şükela:  tümü | bugün
 • dün akşam ana haberlere yansıyan trajik vak'a. epilepsi hastaları için kullanılan bir ilaç verilmiş ve genç kız bilinci açık tedavi altında, kritik durumda. insan hayatı bu kadar basit olmamalı.
 • bilirkişi raporunu görmeden paçaları sıvamayın.

  sabah haberlerde hemen "yanlış ilaç" deniyordu da ondan söyledim. epilepsi ilaçları psikiyatrik hastalıklarda kullanılır. her ilaç yan etki de yapabilir. burada hemen doktor suçlu demek cehalet.

  büyük ihtimalle doktor aklanacak çünkü kız steven johnson sendromu olmuş ve bunun olabileceği prospektusunda yazıyor.

  olmasaydı keşke ama geçmiş olsun.
 • verilen ilaç doğru da olsa yanlış da olsa, stevens johnson sendromu çoğu ilaçta görülebilecek bir yan etki.

  milyonda bir görülse de, içtiğimiz basit bir ağrı kesici sonrası bizde de görülebilme ihtimali var maalesef. verilen ilacın ne olduğunu bilmiyorum ama doktor hatası gibi görünmeyen durumdur. ilacın ne olduğunu öğrenirsem editlerim.

  çok büyük geçmiş olsun hastaya ve yakınlarına.

  edit: lamictal isimli içinde lamotrijin olan bir ilaç. evet kendisi bir epilepsi ilacı. evet stevens johnson sendromu yapma ihtimali yüksek. ancak bu yine de doktorun hata yaptığını gostermez. olaylar nasıl şekillenecek takip edip göreceğiz.
 • hla-b*1502 adlı gen polimorfizmine sahip olduğunu düşündüğüm kız. antiepileptik ilaçlara en çok bu gen lokusuna sahip kişiler duyarlılık gösteriyor. daha doğrusu en çok antiepileptik ilaçlarla tetiklenen steven-johnson hastalığına sahip kişileri bu polimorfizme sahip kişiler oluşturuyor. yaraları iyileşecektir, antibiyotik tedavisiyle allah'tan şifa diliyorum.
 • buradaki tek suçlunun doktor olmayabilir. sınavlar söz konusu olduğunda çoğu aile kolay çözüm arıyor. bu yüzden doktorun verdiği ilaç tedavisi sorgulamamış veya uzun psikolojik tedaviyi istememiş olabilirler. sınav stresinin tedavisinde, ilaç en son seçenek olmalıydı. özel etüt yöneticiliği yapan bir annenin, böyle bir hata yapmaması gerekirdi.
 • başlığa biraz bakındıktan sonra araştırdım ve evet doktor hatası gibi durmuyor. verilen ilaç (en azından verildiğini düşündüğüm ilaç) bu tarz durumlarda verilen ilaçmış. yan etki olarak da bir çok ilacın barındırdığı bir şeymiş bu. eğer bana deseniz ki burada suçlu kim ben aile derim. ben de sınav senesinden geçtim stresli olduğunu biz de biliyorduk. direk ilaca sarılmak doktora gitmek bana doğru gelmiyor. vardır hikayenin bir iç yüzü elbet ama gencecik bir insanın hayatının bu kadar kolay değişmesi beni çok yaraladı. umarım en kısa zamanda atlatır ve sağlığına kavuşur. tüm güzel dileklerim seninle.
 • bir rus atasözü der ki:

  (bkz: çalışıyorsa dokunma)
 • edit: bu entry'imden sonra beklemediğim kadar mesaj kutum yeşillendi. mesaj atanların bazılarının doktor olduğunu billiyorum ve bazılarınında doktor olduğunu düşünüyorum. gayet iyi bir şekilde, beklediğimden daha medeni üslubu ile durumu hem bir doktor arkadaşına hem de bir hastaya anlatır gibi bana anlattılar. bana ayırdıkları zaman ve kattıkları bilgiler için teşekkür ederim. bazı mesajlar da var ki, " sen ne anlarsın, gerizekalı, beyinsiz" tadındaydı. umuyorum ki onlar doktor değildir. öyle ise ellerine düşen hastaların vay haline.

  ek olarak bu entry'imi yazdığım anda benden önce entry yazanların hemen hemen hepsi ağzı birliği etmişcesine, hasta hakkında herhangi bir bilgisi olmadan, doktorun hangi tedavileri uyguladığını vs bilmeden ki bilmelerine neredeyse imkan yok, doktorun 100% hatasız olduğunu belirtmeleri. sözlükte böyle bir kitle var. özellikle doktor-hasta ile ilişkileri ile alakalı konularda. işbu entry yukarıda yazıp sonradan silenler de dahil olmak üzere doktor-hasta arasındaki ilişkiyi, rolü ve hastalığın seyrini bilmeden 100% doktoru suçsuz ilan eden andavallara hitap edilerek yazılmıştır. ister doktor olsunlar, ister yakınları olsun. hasta hakkında, hastalığın seyri konusunda en ufak bilgisi olmadan doktor kesin suçsuz, baktım emin oldum, bu hastalar zaten böyle, doktor olmayan bir bok anlamaz bu işten diyenlere. ne yazık ki
  bunu üstüne alınacak bu beyinsizler değil, bana ciddi anlamda, bilimsel içeriği ile gerçekten bilgi veren kişiler alınmışlar. kendilerini bu entry'den tenzih ederim.

  açıklayıcı, aydınlatıcı bilgi veren doktorlara, doktor adaylarına, yakınlarına, duyarlı kişilere teşekkür ederim.

  entry'imi de yukarıda 5 ya da 6'dan fazla doktor suçlu değil 100% eminim entryleri gibi silmeyip olduğu gibi aşağıda bulabilirsiniz.

  ------------------ edit öncesi entry -------------------

  suçlu doktor değilmiş, sadece onlara suç atılmamalıymış duyar kasan (muhtemel) doktorlar veya yakınların entryleri ile dolan başlık.

  suçlu kim, kızın ailesi, kızın genleri. doktor hatalı değil tabi. suç hep bizde. mesela gidip adam öldürdüğünde, mahkemede suçu genlerine atıp, bu genleri aktaran annene ve babana atabilirsin. daha sonra da çevresel faktörlere yani sınava, iş stresine vs.

  ama bu konuda doktor hatası sıfır (0) tabi. neden ? bilmiyoruz. doktor hatalı olamaz. olur mu hiç ? ülkemizin doktorları çok iyi yetişmiş. o kadar iyi ki, sistemin sıçıp sıvadığının üstüne sıvadıkları görülmemiş. mesela acile gittiğinizde 10 metre uzaktan ne hastalığa sahip olduğunu anlayıp siz daha doktora sorunu anlatmadan reçeteyi elinize verdiğini görmezsiniz.

  psikiyatri de muayene süresi ortalama 5 dakika. diğer doktorlarda kabaca 10 en fazla 15 dakika. çok ciddi bir durum olursa, ameliyat, kaza, kronik rahatsızlık belki o zaman 30 dakika falan ayırıyorlar. neden ? sistem suçlu ama doktorların hiç suçu yok.

  fetö ile beyinsiz, gerizekalı, şerefsiz, haysiyetsiz ne kadar beyni yıkanmış varsa, tıp bölümüne yıllardır gönderilip mezun verdirildi. o yüzden doktorlar hiç suçlu değil.

  hepsi sütten çıkmış ak kaşık. mesela utanmadan masa başında, doktor bey bene lenfomayım, raporum işte demeye kalmada, sende o hastalık olmaz yaşın genç diyen doktor da suç yok. suç, ağzına sıçtığımın genlerimizde, fetö de, ilaçların yan etkilerinde.

  doktorlar hep haklı, hep temiz.

  ilaç prospektüsünde her türlü ihtimali dahil olan yan etkilerinin yüzdesi düşük diye rahatça yazılan ilaçlar, doktor muayenesi doğrultusunda yazıldığında bunda doktorun da suç payı yok mu ? senin, benim, eşinin, çocuğunun başına geldiğinde tevazunu ve mantığını koruyup, genlerimiz suçlu diye rahatça oturabilecek miydin ?

  şansmış, kadermiş, genlermiş, yan etkileri zaten yazıyormuş. suçlu ailesiymiş. sınav stresi yüzünden kolaya kaçmışlarmış.

  bundan sonra doktor yerine şamanik ayin yapsınlar o zaman. doktora gitmesinler.
  psilocybin içeren mantar yiyerek, doğal bir anti depresanı denesinler. *
 • case report olmuştur..