şükela:  tümü | bugün
 • rus sinemaci lev koulechov'un filminde kullandigi deneysel calismaya verilen isim.

  once yakin cekimde bir adam suratini gosterir, sonra da tabaktaki bir corbayi. seyirci adamin aciktigini dusunur. biraz sonra adamin suratinin oldugu kareyi tekrar gosterir; fakat ardindan mezar tasi cikar. bu sefer de seyirci adamin uzuldugunu dusunur. boylece en kazma oyunculugun bile montaj sayesinde seyirciye yutturulabilecegini kanitlar. oyunculara bu kadar para verilmemelidir. kurgucular da insandir.
 • sovyet sinemacı lev kuleshov'un adını taşıyan deney. deneyde birbiriyle ilgisiz çekimleri montajlayarak izleyicide bunların bir bütün olduğu izlenimini elde etmeye çalışmıştır kuleshov. örneğin 1918’de ivan mozhukhin adlı dönemin ünlü oyuncusunu oyuncak ayı, bir kase çorba vs gibi görüntülerle yan yana getirince kuleshov, bu görüntülerin farklı ifadeler meydana getirdiğini, oyuncunun aslında aynı olan yüz ifadesinin onun bu objelere olan duygusal tepkisini veriyormuş gibi göründüğünü fark etmiştir.

  (bkz: montaj)
  (bkz: sergei eisenstein)
  (bkz: pudovkin)
 • lev kuleshov, başka bir deneyinde, hiç varolmayan bir kadını, ayrı ayrı kadınların çekimleriyle nasıl oluşturduğunu gösterir. bir kadın saçını tarar, bir diğeri makyaj yapar, başkası da giyinir. bütün bu görüntüleri montajlayarak kuleshov sanki tek bir kadın varmış izlenimini uyandırmaya çalışır.
  ayrıca devrim sineması adlı kitaptaki kuleshov bölümü şöyle bitiyor:
  "sovyet sinemacılarının yüzde sekseni eski vgik öğrencileridir. yüzde ellisi de benim öğrencilerim."
 • sinemasal hareketin yarattigi bir illüzyon. bu hareketin uygulanmasina kısa surede dönemin mekanist ve teknolojist görüşlerin etkisi altında olduğundan makine montajından gelen montaj denmiştir. zira sinema teorisi ile ilgilenenlerin çoğunu mühendisler oluşturuyordu.
 • (bkz: lev kuleşov)
 • hitchcock tarafından şöyle açıklanmış

  https://www.youtube.com/watch?v=hdgwokj8ido
 • kurgunun algıdaki etkisi bu isimle anılır.
 • sinemanın sanatsal bir yönü. nasıl bir şiirde, sözcükler ile zihninizde bir imge yaratılabiliyor ise kuleşov efekti ile de zihninizde imgeler yaratılır.

  basitçe açıklamak gerekirse şudur:
  kuleşov
 • sovyet biçimcilerine göre sinemanın en önemli öğesi olan kurgunun gücünün en net biçimde anlaşılabileceği montaj yöntemidir ve çağdaş sinemada dahi çokça başvurulmaktadır.

  üstad alfred hitchcock şu videoda 'bilale anlatır gibi' anlatmış ve bizzat örneklemiştir.

  sergei eisenstein'ın söylediği gibi: "sinema, sanat ve bilimin bir bileşimidir" ve ortaya böyle özgün bir dil çıkarmıştır.