• grip sonrası doktor tarafından önemsenmeyen, boğaz ağrısı kulağa vuruyordur dediği ortakulak iltihabı sonucu başıma gelen durum. akıntı öyle birikmiş ki zarı deldi. şimdi de kendini yeniler su kaçırma yeter diye önemsemiyorlar. olmadı ameliyatı çok kolay diyorlar. ama yaşayanların yorumları farklı
  • sadece yüksek irtifada olmayan, suyun altında 15-20 metrelerde tüpsüz gezerken müren balığının taarruzu sonucunda yukarı kaçarken de oluşabilen rahatsızlık.

stereo sistemlere boşuna para ödemekten kurtuluyorsunuz.
  • şaka sonucu yanağa atılması planlanan bir tokatın kulağa isabet etmesi sonucunda da olabilir. bizzat test ettik, onayladık.

(bkz: timpanoplasti/@kapi orda serefsiz)
  • spor musabakalarında sert el ense çekilmesi ile de olabiliyormuş.

yani siz kulağa atılan bir tokat olarak düşünebilirsiniz. can yakmıyor, çınlama veyahut ağrı da yok ama sanki kulağınızın içine su kaçmış gibi his veriyor.

duyma kaybı da yok.

neyse acilde olaydan yarım saat sonra gittiğinizde doktor kan var içerde yarın bir kbbye ugrayın der, kbbci bakar azizim kulak zarınız patlamış ve akabinde sigara kullanır mısınız diye sorar?

yok mok derken hemşire hanım tek bir sigara bulur ve da dammm sigara kağıdı yöntemi ile kulak zarınıza yama yapılacağını öğrenirsiniz.

aklımdan eskilerin kulakları ağrıdığı zaman tütün bastıkları gelmedi değil, benim doktor herhalde aslan gibi gözüktüğümden lokal vs anestezi basmadan direkt girişti eh biraz soğuk soğuk terler dökmedim değil ama sonuçta kısa bir işlem, 10 gün sonraya kontrol randevusu verilerek evime gönderildim.

10 gün boyunca ıkınmak, hapşırmak, basınçlı hareketler ve tabi idman yasak.

kolay patlıyor, en büyük kuralı her zaman hatırlayacaksınız; kendini korumak! her an her yerde!

peki o güreşçilerin kulakları kırık da kulak zarları da mı patlak acaba sürekli tokat yemekten? onu anlayamıyorum.

10 gün sonra işbu entry editlenecektir.

güncelleme: 30.10.2018 tarihinde kontrole gittim, doktor; azizim kulak eskisi gibi olmuş artık tekrar koşup, oynayabilirsin dedi.
    erken teşhis hızlı sonuç, matlere geri dönüş))
  • tam 18 metrede başıma gelen olay. kulak eşitlemeye çalışıp bir türlü muvaffak olamamak sonucu 1-2 metre yukarı çıkıp, kafayı sağa sola sallamak suretiyle kulak eşitleme çalışmalarına devam ederken pat diye bir sesle sağ kulağın rahatlaması, oh be diyerek dalışa devam etmek, yukarı çıkınca sağ kulağın az duyduğunu fark edip doktora gitmek ve doktorun tebrikler kulak zarını yırtmışınız demesi.

ilaç verdi, 1 aya çıkar dedi ama hadi bakalım. 1 ay sonra editlerim.

2 sene sonra edit: yazmayi unutmusum :) cidden iyilestim 1 ay sonrasinda ve bi daha sikinti olmadi ama bi daha dalmadim da. hayirlisi.
  • tüplü dalışta kulakları eşitlemeye çalışırken olabilen durum. ardından vertigonun yaşanması (bkz: vertigo)
  • okulda bir arkadaşınızın sizi itmesi ile ağaç dalının kulağınıza girmesi sonucu oluşabilecek olay. yaşandı, oradan biliyorum. çocuğunuzun başına geldiği zaman aynı taraftaki kulağınız ağrıyor ve çınlıyor. çocuğunuz bir daha duymasam da olur, ağrıyı geçir anne dediğinde yaşadığınız çaresizliği tarif edebilmek mümkün değil. ameliyat olacak mı, hasar kalıcı mı? zar kendi kendine olur mu plastik mi koydursak, kendisinden parça aldırıp mi yaptirsak??? aklımı yitirdim söyleminii yaşamak bu olsa gerek.kafam çalışmıyor bu ara. şoktan bir kaç nöron öldü sanırım. bu yıl bardagimda çok az yer kalmıştı, bu olayla üstüne bir sürahi su doldurdular. yaşamak bu kadar zor olmamalı
  • üst düzey kbb doktorlarımız sağolsun her defasında hiçbir şey yok deyip eve yolladıkları için bugün 1 sene arayla 2. defa yaşadığım olaydır. östaki borusu tıkalı olduğundan dolayı kulakta ne kadar kir biriktiyse artık zarım yırtıldı. git bir de bunu doktora anlat içeri giriyorum zaten direkt işitme testi diye tutturuyor hepsi. bir yerlerine sokacağım o testi göreceksin. testi yaptırıyoruz sonra normal duyuyorsun işte diyor ulan göt herif 40 db kaybım varken de duyuyorsun diyordunuz, zarım onarıldıktan sonra 25 db oldu yine duyuyor diyorsunuz. sadece bir kulağa verilen sesi tabi duyarım iş duymakta mı sizce ? boğuk duyduğumdan kötü hissediyorum ve diğer kulak düzgün olduğundan üstüne bastırıyor duyduğumu hissetmiyorum. biri de dinlese şu anlattıklarımı.. burnum akıyor diye onu bahane ediyorlar geçer zamanla mevsimsel alerji diyorlar. lan şerefsiz bu nasıl alerji de 1 sene sürüyor. bana çözüm öner diyorum geçer zamanla diyor. şükret diyor ya. akılsız, ben niye iyileşme imkanım varsa bunu kabullenip şükredeyim ha ? yine mi eski yaşadığım boktan günleri yaşamamı mı istiyorsun ? yine orta kulak iltihabı olup daha kötü duruma mı düşmemi istiyorsun ?
  • 1 haftadır kulağım ağrıyor ama pek de önemsemiyordum. dün kulağımı kurularken hafiften kan geldi. bense bir anlam veremedim. hani denizden çıktığınızda kulağınızda hışırtı olur ya tam onu yaşıyorum hissiyat olarak. bugün de üşengeçlik yaptım ve doktora gitmedim çünkü duyacaklarımdan korkuyorum. yüzmeyi çok seviyorum, müzik dinlemeyi de. insan sanırım sağlığının ve onun nimetlerini, kaybetmeye başladığında anlıyor.
    korkuyorum, korkuyorum, inşallah kötü bir sonuç çıkmaz.
  • doğuştan ve ya sonradan oluşan kulak zarı yırtıklarının halk arasındaki tabiri. yırtık sonrası akıntı başlar. acayip bir acısı vardır.
hesabın var mı? giriş yap