şükela:  tümü | bugün
 • ak parti öncesi laik türkiye insanının islam diye bildiği daha çok deizme yakın olan dindi. bu dinin başlıca prensipleri şöyledir:

  - allah kul hakkı dışında bütün günahları affedebilir. hatta kur'an'da “bana kul hakkı ile gelmeyin, kul hakkı hariç diğer günahlarınızı bağışlarım” diye ayet bile varmışmış ( kuran'da böyle bir ayet yok; hatta aksi emredilmiş).

  - iyi olduğun ve kul hakkı yemediğin sürece ibadet yapmasan da, başörtü takmak gibi islamın toplumsal yaşamla ilgili emirlerine uymasan da olur. cennete gidebilirsin. ( böyle bir kural yok)

  - ramazanda bazen oruç tutulur.

  - akla eserse, farz olmasa bile cuma, kandil ve bayram namazlarına gidilir. farz olan vakit namazların kılınmasına gerek yoktur. ( yakınlara kandil ve cuma tebrikleri de gönderilir)

  - sık sık "hakkımı helal etmiyorum; öbür dünyada iki elim yakanda" denir.

  - günah işlediğine inanılırsa, "tövbe allahım" diyerek ve hatta sadaka/adak ile günahlarının affedilebileceğini düşünür. zor günlerde türbelere gidilip dualar okunur.

  bu 5 prensip dışında kişi hayatını istediği gibi yaşayabilmektedir. bu sebepledir ki, ak parti öncesi türkiye insanı herhangi bir müslüman ülkesinden farklı olarak avrupa ülkesindeki bireylerin özgürlüklerine ve yaşam şekline sahipti.

  oysa ki kur'an'da kul hakkı diye bir şey yoktur. allah şirk koşulması dışında bütün günahları affedebilir. günümüzde hala bu kul hakkı dinine inanan insanlar, kendini müslüman zannederler. akparti sayesinde gerçek islamın emrettiği yaşam şartıyla karşılaşınca da, bu insanlar " bu insanlar yobaz; gerçek islam onlarınki değil bizimki", derler.

  kul hakkının olmayacağını emreden nisa suresi:

  " şüphesiz allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. bunun dışındaki günahları, dilediği kimseler için bağışlar. allah’a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür. "

  bunun aksini iddia eden hadisler olmakla birlikte, hiçbir hadis kuran ayetini yanlışlayamaz.

  daha fazlası için:
  (bkz: kuran'da kul hakkı)

  ve hadislerle kul hakkının olmadığının ispatı:
  https://www.yavuzkoktas.com/…i-diye-bir-sey-yok-mu/
  http://iktibasdergisi.com/…kul-hakkini-affetmez-mi/

  ayrıca, islam'da kandil diye de bir kavram yoktur. 16. yy da ii. selim'in ortaya attığı bir yerel gelenektir. bu kandiller ender olarak başka islam ülkelerinde de kutlanılmaktadır. dolayısıyla, islam'da kandil kutlamak bi'dattır.

  https://www.islamnediyor.net/…-kutlamak-bidat-midir

  kısaca, bu dine inananlar aslında tanrının kullar arasındaki adaleti odağına aldığı bir deizme inanırlar.