*

şükela:  tümü | bugün
 • neptun'un az ilersinde, ta$, kaya, cakil falan barindiran soguk bi alandir.
 • yapılan araştırmalara dayanarak güneş sisteminin çevresini sardığı öne sürülen; pluton, charon ve juno'nun bu kuşaktan meydana geldiği sanılan ki bu gök cisimlerinin gaz devi olmayıp katı halde bulunması bunu destekler; gaz, toz ve katı parçacıklardan oluştuğu sanılan kuşak.
 • adını ünlü amerikalı astronom gerard kuiper'den alan güneş sistemi'nin ikinci asteroid kuşağı. yalnız buradaki gökcisimleri, klasik asteroidlerden farklı olarak daha dış merkezli bir yörüngeye sahiptir. grubun bilinen üyeleri, pluton, charon ve quaoar'ın yanısıra her 76 yılda bir dünya'nın yakınından geçen halley kuyruklu yıldızının da vaktiyle bu kuşakta yer alan bir gökcismi olduğu ve neptün gezegeninin etkisiyle yörüngesini değiştirdiği zannediliyor. aynı şekilde neptün'ün en büyük uydusu olan triton'un da bu kuşağın bir üyesiyken neptün tarafından yakalandığı ve geçen bir milyar yıllık zaman içerisinde uydunun dairesel bir yörüngeye oturduğu tahmin ediliyor.
 • (bkz: oort bulutu)
 • 2003 el61, 2005 fy9, ve gabrielle'in de dahil oldugu kusak.
 • nasa argosunda neptün'den aşşağı kuiper kuşağı deyimine konu olmuştur.
 • güneşten milyonlarca ışık yılı uzaklıkta felan değildir. götümüzden ışık yılı uydurmayalım. 50 astronomik birim kadar uzaklıktadır o kadar. yani dünyanın güneşe olan uzaklığının 50 katı kadarcık. güneşin ışığı dünyaya 8 dakikada ulaşıyorsa oraya 400 dakikada ulaşıyor. 6 buçuk 7 saat filan.
 • 1000 astronomik birim kadar uzaklıkta da değildir. 30 astronomi biriminden daha uzak bir bölgedir. hatta kabaca 30-50 astronomi birimi aralığında bir bölgedir. hatta hatta kuiper'in kendisi, 1951'deki bir makalesinde "30-50 astronomi birimi aralığında cisim görüyor olsaydık güneş sistemimiz açısından epey problemi günler bizi beklerdi" anlamlı birşeyler söylemiştir ve aynı makalede bu aralıkta cisim olabileceğini düşünmediğini söylemiştir. 80'lerde bu makaleye yapılan "yanlış" atıflar, 90'larda 30-50 astronomi birimi aralığında cisim bulunması sonucu "hatanın atıf çılgınlığıyla yayılması"ndan ötürü astronomlarca "kuiper kuşağ"ı olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. doğrusu, bu bölgeye "neptün sonrası bölge" gibi bişeler demektir. (bu konuda hassas astronomlar makalelerinde "kuiper belt" yerine "tno . trans-neptupian object" tanımını kullanırlar)

  güneşten birkaç bin astronomi birim kadar uzaklıkta olan kuşak bu değildir kısacası. onun için buyrun (bkz: oort bulutu/@hooker with a penis)

  adlandırmasının neden yanlış olduğu hakkında : http://www.icq.eps.harvard.edu/kb.html
 • pluton gezegen olmayı sağlayan üç kriterden üçüncüsü olan etrafında
  yani yörüngesinde başka gök cismi bulunmaması kuralını bozan astronomik yapı
  (pluton'un gezegenlikten gök cismine indirilmesine sebep olmuştur)
 • (bkz: makemake)