan niyetçi bi amca vardı buralarda. üzerinde kazı-kazan tarzında onlarca numara bulunan kartonları vardı ve bu numaraların her birinde ayrı hediyeler gizliydi. o kadar ilginç ve heyecanlı geliyordu ki neredeyse her gün uğruyorduk buraya arkadaşlarla. şimdi aklıma geldikçe hala gülümsüyorum. çünkü kazandığım en ilginç hediye "kurşun kalem ucu" idi. evet,yanlış yazmadım. tam olarak kurşun kalemin içinde bulunan, sadece üstten ve alttan gözüken o ucu kazandım ben. ne işime yarayacaktı bilmiyordum (hala bilmiyorum) ama kazanmıştım işte. zaten eve gidene kadar da kırılmıştı yolda. bazen düşünüyorum da insan küçükken ne kadar kolay mutlu olabiliyormuş küçücük şeylerle. şimdi ise...
  • (bkz: halley)
  • çubuklu pervaneyi avuç içinde çevirip uçuşunu izlemek. pervanenin tesadüfen eşek arısını kesmesi.
  • aylık alışverişte her aile bireyine bir adet lojman kantininde bulunmayan bir çikolata alınırdı galiba snickers'tı. ben ve baim eve gider gitmez çikolatalarımızı yer sonra annemin yemediği dolapta duran çikolataya yalanarak bakardık. annem çikolatasını yiyeceği zaman kıyamaz, abimle bana birer parça çikolata verirdi. abimi bilmem ama ben çok mutlu olurdum. canım annem, gidip sarılasım geldi şimdi.
  • (bkz: anne öpücüğü)
    o küçücük öpücük bana huzur,sevgi,güven kısacası bir çocuğun sahip olması gereken ne varsa hepsini verirdi.büyüdükçe herşey değişiyor o öpücüğün verdiği mutluluktan başka.
  • (bkz: sütlaç)

annem ne zaman sütlaç yapsa mutluluktan uyuyamazdım. kotamı doldurduktan sonra -kalabalık bir aileydik- gecenin bir yarısı yatağımdan kalkar, soğukkanlı bir katilin dikkatiyle mutfağa süzülür ve cennetten kopup gelmiş o muhteşem lezzetin içine gömülürdüm.
  • banyoda sıcak suyu açınca şofbenden duyulan "wufff" sesi. sağ salim atlattık o her gün şofben zehirlenmesi haberlerinin olduğu yılları ama yinede o ses olmadan sanki sıcak su tam sıcak değil gibi.

bide kesik kesik "wuff wuff wuff" diye geldiği zaman su soğurdu. o durumda da ilk kural hemen banyo kapısı açılırdı.anneler de sık sık seslenirdi o zamanlar içeriye.
  • geceleri yağmurlu havalarda abimle odanın ışığını kapatır, yatakta dizlerimiz üstünde durur, pencereden körfez üzerindeki fırtınayı izlerdik. çakan şimşeklerin oluşturdukları şekillere şaşırır, gürültüleriyle ürkerdik. evimiz sıcaktı.