şükela:  tümü | bugün
 • intel'de yazılımcı olarak çalışan scott hawkins'in orjinal ismi 'the library of mount char' olan ilk kitabı. türkiye'de böyle ilginç kitapları takip eden ithaki tarafından yayınlanmış bu fantezi-bilim-punk-tuhaf-bilmemne kurgu. bir türü var mı emin değilim.

  kitabın akşını çok beğenmedim açıkçası. ilk yarısı zor okunuyor ama olayların çözülmeye başladığı son bölümlerde de kitabı elimden bırakamadım. tüm kardeşlerin hikayeleri ayrı ayrı anlatılsa, karakterler ve hikaye geliştirilse epik bir fantezi olabilirdi. böyle güzel bir hikayenin sadece 400 sayfa sürmesi okura da haksızlık.

  spoiler vermek istemiyorum yeni çıkmış kitapla ilgili. kapak arkasından alıntı yapacağım;

  ___________kitap kapağı________________
  “cehennemden kaçmanın tek gerçek yolu onu fethetmektir.”
  kayıp bir tanrı. evrenin sırlarını gizleyen bir kütüphane.
  insanlığını yitirdiğini fark edemeyecek kadar meşgul bir kadın.
  kül dağı’ndaki kütüphane, tanrı olmayı öğrenen bir kadının yitirdiği insanlığını geri kazanması üzerine tuhaf, korkunç ama dokunaklı bir hikâye anlatıyor.
  ___________kitap kapağı________________
 • son bir kaç sayfasını okumak üzere olduğum kitap.

  kitaplar konusunda çok fikrim, bilgim yoktur o sebeple, konusu hoş gelen, okuyabileceğimi düşündüğüm kitapları seçim onları okurum. tabii bu konular genellikle diğer kitapların işlediği konulardan biraz da olsa farklı olmalı. bu kitabı da o sebeple aldım, aslında çok da hatırlamıyorum alırken ne düşündüğümü ama almamı sağlayacak kadar ilginçlik bulabilmişim.

  şu anda hala okumaya devam ediyorum, sadece metroda okuyabilmeyi başardığımdan 2 aylık bir süre alıyor bir kitabı bitirmem, ilk 150 sayfasından hiç bir şey hatırlamıyorum. çünkü hiç bir şey anlamadım, ama bir şekilde okumayı başardım. ama o kritik noktayı geçtikten sonra kitabı bırakmak inanın mümkün olmuyor ben mecbur olmasam metroda gide gele bitirirdim.

  kitap çok şey anlatıyor aynı zamanda çok da detaylı değil. o kadar çok karakter var ki başında kim nedir ne değildir diye kafa karışıklığı nirvanaya ulaşıyor resmen.

  kitabın yazarı tek bir kitaba değil de bir kaç kitaba yayarak anlatmış olsa idi büyük ihtimalle son yılların en iyi serilerinden biri olurmuş. kitabın anlatmak istediği ama anlatamadığı bir çok şey var. ve öyle uzun bir dönemi kapsıyor ki aslında devam kitaplarının bitme gibi bir olasılığı bile olmayabilirdi.

  son bir kaç sayfam kaldı ve büyük ihtimalle bu akşama bitmiş olacak ve sonunu okumadan önce buraya aslında ne kadar sıradışı ve güzel olduğunu yazmak istedim. inanıyorum ki sonu da bi o kadar güzel olacak.