şükela:  tümü | bugün
 • bir su sporu. en başarılı temsilcileri amerikalılardır. havuz yüzeyinden 10 metre yukarıdaki sabit zemin üzerinden, havuza şekilli atlamak olarak özetleyebileceğimiz olimpik bir spor. trt3 sporu olarak da nitelendirebiliriz. izlemesi en az bir artistik patinaj kadar zevklidir. 2000 yılından beri senkronize* olarak da yapılır. izlemesi çok zevklidir. geniş omuzlar, ıslak saçlar, buruşuk ayaklar. pek de güzel olmayan vücutların içindeki "acaba nasıl görünüyorum mayoyla" diye bir kaygı taşımayan bayan sporcular.

  her bir atlayışın önceden belirlenmiş zorluk dereceleri vardır. hakemler atlayışa puan verirken sporcunun kuleden uzaklığına, ne kadar yükseğe sıçrandığına, dönüş ve suya giriş hızına baktığı gibi bu zorluk derecesini de dikkate alırlar. senkronize atlayışlarda bir grup hakem teknik değerlendirme yaparken diğer bir grup da ikilinin birbirlerine uyumuna puan verir. değişik atlama stilleri vardır. kimi sporcu atladığı yere bir havlu serer, onun üstünden atlar. kimisi koşa koşa gelir direk atlar. kimi amuda kalkar. kimi havuza sırtını dönüp sadece parmak uçları zemine değecek şekilde yaylanır falan. bunlar atlama öncesi hareketler. gerekli konsantrasyon sağlandığı zaman da atlarlar. değişik değişik burgular, taklalar, bunların ikisinin birleşimi. dedik ya çok zevklidir seyretmesi.

  en önemli hususlardan birisi de suya giriştir. vücut ne kadar dik girerse suya o kadar iyi puan gelir jüriden. yaklaşık 55km/saat hızla giriyorlarmış suya. suya girdikleri anda kameralar su altını gösterir. sporcunun ya da sporcuların su yüzüne çıkışlarını seyrederiz bu safhada. havuzdan çıkış esnasında bayan sporcular o çok tanıdık olan mayo düzeltme hareketini yaparlar ve gelecek olan puanları beklemeye koyulurlar.* seyirci burada ağır çekimleri izleyerek kendi kafasına göre puan verir. sporcuların milliyeti ile hakemlerin verdiği puanları karşılaştırır. oldu ya atlayan kıbrıs rum kesimindendir, hakemlerden biri de yunan. takip etmek lazım.

  sporcuların atlayışı baştan sona ağır çekimde gösterilir bu bekleme sırasında. tam atlama anında kafa ile beton zemin arasındaki mesafe insanı korkutur bu ağır çekimlerde. "ulan hadi çarparsa o kafa" diye içinden geçirir. çok kötü çoook.

  (bkz: tramplen atlama)
 • 1948 den 1988'e kadar olimpiyatlarda kule atlama dalında altın madalyalar sadece 6 kişi arasında paylaşılmıştır.diğer su sporlarına nazaran yaşın tecrübe manasında faydası büyüktür.
 • (bkz: #5334740)
 • 2008 beijing olimpiyatları'nda senkronize'de hem kadın hem de erkek takımları olarak çinliler altın madalyaları kazanmışlardır. kadınlarda ikinciliği avusturalya, üçüncülüğü meksika, erkeklerde ikinciliği almanya, üçüncülüğü rusya takımları almıştır. üç tarafı denizlerle çevrili bizden giden sporcu yoktu zaten, endişelenmeyelim, kaçan göçen yok.

  ayrıca bu atlamacı atletlerin yeteneklerini sergiledikten sonra minik mayolarını çekiştirerek duşlara hücum etmesinin sebebi ne aman saçım başım klor oldu ne eğleniyoruz di mi kanka ne de heyecandan azıcık kaçırdım temizleneyimdir. ortam ve su ısısındaki fark sporcuların kaslarını olumsuz etkilediği için bir sonraki tura kadar kasılıp kalmamak adına ılık su ile duş iyi gelmektedir denmektedir, hatta bir kısmı bu olimpiyatlarda da bol bol gösterildiği gibi seyre açık duşların yanı başında mini bir sıcak havuz içinde de dinleniyor olabiliyorlar, çok egzotik bir görüntü.
 • olimpiyatlarda izlemekten en keyif aldığım kategorilerden biri...sırıkla yüksek atlama, cirit atma ve kule atlama sporlarını tüm gün boyunca sıkılmadan izleyebilirim bundan eminim...bu kule atlamada çift burgudur, bir buçuk saltodur gibi terimler falan var ya bunlar güzel şeyler hakikaten de...artık izlerken ''hmm bu salto iyiydi'' , ''ikili burgu sağlamdı'' gibi cümleler kurabiliyorum, bir şeyler kaptım artık...günün birinde bu alanda bir sporcu ülkemizi temsil ederse ancak o gün gerçekten türkiye'nin sporcu yetiştirdiğine inanırım ben...

  bir de bir ingiliz velet vardı tom daley diye on yedi, on sekiz yaşında, o çocuk bu işte çok iyi bana göre...
 • iyi bir atlama yapabilmek için, atlamadan önce insanın korkusunu yenmesi ve soluğunu tutması yetmez; hareketlerine hakim olabilmesi ve suya mümkün olduğu kadar düşey dalması da gerekir.

  hakemler değerlendirme yaparken, hız alma, çıkış, hareket ve suya dalışı göz önünde bulundururlar.
 • bu spor esnasında sporcuların daldıkları noktaya dışarıdan su spreylemelerinin sebebi sporcunun tepeden baktıgında su seviyesini net algılayıp, suya kalan mesafeyi rahat görerek, dikey pozisyon almalarını kolaylaştırmaktır.

  görüp merak ettim, ilk olarakda kutsal bilgi kaynağımız ekşi sözlüğe baktım tabii, mamafih bulamayınca benden başka merak eden deli olursa burda bulunsun bu entry *
 • kazan'da beğenmediğimiz kuzey kore, bayanlarda bu sporda iki senedir duble yapan çin'in önünde şampiyon oldu. hemde son atlayislara iki çinli birinci ve ikinci olarak onde girdigi halde. son atlayista iki çinli kotu atlamadı, kuzey koreli çok iyi atladı. bir sürü on puan alarak sanki bir nadia comaneci havası estirdi.
 • '9-10 nisan 2016' da sırbıstanda yapılan belgrade diving trophy'de minik millilerimizin de üç altın madalya kazandığı spor dalıdır' diyerek güncellemiş olalım.