şükela:  tümü | bugün
 • kuran'da ve eski ahit'de adı geçen yiyecek. bıldırcın etiyle birlikte gökten israiloğullarını doyurmak için indirildiği yazılır. men, menn, manna ve manana da denir. ayrıca, 1913 yılında yervant odyan tarafından yayınlanan bu isimde bir mizah dergisi olmakla birlikte, mahmut yesari ve nazım hikmet ran'ın maurice henneguin ve pierre veber'den uyarladığı "et moi j'te dis gue'elle t'a fait de i'oeil" isimli oyunun da adıdır.
 • bulutları üzerinize gölge kıldık ve size kudret helvası ve bıldırcın indirdik. size rızık olarak verdiklerimizin temizinden yiyin (dedik). onlar bize zulmetmediler, ancak kendi nefislerine zulmettiler. (bakara suresi, 57)

  biz onları (israiloğullarını) ayrı ayrı oymaklar olarak on iki topluluk (ümmet) olarak ayırdık. kavmi kendisinden su istediğinde musa'ya: "asan'la taşa vur" diye vahyettik. ondan on iki pınar sızıp-fışkırdı; böylece her bir insan- topluluğu su içeceği yeri öğrenmiş oldu. üzerlerine bulutla gölge çektik ve onlara kudret helvası ile bıldırcın indirdik. (sonra da şöyle dedik:) "size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin." onlar bize zulmetmedi, ancak kendi nefislerine zulmediyorlardı. (araf suresi, 160)

  ey israiloğulları, andolsun, sizi düşmanlarınızdan kurtardık. tur'un sağ yanında sizinle vaadleştik ve üzerinize kudret helvasıyla bıldırcın indirdik. (taha suresi, 80)
  *
 • (bkz: menn)
 • (bkz: ahit sandigi)
 • bulmacalarda karşımıza çıkınca 'çis' olarak cevap verilebilir.
 • bizim oralarda* güzel diye piyasaya çıkan çirkin şeyler için kullanılır, aslına uygundur bence.
  "hıh! kudret helvası oldun"
  gazetelerde maria jose cristerna’yı görünce aklıma geldi.
 • ortadoğu usulü lembas.
 • "bağırdı, çocuğum, diye emeksiz kazanç
  iyi gelmez insana, ruhunu sıkar,
  emer kanını; meryem ana'ya adayın bunları,
  o güçlendirir kudret helvasıyla bizi!
  dudak büktü margarete'cik önce,
  sonra düşündü, sunulmuş bir andaş* bu," goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

  (bkz: gretchen/@ibisile)
 • menn kökünden türetilen men; israiloğulları’na çölde verilen ve kudret helvası olarak bilinen yiyeceğin adıdır. yunanca, latince ve batı dillerinde man veya manna (manne) olarak geçen kelimenin ibranice ve aramice’deki karşılığı mandır.

  sina çölüne gelen israiloğulları, sabah olunca yağan çiğ kalktığında toprağın üzerinde kırağı gibi küçük ve yuvarlak şeyler(pulcuklar) görürler ve bunun rabb’in vermeyi vaat ettiği ekmek(man) olduğunu öğrenirler. kişi başına ancak bir ölçek (yaklaşık 3,5 litre) toplanacak olan man o gün tüketilecek, ertesi sabaha bırakılmayacaktır. bu kurala uymayanların topladıkları fazla miktar ise ertesi sabah kurtlanıp kokmaktadır(çıkış, 16/2-30). mann kırağı şeklinde küçük ve yuvarlak, kişniş tohumu gibi beyaz ve ak günnük görünüşünde olduğu, lezzetinin ballı yufkaya benzediği belirtilmektedir (çıkış, 16/14, 31). man hiçbir işleme tâbi tutulmaksızın tabii haliyle yenebildiği gibi ondan çeşitli yiyecekler de yapılıyordu. israiloğulları mannı toplar, değirmende öğütür veya havanda döverek tencerede haşlar, pide yaparlardı ve bu taze yağ tadında olurdu (sayılar, 11/8).

  literatürde fraxinus ornus (çiçekli dişbudak), tamarix aphylla (ılgın) ve coriander (kişniş) adları kullanılmaktadır. kudret helvasıyla kastedilen likenlerdir.

  kutuplardan - ekvatora, deniz kıyısından, ovalardan, dağların yüksek yerlerine kadar hemen her yerde, diğer organizmaların yaşayamayacağı yetişme yerlerinde yetişebilirler. likenler çok ekstrem yetişme yerlerine kızgın güneş altında sıcağa, çok düşük dereceli soğuğa, haftalarca süren kuraklığa dayanabilirler. likenlerin besin maddelerine olan ihtiyaçları azdır.
  ormanlarda ağaç dallarından sarkan ipliksi likenler veya dağlardaki kayaları yama yama örten kabuksu likenler ne bitki, ne yosun, ne de mantardır. likenler en az bir alg (yeşil veya mavi-yeşil) türü ile bir mantar türünün birbirlerinden fayda sağlayacak şekilde fizyolojik ve morfolojik birleşmesinden oluşan simbiyotik (ortak yaşayan) organizmalardır.
  yeryüzünde yaklaşık 20 bin türü bulunan likenler, kutuplardan çöllere kadar her yerde ve özellikle havası temiz olan habitatlarda yaşarlar. belirli türler hava kirliliğinin göstergeleridir. uç şartlara dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarına karşın çok yavaş büyürler. literatürde yaklaşık 1600 liken türü kayıtlı olmakla birlikte bu sayının 3000 in üzerinde olduğu düşünülmektedir.

  manna likeninin besin değeri yüksektir. ekmek ve kuru pasta yapımında da kullanılır. orta asya'da yapılan bir çeşitine kırgız ekmeği denir. likenlerde az miktarda da olsa a, b, c ve d vitaminleri bulunmaktadır.

  edit: düzeltme, imla.