• kulak çubuklarının yol açtığı, kulak, burun, boğaz, operatörü doktorlar tarafından, basit bir müdahale ile iyileştirilebilecek, bir rahatsızlık, yakın bir zamanda başıma geldiği için uzun uzun, ciddi ciddi yazıcam bu konu ile ilgili tecrübelerimi, başında da söylediğim gibi kulak çubukları sanıldığının aksine son derece zararlı ürünler, bunu bizzat kulak, burun, boğaz, uzmanından dinledim, kulaklarımızda biriken kiri sözde temizlemek için, kulağımıza soktuğumuz bu çubuklar ile, kir kulak zarına kadar itilebilmekte, bu kirler neticesinde, işitme kayıpları, tıkanıklık, hatta bazı enfeksiyonlar, kaşıntı, egzama gibi çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilmekte, neyse tedavi aşamasına gelelim, kulak tıkanıklığınız şayet kulak kirinden, daha doğrusu bu kirin kulağınızın içine, zara kadar inmesi neticesinde meydana gelmiş ise, doktor kirin yumuşaması için, yaklaşık bir hafta boyunca kulağınızın içine damlatmanız için bir damla veriyor, bu damla sayesinde kulaktaki şikayet yavaş yavaş azalmakta, bir hatanın sonunda minik bir operasyonla, kulakta ki yumuşamış kir, vakumla kulaktan çekiliyor, bu tıkanmanın başlıca sebebi, banyodan sonra kulakların kulak çubukları ile karıştırılması, kulak çubuğu yerine, kulağa su kaçırmayacak şekilde yıkanmalı ve havlu yada peçete ile hafif bir şekilde, kulak deliklerine sokulmadan temizlenmeli, yaklaşık 1 ay bu sıkıntıyı yaşadığım için bu kadar uzun ve bir o kadar sıkıcı yazıyı yazmak zorunda hissettim, belki aynı dertten muzdarip insanlara bir katkımız olur düşüncesi ile şimdiden herkese geçmiş olsun...
  • sanki senden iki tane varmış da diğeri sana bir şeyler anlatıyormuş gibi hissettiren, saçma sapan can sıkan bir olay.
  • çocukluğundan beri bu dertten muzdarip olan biriyim. sonunda bir doktor neden bu kadar sık kulaklarımın tıkandığını söyledi. dış kulak yolum çok darmış sanki 7-8 yaşındaki bir çocuğunki gibiymiş. evde kendi kendime temizlemem için de bir yöntem önerdi. kulağa önce yumuşasın diye 4-5 damla gliserin damlatıyoruz. diğer kulağın üzerine yatıp bir 15 dk bekliyoruz ki gliserin kirlere iyice işlesin. sonra damlattığımız kulağın üzerine dönüp yatıyoruz. tabi ki kulağımızın altına peçete koyuyoruz. yumuşayan ve sıvılaşan kirlerin bir kısmı akıyor. sonra kulağa oksijenli su damlatıyoruz. 15 dakika bekliyoruz. oksijenli su kulakta köpürüp gıdıklayabilir. bu işe yaradığının göstergesi ne kadar köpürüp gıdıklarsa kulak o kadar kirli demektir. köpürme durunca peçete koyup kulağın üzerine dönüyoruz. yine bir 15 dk kadar kirlerin akmasını bekliyoruz. peş peşe 3-4 gün bu yöntemi uygulayıp kulağınızı kendiniz temizleyebilirsiniz.
    tabi kulak çok kirliyse bu yöntemin uyguladıktan sonra da doktora gidip temizletebilirsiniz. kiler yumuşadığı için doktor da çok daha rahat temizler.
  • 2-3 dakika süren kulak temizleme operayonuyla rahata kavuştum resmen. vakumla kulaktaki kirleri ince ince çıkarıyor. ara ara can yakabiliyor ama olsun. hatta normalde duymadığım sesleri duymaya başladım. rüzgar sesi yürürken çıkan ses nefes sesi vs..
  • oyle bir tikaniklik ki sanarsin tupsuz 20 metreye dalmisim ne bileyim uzaya cikmisim, yanimda koca koca bombalar patlayan bi savasa girmisim gibi... acilsin diye gunlerdir cakkada cakkada sakiz cigniyorum bana misin demiyor.

her yutkunusumda kulaklarimda bir sikirti... sinirliyim sozluk. ziyadesiyle sinirliyim!

insanin kafaya takmamasi mumkun olmayan, asabin ayarlariyla oynayan sikinti.
  • genellikle buşon denen kulağın kendine has orjinal kirinden kaynaklanır.
    normalde buşon çene hareketleriyle kulak yolundan dışarı atılır ama bazen biz çıkaralım derken daha da itmiş oluruz manipülasyonla. bu sebepten kulağı tıkanan hastalar kulak çöpü kullanmasın. zaten normalde de kullanmasın daha ileri itmekten başka bi işe yaramaz.

tıkanıklık hayat standartlarını fena şekilde düşürse de gliserin damlalarla kir çözülür. öyle tak diye de çözülmez ama koyunca. iki üç gün düzenli kullanın; iki üç damlayı takiben ters kulağın üzerine yatıp beklemeniz gerekiyor üç dört dakika. yoksa akar gider çözmeden. hoş bekleseniz de az akacak damla, yanınızda peçete olsun.

eğer geçmezse, kbb kendine has aspiratörüyle alır o yavruyu.
  • özellikle uçak yolculuklarında kalkış ve iniş esnasında baş gösteren ve insanı türlü şekillere sokan iğrenç bir şeydir. sakız çiğnemek şiddetle tavsiye edilir. nedeni ise tükürük bezlerinin sürekli çalışması nedeniyle bolca yutkunmak zorunda kalınmasıdır. yutkunmak, esnemek, hafazanallah diye bağırmak en etkili çözüm yollarıdır.
  • nezle vaziyetlerinde ucaga binildiginde insanin basina gelen bir iskence turu. ucak alcaldikca kulagin tikanmaya baslamasi, opsiyonel olarak acimasi, yere inildiginde de sagir olunmasi seklinde tezahur ediyor. bir iki gun icinde eski haline donuyor ama sevgili kulak. ucaga binmeden once sudafedleri yuvarlamak ve ucus boyunca kenar mahalle dilberi edasiyla durmadan sakiz cignemek faydali olabiliyor.
  • sinüzit ve orta kulak iltihabına aynı anda paket halinde sahip kişilerde sıkça görülebilir bir durumdur. bu iki arkadaş zeki alasya ile metin akpınar gibidir. biri coştukça öteki de coşar. göz altlarınız ağrımaya başlar, burnunuz akmaya başlar ve bir bakarsınız ki kulaklarınız da vırç vırçlamaya başlamıştır.

bunun dışında zamanla kir birikimi de kulakları tıkayabilmektedir. önemli olan nokta şudur ki o kulak temizleme çubuklarını kulağa sokmamak gereklidir. o çubukları tavsiye eden bir doktor görmedim ben daha. zira bunlar, kiri kulak zarına itip yapıştırmaktan başka bir halta yaramazlar.

bunun dışında kulak mantarı gibi oluşumlar da ürettikleri iğrenç kokulu sıvıyla bu tıkanmada rol alırlar. ayrıca kulak yolunun yapısı, kulak salgısının fazla olması da kulak tıkanmasının sebeplerindendir. yanlış anlaşılma olmasın doktor ya da sağlıkçı değilim; hem kulak yolu yapısı bozuk, hem sinüzit ve orta kulak iltihabı sahibi, hem kulak salgısı aşırı olan hem de kulak mantarı olan bir insanım. bütün bunlar birleşince de 6 ayda bir kulak temizletiliyor.
    şöyle lavabo aç tarzı bir ürün yapsalar kulak aç diye, alacağım koli koli. o derece bıktım doktora gidip o aspiratörü kulağıma sokturtmaktan.
  • - bunun kaynağı vücut, yani vücut yapıyor, anormal bir şey yok.

- yağlı vücutlarda daha sık rastlanır.

- kulak kılları içeri kaçarak da kulak tıkanmasına neden olabiliyor.

- içeride biriken kulak kirinin zarı kapatacak şekilde yer alması da kulak tıkanmasının ayrı bir nedeni (miktar önemli değil).
hesabın var mı? giriş yap