şükela:  tümü | bugün
 • dün akşam ana haberlere yansıyan trajik vak'a. epilepsi hastaları için kullanılan bir ilaç verilmiş ve genç kız bilinci açık tedavi altında, kritik durumda. insan hayatı bu kadar basit olmamalı.
 • bilirkişi raporunu görmeden paçaları sıvamayın.

  sabah haberlerde hemen "yanlış ilaç" deniyordu da ondan söyledim. epilepsi ilaçları psikiyatrik hastalıklarda kullanılır. her ilaç yan etki de yapabilir. burada hemen doktor suçlu demek cehalet.

  büyük ihtimalle doktor aklanacak çünkü kız steven johnson sendromu olmuş ve bunun olabileceği prospektusunda yazıyor.

  olmasaydı keşke ama geçmiş olsun.
 • verilen ilaç doğru da olsa yanlış da olsa, stevens johnson sendromu çoğu ilaçta görülebilecek bir yan etki.

  milyonda bir görülse de, içtiğimiz basit bir ağrı kesici sonrası bizde de görülebilme ihtimali var maalesef. verilen ilacın ne olduğunu bilmiyorum ama doktor hatası gibi görünmeyen durumdur. ilacın ne olduğunu öğrenirsem editlerim.

  çok büyük geçmiş olsun hastaya ve yakınlarına.

  edit: lamictal isimli içinde lamotrijin olan bir ilaç. evet kendisi bir epilepsi ilacı. evet stevens johnson sendromu yapma ihtimali yüksek. ancak bu yine de doktorun hata yaptığını gostermez. olaylar nasıl şekillenecek takip edip göreceğiz.
 • bu ihtimali bilmiyordum geçmiş olsun
 • hla-b*1502 adlı gen polimorfizmine sahip olduğunu düşündüğüm kız. antiepileptik ilaçlara en çok bu gen lokusuna sahip kişiler duyarlılık gösteriyor. daha doğrusu en çok antiepileptik ilaçlarla tetiklenen steven-johnson hastalığına sahip kişileri bu polimorfizme sahip kişiler oluşturuyor. yaraları iyileşecektir, antibiyotik tedavisiyle allah'tan şifa diliyorum.
 • buradaki tek suçlunun doktor olmayabilir. sınavlar söz konusu olduğunda çoğu aile kolay çözüm arıyor. bu yüzden doktorun verdiği ilaç tedavisi sorgulamamış veya uzun psikolojik tedaviyi istememiş olabilirler. sınav stresinin tedavisinde, ilaç en son seçenek olmalıydı. özel etüt yöneticiliği yapan bir annenin, böyle bir hata yapmaması gerekirdi.
 • sınav stresi nedeniyle kullanılan bir ilacın stevens-johnson sendromuna sebep olmasıdır. milyonda 1 görülebilecek kadar nadir bir durum. fotoğraf çok çarpıcı. birileri suçlu olsun bu durumdan, cezalandırılsın, o kızdan daha çok acı çeksin istiyoruz. ama suçlanacak tek şey genlerimiz. kötü bir durumda hemen doktoru suçlamak yanlış. bir hatası varsa zaten ortaya çıkacaktır.

  bir virüs ya da bakteri enfeksiyonunda ya da kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak cilt ve mukoza zarının verdiği ciddi alerjik reaksiyondur. sebebi bir gendir. bu bizde de olabilir. içtiğimiz basit bir ağrıkesiciyle bu hale gelebiliriz. doktorun stres için yazdığı ama aslında epilepsi tedavisinde kullanılan antikonvülsanlar da bu sendroma sebep olan ilaç tiplerinden biridir.

  olaylar her zaman göründüğü gibi değildir. linç kültürünü bi bırakın. aksi halde öldürülen, dövülen doktor haberleri bitmez. cehalet tehlikelidir. önyargı daha tehlikelidir.
 • başlığa biraz bakındıktan sonra araştırdım ve evet doktor hatası gibi durmuyor. verilen ilaç (en azından verildiğini düşündüğüm ilaç) bu tarz durumlarda verilen ilaçmış. yan etki olarak da bir çok ilacın barındırdığı bir şeymiş bu. eğer bana deseniz ki burada suçlu kim ben aile derim. ben de sınav senesinden geçtim stresli olduğunu biz de biliyorduk. direk ilaca sarılmak doktora gitmek bana doğru gelmiyor. vardır hikayenin bir iç yüzü elbet ama gencecik bir insanın hayatının bu kadar kolay değişmesi beni çok yaraladı. umarım en kısa zamanda atlatır ve sağlığına kavuşur. tüm güzel dileklerim seninle.
 • bir rus atasözü der ki:

  (bkz: çalışıyorsa dokunma)