şükela:  tümü | bugün
 • finlandiya da herhalde en cok satilan hediyelik e$ya. memleketin kuzeyinde yeti$en bir tur agactan yapilan, corba tasi ile fincan arasi bir kap. sapinda yakla$ik 10 cm lik bir deri kayi$ vardir ve kullanma kilavuzu ile satilir. kilavuzdakilere inanilacak olursa, bu kuksa denen $ey $amanlardan kalma bir rituelle vaftiz edilirmi$ ve sonrasinda sahibini hic terketmez, sahibinin dudaklarini sicaktan ve soguktan korurmu$. vaftiz toreni kuksa nin icine kanyak konulmasiyla ba$liyor, sonrasinda kuksa sahibi bir ko$eye oturup 2 saat gecmi$ini du$unuyor ve kuksaya ismini verip kanyagi iciyor. koruma kismi kuyruklu yalan ama, bendekinin icinden envai ce$it kahve, cay, gazoz icmeme ragmen neredeyse 1 senedir hala kanyak tadi geliyor.
 • kuzey iskandinav halkının nesilden nesile aktardığı, doğa ile insanı birleştiren, ağaçtan geleneksel şekilde oyulabilen bardak
 • ahşap bardak, fincan. el yapımı makbuldür.
 • bugün nette dolaşırken fark ettiğim ahşap işçiliği malzeme.

  satın alabileceğim bir yer varsa yeşillendirin kutumu.
 • şuradan alınabiliyor ülkemizde, hem de çok güzel insanlar satıyor <3
  https://www.facebook.com/kuksaci/?hc_location=ufi
 • menşei kuzey iskandinav sami halkına ait kupa, çay/kahve bardağı.* yumru haldeki huş ağacının oyulmasıyla elde ediliyor. sadece bardakla da sınırlı kalmayıp çok çeşitli ev/doğa objeleri ortaya çıkarılabiliyor.

  ayrıca bir arkadaşımın ülkemizde bu anlamda sanırım tek üreten topluluk olduğunu düşündüğüm zanaat. http://kuksaci.com/ adresinde çok güzel işleri var. ben biraz göz attım ve kuksa kozmos ve kuksa satürn bardaklarına bayıldım. * * hakikaten inanılmaz bir el emeği, sabır ve sanat kokuyor. dünya çapındaki kadim ahşap oyma zanaatlerinin kaybolmaya yüz tuttuğu günümüzde bu sanat eserleri/objeler insanın ruhunu açıyor. en son murano isimli italyan cam sanatına böyle aşık olduğumu hatırlıyorum.
 • benim için çok anlamlı olan bu hediyeyi kardeşim kuksanın vatanı finlandiya'dan getirmişti. ilk o zaman tanıştım kuksayla. dediklerine göre kuksa'yı satın almak doğru değilmiş. ya kendiniz yapacaksınız ya da hediye gelecek. yapılışını izledim gerçekten emek işi. bu şekilde daha değerli ve anlamlı. kahvenin tadı bir ayrı oluyor bu bardakla ya da ben çok anlam yükledim bilmiyorum. yapıldığı ağaç sebebiyle bir aroma kattığı kesin ama. sahibini bırakmazmış inanışı doğru mu acaba evde başka bardakla kahve içemiyorum. inanışa göre kuksa sahibini vahşi doğada da koruyormuş. henüz doğada kullanmadım ama içenle bağ kurduğu kesin. türkiyede sık kullanılıyor mu bilmiyorum ama doğacı insanlar için çok kullanışlı olabilir. sıcak soğuk geçirmemesi ve temizliğinin kolay olması açısından.
 • fin-ugor kavminin medeniyetten uzak yaşadığı dönemde işlevselliği ve sanatı birarada kullandığı el işi huş ağacı oyması sanat eserlerinden biridir. antarktika bölgelerinde kişisel içki bardağı olarak kullanılmıştır. iyi yapılmış olanları ömür boyu kullanılır.

  ülkemizde ilk ve tek üretimi balıkesir savaştepe yeşilhisar köyü'nde 2 yılı aşkın bir süredir yaşayan yasemin ve talat'ın ''ekovegan bahçe'' el işçiliğinde yapılmakta olup [http://www.5harfliler.com/…izm-uzerine-bir-soylesi/ http://www.5harfliler.com/…izm-uzerine-bir-soylesi/] kişiye özel tasarımları mevcuttur.
 • kemeraltı demircisi ali'den aldığım oyma bıçağı ile yakında başta kendime, sonra yakınlarıma yapacağım ahşap bardak.
 • bizdeki adı çamçak olan ahşap, geniş kupa.