şükela:  tümü | bugün
 • 1996 yılında 31 aralık gecesi sincan'da düzenlenen "etkinlik". kudüs'ün işgalini, israil'i protesto eden, filistin'e destek veren tiyatro oyunları, ilçe belediye başkanın içerik itibariyle tam zıttı gibi görünse de nitelik itibariyle "kemalist", vatandaşların zorla doğruya yönlendirildiği, daha sonra "hakikati" kendilerinin de görecekleri bir rejimi* tarif eden konuşması, iran büyükelçisinin katılımı gibi faktörler bir süre sonra kentten tankların geçmesine yol açmıştır.

  (bkz: bekir yıldız)
 • 28 $ubat surecini tetikleyen ya da bu surece giden yolda, bardagi ta$iran son damla olarak tarihe gecen etkinlik.

  4 $ubat 1997'de sincan'da duzenlenen ve iran buyukelcisinin de katildigi bu etkinlik, donemin rp'li sincan belediyesi tarafından duzenlenmi$ti. ozellikle o gece, belediye ba$kani bekir yildiz'in yaptigi konu$ma ve amator bir tiyatro grubunun sergiledigi israil aleyhtari oyun medyada buyuk yanki bulmu$tu.

  bu etkinlik, zaten donemin refahyol iktidarinin rejim icin tehlike olu$turdugu endi$esini ta$iyan askeri kanatta da ekstra bir rahatsizlik yaratmi$ oldu. nitekim etkinlikten bir gun sonra, 5 $ubat 1997'de, sincan'in icinden 15 tank ve 20 zirhli aractan olu$an bir askeri konvoy gecti. o sabah sincan halki tank sesiyle uyanirken, askeri yetkililer, konvoyun, tatbikat alanina gitmek icin izledigi rutin rota geregince sincan'dan gectigi aciklamasini yapti. ancak bu olay da tarihe, bir ba$ka turk ordusunun balans ayarı yapmasi vakasi olarak gecti.

  bu etkinligin ardindan sincan'a akin eden gazetecilerden, donemin inter star muhabiri i$in gurel ise roportaj yapmaya cali$irken saldiriya ugrami$ ve tartaklanmi$ti.
 • muktedirlerin dilinde şimdilerde mi minör oyunuyla reenkarne olmuştur.
 • abdurrahman dilipak tarafindan duzenlenip 28 şubat icin iyi bir gazlama yapmistir burda.
  ayni kisi mavi marmara icin bu sefer 2010'da gemiye binin diye gaz vermis; kendisi ise son gun son anda ne olduysa israilin baskin yapacagini nerden ogrendiyse gemiye binmemistir.
 • 28 şubat'ı yapan "halk düşmanlarını" harekete geçiren etkinliktir.
 • iran büyük elçisinin de katıldığı gecedir.tabi o zamanlar şia-sünni ayrımı bu seviyede değildi.