• kan ve salya ile bulasan, beyinde yer edip, kuduza yakalanmis kisinin saldirganlasip delirerek olmesine sebebiyet veren hastalik.
 • cene kitlendikten sonra donusu olmayan hastalik
 • çene kilitlenmezden önce de dönüşü olmayan hastalık.beyninize ulaştığı anda ölmüşsünüzdür.şüphe üzerine aşı yapmanız halinde de yan etkiye bağlı felç, ya da ucuz aşıya bağlı kuduz olabilirsiniz.kısacası uzak durun itlerden.
 • itlerden desemde kuduz yayan hayvanlar genellikle fareler, yarasalar, tilkiler falandır.zira bunlar kuduz oldukları halde uzun süre yaşıyabilirler.rivayet odur ki doğada ki yarasaların yüzde 50 e yakın ı kuduz dur zaten.
 • fıldır fıldır köpürmenizi sağlayan şey ekstradan tükürük salgılamanız değil, boynunuzda ki kasların inanılmaz bir şekilde kasılıp salyanızı tükürünüğüzü yutmanıza izin vermemsidir.
 • kuduz beyninize girdikten sonra (yani ölmeye başlarken) ışığa ve sese karşı ekstra hassasiyet gösterirsiniz.
  su dan korkma geyiği ise tamamen kişinin tükürüğünü bile yutamayacak kadar kasıldığı için, yutamadığı tükürüğünü hastalıklı beyni tarafından düşman olarak algılaması, zorla içmek zorunda bırakılacağını sanmasıdır.
 • kuduz aşısı olsa da, yaranın beyine yakınlığıyla doğru orantılı olarak 3 gün içinde bile nalları dikmenizi sağlayabilecek kadar eşi benzeri olmayan hızda gelişen bir hastalıktır.hızlı davranmakta kararsızlık etmemekte faide vardır.ithal aşıları eşşekler gibi pahalıdır, intaniye bölümünce aşılarınız yapılır ve emniyete bağlı olarak takip edilir, kafanıza göre gitmemezlik yapamazsınız.
 • who(dünya sağlık örgütü) nün raporuna göre hher yıl dünya da 50000 kişi (bi stadyum dolusu ) insan kuduzdan ölmektedir.365 e bölerek günde ölen insan sayısını hesaplayarak, şansınızı deneyebilirsiniz.
 • kuduzu dogada yaymakla mukellef tilki, yarasa, fare benzeri hayvanlarla, yerlesim biriminde yaymakla mukellef kopek, kedi gibi hayvanlarda seyri farklidir.zira belirttigim uzere, bu hayvanlar kuduzla beraber uzun sure yasayabilmekteyken, domestik hayvanlarda cok seri etkisini gosterir. kuduran hayvan cogu kez sanilanin aksine agzindan kopukler sacarak ortalikta kosusturup yakaladigini isirarak alenen olay cikarmaya calismaz. zira gozlerdeki isik hassasiyeti sebebiyle karanlik kuytulara mahkum olur, cikmayarak(kasilma evresinde ac susuz ve cagirilma uzerine bile cikamayarak) can verir. cogu zaman bu kuytular yakinindan gecenlere goz dagi vermek icin, ne bok yenecegi bilinemediginden hastalaigi geregi paranoyayla karisik saldirir hayvan. ozel bir saldirma paralama isteginden cok kendisine zarar verilecegi, bu kuytularda yatislarin insan icine cikamayislarin musebbibinin bu kisi oldugu sacma inanci ve korkusu hakim olur.

  insanda da bu asagi yukari ayni sekilde seyrederse de komplikasyonlari biraz daha farkli olur. ama en nihayetinde asisi vardir, onceden gidilir intaniye servisine 5 kere imza karsiligi asi yapilir, nese dolunur.

  asisi yurtdisindan pasteur enstitusunden olursa, beyin hasari, felc gibi istenmeyen(belki de istenilen) etkilerin gorulme riski duser.

  bok gibi de pahali bir asidir, bazen ezca depolarinda bile bulunamayabilir.
 • bir arkadasim anlatmisti, bir gun kopegi aniden halsizlesiyor, bir kanepenin altina giriyor, cikmiyor. ciftlesme donemi gelmistir ellesmeyelim diyen aile, bir kac gun sonra kanepe altindan beslenen kopegi merak edip bir bakiyorlar ki hayvan olmus. veterinere goturduklerinde ise hayvanin kudurarak oldugu ortaya cikiyor, veteriner de asisi yapilmamis kopegin olumu hakkinda "evcil, uysal hayvanlar kudurdugunda genellikle boyle olurler" diyor ustune de ekliyor "evden cikmasa bile asisini yaptirin, zira kuduz un nereden nasil bulastigi hala tam olarak bilinemiyor" diyor. sonra da "basiniz sagolsun, yeni kopek lazimsa bulayim diyor" ustune bir de karadeniz turkusu okuyor.
hesabın var mı? giriş yap