şükela:  tümü | bugün
 • neptun'un az ilersinde, ta$, kaya, cakil falan barindiran soguk bi alandir.
 • yapılan araştırmalara dayanarak güneş sisteminin çevresini sardığı öne sürülen; pluton, charon ve juno'nun bu kuşaktan meydana geldiği sanılan ki bu gök cisimlerinin gaz devi olmayıp katı halde bulunması bunu destekler; gaz, toz ve katı parçacıklardan oluştuğu sanılan kuşak.
 • (bkz: oort bulutu)
 • 2003 el61, 2005 fy9, ve gabrielle'in de dahil oldugu kusak.
 • nasa argosunda neptün'den aşşağı kuiper kuşağı deyimine konu olmuştur.
 • güneşten milyonlarca ışık yılı uzaklıkta felan değildir. götümüzden ışık yılı uydurmayalım. 1000 astronomik birim kadar uzaklıktadır o kadar. yani dünyanın güneşe olan uzaklığının 1000 katı kadarcık. güneşin ışığı dünyaya 8 dakikada ulaşıyorsa oraya 8000 dakikada ulaşıyor. yani 5,5 gün felan.
 • 1000 astronomik birim kadar uzaklıkta da değildir. 30 astronomi biriminden daha uzak bir bölgedir. hatta kabaca 30-50 astronomi birimi aralığında bir bölgedir. hatta hatta kuiper'in kendisi, 1951'deki bir makalesinde "30-50 astronomi birimi aralığında cisim görüyor olsaydık güneş sistemimiz açısından epey problemi günler bizi beklerdi" anlamlı birşeyler söylemiştir ve aynı makalede bu aralıkta cisim olabileceğini düşünmediğini söylemiştir. 80'lerde bu makaleye yapılan "yanlış" atıflar, 90'larda 30-50 astronomi birimi aralığında cisim bulunması sonucu "hatanın atıf çılgınlığıyla yayılması"ndan ötürü astronomlarca "kuiper kuşağ"ı olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. doğrusu, bu bölgeye "neptün sonrası bölge" gibi bişeler demektir. (bu konuda hassas astronomlar makalelerinde "kuiper belt" yerine "tno . trans-neptupian object" tanımını kullanırlar)

  güneşten birkaç bin astronomi birim kadar uzaklıkta olan kuşak bu değildir kısacası. onun için buyrun (bkz: oort bulutu/@hooker with a penis)

  adlandırmasının neden yanlış olduğu hakkında : http://www.icq.eps.harvard.edu/kb.html
 • pluton gezegen olmayı sağlayan üç kriterden üçüncüsü olan etrafında
  yani yörüngesinde başka gök cismi bulunmaması kuralını bozan astronomik yapı
  (pluton'un gezegenlikten gök cismine indirilmesine sebep olmuştur)
 • (bkz: makemake)
 • kuiper kuşağına girmden hemen önce astronomların scattered disc dedikleri bir başka trans-neptunian bölge bulunur. buradaki nesnelerin bir zamanlar parçalanmış olan daha büyük bir nesnenin/nesnelerin parçaları olduğu düşünülmektedir. buradaki nesnelerin yörüngeleri neptün'ün etkisi altındadır. ancak kuiper kuşağında gözlenen nesneler genel olarak neptün'ün yörüngesinden doğrudan etkilenmeyen, stabil yörüngelere sahiptir. scattered disc yaklaşık 30-35 au civarında yer alır. ancak buradaki cisimlerin yörüngeleri 100 au uzaklığa kadar erişebilir (yörüngeler dairesel değil, unutmayın.).

  (bkz: astronomik birim)