• geçenlerde sırf bu yüzden doktora gitmek zorunda kaldım, çubukla temizleme dedi ama nasıl temizleyeceğimi de söylemedi.

ben kendimce şöyle bi yöntem buldum, kulak iyice kirlenmeden, bol pamuklu çubuğun ucundaki pamuğu hafif çekerek seyreltip kulağın içinde çeviriyorum, maden çıkarır gibi içindeki katılaşmış kimyasal maddeyi çıkarıyorum fakat bu işlemi yaptığım aralığı uzatırsam kulağım çok daha çabuk kirleniyor. ayrıca makineyle kulak temizletilince de alışkanlık yapıp daha sık tıkanıyormuş diye de bir rivayet var.

sonuç olarak nasıl temizlememiz gerektiğini henüz bulamadım.
  • japonların mimikaki denilen aile içi geleneksel hizmetinin türkiye'ye de gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

japonya'da birçok işletme varmış bu hizmeti sunan... hatta lisans da gerekmiyormuş sadece hizmeti sunan kimsenin özel bir eğitimden geçmesi gerekiyormuş. adamlar bildiğin hizmeti terapi niyetine kullanıyor.

güzel ülkemizde şu hizmeti sunacak olan bir tane bile girişimci yok mudur yahu?
  • efendim gratis gibi yerlerde satılan kulak temizleme mumlarını kullanmak,kulak temizleme çubuğu kullanmaktan daha evla olabilir.
    huni şeklindeki malzemenin bir ucunu kulağınıza sokup diğer ucunu çakmakla yakmak suretiyle yan yatılır, işaretli yere gelene kadar ateş yanar (başınızda biri beklemeli) işlem bittikten sonra huninin içinden çıkan kire inanamazsınız.
    edit; boşa yakılsa da içinden o kir çıkıyormuş, yalanmış o yaşananlar diyolla.
  • evde kendi kendine yapabilen varsa bize de söylesin nasıl yaptığını, toplaşıp onu hediyeye boğalım.

kulak temizleme çubuğu, peçete, kağıt havlu gibi şeylerle olmuyor. aksine uzman doktorlar bu tarz şeylerin kulağa sokulmaması gerektiğini, sokulduğu takdirde kulak içindeki kirin daha çok ileri itildiğini söylerler ki tecrübeyle sabit doğru bir tespittir.

bu yüzden her 6 ayda bir rutin şekilde kulak temizliği için doktora gitmek zorunda kalıyorum. doktorlar zaten alışkın olduğundan direkt "kir için yumuşatıcı damla kullandın mı" diye soruyorlar. temizlik işlemi çok kısa ve pratik oluyor, işlem bittikten sonra da baya rahatlamış hissediyorsunuz ve çok keskin duyuyorsunuz. fakat bu güzelliğin dezavantajı, senede iki kez de olsa hastaneye gitmek zorunda kalmanız oluyor. biraz külfet.

doktorlar da müşterim azalmasın diye midir nedir, mütemadiyen "kulak temizleme çubuğu ve pamuk, pamuk benzeri şeyler sokmayın temizlik için" diyor ama kendi kendimize evde nasıl temizleyebileceğimiz konusunda en ufak bir fikir vermiyorlar. muzdaribim sözlük.
hesabın var mı? giriş yap