şükela:  tümü | bugün
 • ergenekon operasyonu çerçevesinde tutuklanmış, neyle suçlandığını bilmeden 1 yıl hapis yatmış, şimdi ölüm döşeğinde yatan kanser hastası işadamı.

  bu haliyle bile son ana kadar delilleri karartmasın diye tahliye edilmemiş, metastaz yapıp, komaya girince, ellerinde kalmasın diye karısına devredilmiş.

  kına yakın.

  http://www.milliyet.com.tr/…&date=03.07.2008&ver=64
 • yeni bir işkence şekline kurban olmuştur.
 • bugün, yarın yerinde herhangi birimizin olabileceği insan.
  gün gelip iktidarlar değiştiğinde herhangi bir sebep yüzünden (ırk, inanç, dil, sevgi, insanlık bile olabilir) getirilebileceğimiz hale bakınız!
  bugün buna sesini çıkarmayanlar o gün hangi yüzle tepki koyabilecekler?
  kimden yardım ve medet umacaklar?
  avrupa ise şimdi nerede? o zaman neden burada olsun?
  insan hakları ise şimdi nerede? o zaman neden yanımızda olsun?
  devlet ise... hukuk ise... töövbe tööövbe!

  kuddisi okkır' ın 13 aydır açıklanmayan iddianame ile tutuklandığı hali ve son halinin fotoğraflarına bakıp da içinde sızı hissetmeyen insan var mı aramızda?

  merak ediyor ve eğer var ise kendi insanlığımdan muaf tutulmamı talep ediyorum!
 • ergenekon operasyonunu sapına kadar destekliyorum. aralarında suçlu olanların da mahkemede cezalandırılmasını arzu ediyorum. mahkeme değilim ve kanaatlerimi de istediğim gibi oluşturma hakkına ve bu insanların büyük bir bölümünün suçlu olduğuna inanma hakkına da sonuna kadar sahibim. kanser hastalığına yakalanmış bir adamın kaderinin de kendisinin suçlu/suçsuz olması üzerinde zerre etkisi bulunduğuna da inanmıyorum. yani sırf ölüyor diye suçsuzmuş algısı yaratılmasına amenna diyecek de değilim.

  fakat bu adamın içine düşürüldüğü durum da hiç bir vicdanın kafasını çeviremeyeceği bir durum. kanser hastası olan bu kişi doğru ve düzgün bir tedavi görseydi eğer 1 gün daha uzun bile yaşayacaksa onu korumak ve sağlamak da devletin asli görevidir. bunun lamı cimi, bahanesi yoktur. 1 günü bırak 1 saat bile çalmışsa hayatından devlet bundan sorumlusu olan herkes hesabını vermeli ve ödemelidir. bu kadar basit ve net.

  yalnız buradaki ikiyüzlülüğü de görmezden gelecek değiliz. "solcular veya açlık grevi yapanlar için yaygara koparanlar şimdi neredeler" cümlesi o kadar sığ ve o kadar kendi kendini bacağından vuran bir cümledir ki.

  bunun açık meali "ben o gün iki yüzlüydüm" demektir. ben suçlu olup olmadıklarına karşı fikirdeki insanlara yapılan haksızlıklara gözlerini kapatabilen bir bünyeyim "ve bunun aynısını senden de bekliyorum" demektir. karşındakini kendin kadar sığ sanmaktır bu.

  düne kadar devletim de devletim diye ağlarken bir günde "devlet eleştirmeni" kesilince ne kadar komik oluyorsunuz bilemezsiniz. başkalarının başına bu tarz felaketler gelirken arkasına sığındığınız devletin bugün savunmak işinize gelen bir adama yaptıklarını " gol pozisyonuna çevirme çabanız" mide bulandırıcı. üç gün sonra başka birine aynı haksızlık yapıldığında işinize gelmediği için gene susacağınızı da biliyoruz. 60 yıldır konu sizin sevmedikleriniz olunca üç maymunları oynamaya ne kadar yatkın olduğunuzu da ezberledik.

  bir gün akıllanacağınız umuduyla yaşıyorum.

  edit : "kendisine son 1 yılda hiç suç isnadı yapılmadı" iddiasına da hak veriyorum.o da devletin hatası ve ayıbı.bu konuda yapılan itirazlara hak veriyorum yalnız bunun "bu soruşturma sürecinde gözaltına alınan herkesin suçsuz olması" gibi bir sonuca ulaşmak gibi bir demagojiye alet ediliyor olduğu da açık.
 • bir insanlik trajedisinin kurbani.

  turkiye cumhuriyeti yasalarina gore agir cezalik suclarda gecerli olan 2 yillik tutukluluk suresinin 13. ayinda saglik nedenleriyle tahliye edilmistir.

  "bu adamin omrunden bir yil calinirken nerdeydi avrupa?? niye buna ses cikarmiyor?" diye feryat edenlere hatirlatmak borcumuz olsun:

  ayni avrupa birligi'nin 17 aralik 2004 kopenhag zirvesi oncesi masaklarindan sikica kavradigi 59uncu hukumetin 4 aralik 2004'te alelacele kabul ettigi ab uyum yasalari paketi'ndeki 5271 no.lu ceza muhakemeleri kanunu'nda degisiklik olmasa idi, kendisinin tutukluluk suresi 5 yil kadar olabilecek idi. avrupa nerede diye soranlara selam olsun.

  yok eger avrupa'dan istediginiz ne bileyim avrupa parlamentosu baskani'nin turkiye'ye gelip turk mahkemeler tarafindan teror orgutune finansorluk suclamasiyla tutuklanmis biri icin "serbest birakin bunu cabuk" demesiyse tek kelimeyle "masallah" derim. o zaman da "ne hakla bagimsiz turk mahkemelerinin isine karisiyor bu ab? somurge valisi bunlar !?" diye makadinizi yirtmazsaniz ne olayim.
 • (bkz: erol zavar)
 • kendisi ile ilgili samimi uzuntusunu sozlukte bildirmeyen herkes ikiyuzludur, taocudur, gotlektir.
 • kendisi ile ilgili samimi üzüntüsünü sözlükte bildirmeyen herkes ikiyüzlü falan değildir. ancak bir insana üzülmek için bile o insanın kendi ideolojik eksenimizde olması gerekliliği mide bulandırıyor. misal çanakkale savaşı hakkında bir şiir okurken hıçkıra hıçkıra ağlayabilen bir adam deniz gezmiş ve arkadaşları için "gebersinler, iyi olmuş" diyebiliyor. kendisini hoşgörü dininin önde gelen mensuplarından gören bir amca madımak olayları için "kendi kendilerini yaktılar" diyebiliyor. mehmet tarhan için elinden geleni ardına koymayan bir genç kuddusi okkır'ı görmeyebiliyor.

  işte bu can sıkan. bunu solcular, sağcılar, dinciler, kemalistler, kürtler, aleviler yapıyor demiyorum. gözümüzü öylesine boyamışlar ki, karşımızdakinin insan olduğunu unutmuşuz. izlediğim bir belgeselde arka plandaki ses şöyle birşeyler diyordu: hayatınız boyunca size dayatılan önyargılar sonucu insanları ilk gördüğünüzde sınıflara ve kalıplara ayırırsınız. zenci, beyaz, fakir, şişman, yobaz, vs. bu, sizin birarada hareket edememenizi sağlayan en önemli etkendir. oysa karşınızdakinin de herşeyden soyut, sizin gibi bir insan, sadece bir insan olduğunu anlarsanız birşeyler başarmaya çok yakınsınız demektir.

  kuddusi okkır resimlerine baktığımda içimi parçalayan bir adam. ama daha çok içimi parçalayan, bu adama üzülerek bakanların bir başkasını umursamaması, görmezden gelmesi. başkaları için insanlık nutukları çekenlerin bu adamı yok sayması. önyargılarımız o kadar karanlık ki insanlığımız görünmüyor artık.
 • hakkındaki suçlamayı, doğrusunu veya yanlışını, herşeyi geçtim de; bu hale gelene kadar bekleyenlerin, bekletenlerin insanlığından utanması gereken adam. öyle bir adam ki, insanlıktan çıkmış, ölümle pençeleşiyor ve 13 ay önce alındığı karısına kusmuk ve pislik içerisinde teslim ediyor. hastabakıcı ve hemşireler adamcağızı 2 saatte ancak temizleyebiliyorlar. herşeyden önemlisi, kadına kocasını neredeyse "ölü" teslim ediyorlar.
  bu adam bir "insan" olarak, nasıl bir suç işlemiş olabilir ki, bu hale getirilmiş diye düşünüyor insan. ayrıca nasıl bir finansörmüş ki, karısı onun yokluğunda istanbul'da yaşayamıyor ve yalova'ya taşınıyor, şimdi de hastane masraflarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor.