şükela:  tümü | bugün
  • işlem görmemiş kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarının içerdiği kükürdün yanması sonucunda ortaya çıkan zehirli gaz. yakılan her yüz ton kömür ve kokun ortaya üç ton kükürt dioksit çıkardığı bilinmektedir. metallerde paslanmaya neden olmasının yanı sıra, solunum sistemine de zarar verir. asit yağmurunun baş suçlusu kükürt dioksittir.
  • şarap yapımında şarapta bulunan oksijeni ortamdan uzaklaştırmak dolayısı ile oksidasyonu engellemek için kullanılan kimyasal bileşim.
  • biralara da eklenen zamazingo. bugün gördüm, buradan baktım. sonumuz ne olacak?
  • peyman kuru kayısı'nın da içinde bulunan hede. ne işe yarar kayısıda bilemedim.
  • şarabın bozulmasını engellediğinden içine katılır. şarabın baş ağrısı yapmasının en önemli sebebi bu maddedir, miktarı ne kadar azsa o kadar iyidir.
  • aynı zamanda bir çok 'bira'da konsantrasyonu en fazla olan uçucu bir bileşiktir. 'bira'da bağlı olarak bulunur. maya metabolizmasının aktif bir ürünüdür. 'bira'daki konsantrasyonu yasal olarak sınırlandırılmıştır.
  • boğucu gaz kavramının ne demek olduğunu so2 gazıyla anlayabilirsiniz. kesinlikle solumayınız ve ortamdan uzaklaşınız. şöyleki ortamda ilk nefesi aldığınızda ciğerlerinize doluyor ve ikinci nefesi ciğerlerinize çekemiyorsunuz, burnunuzu kapatırsınızda nefes almaya çalışırsınız ya işte öyle birşey. tecrübeyle sabittir efendim, so2 varsa acil durum var demektir.
  • müslinin içinde bulunan koruyucu.

edit: imla
  • sirke için koryucu madde olarak da kullanılır. korucu madde olmasına aldanmayın. solunum yollarını daraltıcı etkisi vardır. astım bronşit gibi hastalıkların tetikleticisidir.
  • paketlenmiş kuru kayısıda bulunan madde. an itibariyle aldığım kuru kayısıyı çöpe atmama sebep olmuş "koruyucu" katkı maddesidir.