şükela:  tümü | bugün
 • allah tarafindan hz muhammed'e soylemesi icin aktarildigi soylenen hadis ce$idi.. bu sebepten direk allah'in sozleri olarak kabul edilir.. anladigim kadariyla bu kavrami kabul eden ve etmeyen farkli inani$lar mevcut..

  (bkz: service pack)
 • geleneksel islami teolojide kırk adet olduğu söylenmektedir ancak bu kırk kudsi hadisiin hangileri olduğu konusu bile tartışmalıdır. gerçekten peygamber tarafından söylenip söylenmedikleri konusunda yoğun şüpheler olan hadislerdir bunlar. örneğin "ey muhammed sen olmasan cenneti yaratmazdım", "sen olmasan alemi yaratmazdım" gibi farklı şekillerde rivayet edilen ve kudsi hadis olduğu söylenen sözün peygamber tarafından söylenmediği hususunda ciddi kanıtlar vardır. ama mevlana bile bazı öğretilerinde bu sözü reel veri olarak almakta ve buna dayanmaktadır.
 • asli "hadis-i kudsi"dir. her ne kadar bu alandaki en buyuk isim olmasi tarti$ilagelmi$se de (bkz: buhari)(bkz: tirmizi)
 • "kulum bir gunah islemeyi kast edip de onu yapmazsa, onu, o nun icin bir sevab olarak kaydedin. sayet islerse, onu sadece bir gunah olarak yazin. kulum bir sevab kast edip de onu yapmazsa, onu, bir sevab olarak kaydedin. sayet yaparsa, onu on katindan yediyuz katina kadar yazin."
 • "bir musluman kucuk bir dikenin veya ondan daha buyugunun acisina mâruz kalirsa*, allah (c.c) o muslumanin yaptigi kotulukleri orter"
 • "ofkelendigi zaman kim beni anarsa, ben de o nu gazaplandigim zaman anarim. mahvettiklerim icinde o nu mahvetmem"
 • "bana dua etmeden once iyiligi emredip, kotulukten sakindirin ki, yoksa duanizi kabûl etmem, benden dilersiniz de dileginizi vermem, benden yardim istersiniz de size yardim etmem"
 • ey insanoglu!

  "dünyadan gitmesi yaklastigi halde hala dünya malina baglanan kimseye sasarim.yine ahiretin ebediligine ve sonsuz nimetlerine yaklastigi halde onlara kavusmak icin calismayan kimsenin haline sasarim".

  ey insanlar!

  eger beni ve benim muhabbetimi severseniz kalbinizden dünya sevgisini cikarin.

  zira ben dünya sevgisi ile muhabbetimi bir kalbde toplamam.

  cünkü zit seylerin bir yerde durmalari imkansizdir.

  su ile ates nasil bir arada bulunamaz ise dünya sevgisi ile benim muhabbetim de öylece bir arada durmaz".

  ey insan!

  "sen dünyayi seviyorken nasil oluyor da benim muhabbetimi istiyorsun?

  benim sevgi ve muhabbetimi dünyadan vazgecmekte ara.

  bana ibadet icin kalbini (dünya sevgisinden) bosalt. (dünya icin) cok calismaktan ve bedenen rahat etmekten uzaklas".

  ey insan!

  dünya fani ve nimetleri de gecicidir.

  ömrü cok kisadir.

  hal böyle iken siz hala nasil oluyor da dünyaya kiymet veriyor ve ona baglaniyorsunuz?

  benim katimda taat eden kullar icin hazirlanan cennetler vardir ki,
  onlar sekiz tanedir.benim rizami ve kendisine ikram etmemi arzulayan kimse kanaatkar olsun ve bunun icin de dünyayi terketsin".

  ey insan!

  dünya sevgisini kalbinden at ki kalbin benim sevgi ve muhabbetimle dolsun".

  " ey kulum, benim sana ihtiyacım olmadığı halde ben seninleyim, senin bana ihtiyacın olduğu halde sen nerdesin..."
 • gayri metluv hadis ya da vahy-i gayri metluv olarak da ele alınan; mahiyeti, biçimi oldukça tartışmalı olan kavram. kuran'daki pek çok ayetten de buna destek bulunabiliyor, mesela:
  "peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip allah da bunu peygamber'e açıklayınca, peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. peygamber bunu ona haber verince eşi: bunu sana kim bildirdi? dedi. peygamber: bilen, her şeyden haberdar olan allah bana haber verdi, dedi." --tahrim 3
  varlığının kabul edilmesi hem felsefik hem de kuran'ın yapısına yönelik pek çok cevaplanması gereken soruyu da beraberinde getirir aslında, o yüzden pek sevilmiyor anladığım kadarıyla.