şükela:  tümü | bugün
 • fikir yetersizliğinden kimse ölmüyor ama,,,
  adam aciz, cahil, ezik olunca.. ne yapsın... küfür ediyor...

  doğuştan zekası kıt,
  sonradan eğitimi noksan olunca...
  parası, malı, mülkü olsa bile
  kültürü itibarı olmuyor..
  hep bi ikinci sınıf
  hep bi geri..
  zavallının psikolojisini koruyabilmek için savunma mekanizmasındaki tek imkan "küfür"...

  o istemez mi düşüncelerini düzgün düzgün ifade etsin..
  derdini meramını anlatabilsin.. taşı gediğine koysun.. insan yerine konsun..

  olmuyor... bilgi, görgü bakımından yanlış beslenmekten sağlıklı görüş oluşturamıyor... doğru dürüst bilgi toplayamadığı için, fikir kartı hep yetersiz bakiye veriyor...

  aslında olan biteni de tam anlayabilse belki öfkesini kontrol edebilecek... ama, idrak kanalları kullanılmamaktan tıkalı olduğu için böyle bir imkanı da yok.

  "bastı mı küfürü.. rahatlıyor" derler ya yalan... küfür onun kozu... o aslında hır çıkarmak için hırlıyor.. o aralarına dahil olamadığı normal insana taa evrim sürecinin en başlarından kalma refleksle mesaj veriyor... o kadar kokuyor ki, o normal insanı kaçırtabilmek için elindeki son kozunu kullanıyor... korkuttuğu için değil, ne mal olduğunu belli ettiği için bulaşmayanları, kaçırttım zannederek bir nebze rahatlıyor... evrimleşmemiş beyinciğinin hatalı "başardım" algısı ile psikolojisini koruyor.

  sahte de olsa yakaladığı güven duygusunu kaybetmemek için aslında her şeyi bildiğine inandırıyor kendini... yeni bilgiye ihtiyacı olmadığından emin, öğrenmeye de kapanıyor... kısır döngüye giriyor.

  nasıl ki,
  şiddet akıl hastası tiplerin acizliğinin dışavurumu...
  küfür de fikir hastası tiplerin acizliğinin ilanı...