*

şükela:  tümü | bugün
 • kirmizi plastik topla oynanan saklambac. oyundakilerden biri kirmizi topa vuruyor, ebe olan kimse de topu alip geri geri ayni yere geliyor ve burdan itibaren normal saklambac kurallari devreye giriyor. canak comlek patlamasi, kuru fasulye olmak oyunun bonus olaylaridir.
 • topa vurulma hadisesinden sonra ebelenenler çil yavrusu gibi dağılır ve tekrar milleti bulmaya uğraşırsınız.
  bu sebeplerden ötürü,ebenin dışında kalan oyuncu sayısı tek ise;ebe oyuncuların yarısından bir fazla oyuncuyu ebelerse olayı bitirmiş demektir,geri kalanları kurt yapar,kurtlar birer kişiyi kurtarır,geriye kalan sevilmeyen mal şahsiyet ise ebe olur mecburen.
  tabi,parmak çekişmecede kara kedi hadisesi yok ise..
 • afili saklambaç.
 • kuka kesinlikle top olmamalıdır. bir kere toptan kuka yaparsanız hiçbir tangırtı sesi olmayacağından kukaya vurmanın güzelliği ortadan kalkar. ayrıca top çok uzak bir yere gideceğinden oyunculara saklanmaları için gereğinden çok fazla süre kalır. yazılı olmayan resmi kurallara göre kukanın kesinlikle silindir şeklinde teneke bir konserve ya da boya kutusu olması gerekir.
 • bazilari toplu saklambac seklinde de bilebilir bu oyunun adini.
 • izmir, şirinyer yöresinde muçi adını alan; çocukluğumuzun efsane oyunlarından biridir. saklambacın topla oynanan versiyonu da diyebiliriz. ayrıca hem topla hem de yedi adet küçük kiremit parçasıyla oynanan bir versiyonu daha vardı. yedi adet kiremit parçası binbir ihtimamla üst üste dizilir, akabinde çocuklardan biri bu kiremitleri bir top vasıtası ile devirir hemen ardından ebe bu kiremitleri tekrar dikene kadar bütün çocuklar saklanırdı. ebe etrafı araştırırken bir çocuğu görürse o çocuk oyundan çıkar lakin çocuk ebeye görünmeden topa tekrar vurup kiremitleri dağıtırsa aynı prosedür tekrar edilirdi. çocukluk günlerimiz... şimdi o günleri özlemle ve acı bir tebessümle yâd ediyoruz...
 • en verimli kukanın boş bir kiloluk konserve kutusu olduğu oyundur.
  abandığınızda ne ayakkabınız parçalanır ne de o kukayı uzaklara gönderme zevkinden mahrum kalınmaz.
  normal saklambaçtan çok daha eğlenceli olmasının tek sebebi kendinizi 40 metreden gol atmış koeman gibi hissetmenizi sağlayan koşup koşup o teneke kutuya ayı gibi vurma atraksiyonudur.
  bu oyunu topla oynamak abesle iştigaldir. gidin mahalle maçı yapın manyakmısınız?
 • güzel yurdumun her köşesinde farklı isimlerle anılan, 80lerin sonunda 90ların başında çocuk olmak gibi bir durumdaysanız en az iki kez oynamış olduğunuz süper zevkli oyun.

  diğer isimleri için

  (bkz: muçi) (bkz: yedi kiremit)
 • top yokuşsuz,yokuş topsuz olduğu vakit ebenin sinirini tavan yaptıramayacak(ve dolayısıyla oyuncuları eğlendirmemesi muhtemel) saklambaç şekli.