şükela:  tümü | bugün
  • insanı turşu tüketimine teşvik eden turşudur.

(bkz: gewürzgurken)
  • elmalı tavuk salatasına çok yakışan üründür.
  • evde hazırlanan rus salatasının ve hamburgerin içine koyulduğunda yiyen kişiye lezzet orgazmı yaşatan üstün alman turşusudur.
  • sözlüğün gazına gelip aldığım ancak çubuk turşusunun yanından bile geçemeyecek olan turşudur. almanların damak zevkinden ne beklenir ki zaten.
    edit: ayrıca içerisinde turşu aroması varmış!
  • "yanlışlıkla alınan ürünler" kategorisinde üst sıraları zorlayan tüketemeyim maddesi.
  • içindeki % 1,5 şeker yüzünden sevmediğim turşu. turşuda şekerin işi ne? kühne türk tipi turşu güzel ama.
  • büyük kavanozu değil de, küçük kavanozunun daha bir güzel olduğu şukela turşu.

1 değil 5 kavanoz olsa yerim lan.

ayrıca, türk tipi turşudan nefret ederim, alman kanı var herhalde.
  • ton balığı ile çok güzel giden turşu.
  • almanya'dan temelli dönmeme az kaldığı sıralar yanlış hatırlamıyorsam oktoberfest zamanıydı. türkiye'den benim gibi master yapmaya gelmiş ve almanya'da daha ilk haftası olan bir arkadaşı gezdiriyorum. festival alanında patatesli mücver'e benzer bir şey yapıyorlar. arkadaşın canı çekti ve girdik sıraya alacağız. almanlar bu mücvere benzeyen şey'in üzerine elma püresi koyduruyorlar. arkadaş abi benimkine ketçap koysunlar dedi. neyse ben de arkadaş almanca bilmediği için çeviriyorum. "elma püresi değil ketçap istiyoruz" dedim. yanımdaki almanın büyük bir şaşkınlıkla "nasıl yani ketçapla mı yiyeceksiniz" gibi bir serzenişi oldu. adamlar mutlaka bizim için ne zevksizler falan demişlerdir ama aynısını da biz düşündük onlar için.

velhasılı kelam arkadaşlar bizim tuzlu olarak sevdiğimiz bazı şeyler almanlarda tatlıdır. turşu ve mısır da bunlardandır. ben sevmem, sevene de engel olmam.

elma püreli mücver mi olur ya?
  • bir turşu canavarı olarak bayıldığım turşu çeşidi. yalnız şeker var diye tuhaf karşılayanların olması enteresan çünkü şeker bizim turşularımızda da vardır onlarınkinin birazcık oranı fazla. ayrıca lezzeti içine koydukları çeşitli bitki ve bitki tohumlarından gelmektedir. yeniliklere açık olmayan bünyeler için pek uygun değildir.