şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen söylediği şeyi kendisinden insanların beklemeyeceğini düşünerek, ya da sakıncalı bir şey söylediği için, insanın iç güdüsel olarak kimliğini saklama isteğindne doğmuştur.
    eskiden bunun adı mahlastı, ki hala öyle aslında ama burdaki mahlaslarımızla bir web yazılımını kullandığımız için o yazılım bunları kullanıcı adı olarak tanımlamıştır.
    (bkz: mahlas)
    (bkz: ukteyi doldurdum şimdi mutluyum)
  • çok büyük beklentilerle merak edilendir. ancak size mitolojik olaylardan falan bahsedemeyeceğim. kedizekalı işte..

(bkz: inventing words from ass)
  • baya çok bir yıl önce bir gece rüya içinde rüya görüyorum. yaşlı bir teyze bana hiç bilmediğim bir dilde ısrarla bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. bana telaşla bir şeyler anlatıyor, ama ben hiçbir şey anlamıyorum. ara ara duraksıyor, acaba ben anladım mı diye bekliyor, ben vücut dilimle anlamadığımı anlatmaya çalışıyorum, ama anlamadığımı anlatamıyorum bir türlü. inat ve ısrarla bir şeyler anlatıyor, vücut dili o kadar panik içinde ki korkunç ölümcül bir şey söylüyor sanki.. sahne çok uzun sürdü. en son dayanamadım ve biraz kızgınlıkla ona türkçe dilinde;

"teyze, dediğinden hiçbir şey anlamıyorum!" diyorum.

yaşlı teyze bir süre duraksayıp bana dik dik bakıyor ve üç kere peşpeşe şu sözleri ediyor;

inni-naro!
    inni-naro!
    inni-naro!

bu sözleri duyar duymaz birinci seviye rüyaya uyanıyor, doğruluyor ve yatağın kenarına oturuyorum. rüyamda gördüğüm şeyleri anlamlandırmaya çalışıyorum. kendi odamdayım, ama farklı olarak yatak odamın zemini çıplak ve yerde eski bir ahşap döşeme var. sanki yıllardır hiç girilmemiş ahşap bir ev, zeminde tahta kurularının delik deşik ettiği tahtalar ve deliklerin kenarlarında sarı ahşap talaş birikintileri var. bu sahneyi birkaç saniye izliyor ve inninaro acaba ne demek diye düşünürken gerçeğe uyanıyorum. yataktan fırlıyor, yatağın kenarına oturuyor tıpkı birinci seviye rüyadaki gibi zemini izliyorum, ama bu sefer ahşap döşeme yok - ter içindeyim, nabzım 180.

derhal pc odasına geçiyor google'da arama yapıyorum. inninaro ne demek? dakikalarca arıyor, muhtemel telafuz hatalarını gözeterek, ama bir bok bulamıyorum sadece iki eski pdf buluyorum, eski latince bir kitapta geçiyor. bu arada tarihi hatırlamıyorum, ama bu olay sanırım 12-13 yıl önce oluyor. bir yerlere not etmiştim, şimdi bulamam bir ara tarihi editleyip geçerim.

google ile bir iki saat savaş veriyor, ama bir bok bulamıyorum. sonra bir an fark ediyorum ki o gün istanbulda tam güneş tutulması yaşanacak. 17 ağustoz psikolojisi istanbul depremi flashback'ler falan, tahmin edersiniz. mermi gibi evi terk ediyorum. velhasıl o gün bütün gün sultanahmet meydanındaydım. uzun bir hikaye o kısıma hiç girmiyorum.

yıllar sonra birkaç yerde ilan verdim, bu sözün ne anlama geldiğini öğrenmek için. öyle ya bana göksel bir misyon biçilmiş olabilirdi :d

çok zaman sonra latince bilen bir arkadaş bana yardımcı oldu ve şunları dedi.

inni: dinle
    naro :anlat

demekmiş.
  • "yazmama gerek yok, görüyorsunuz" diyerek popülistliğin dibine vurarak açıkladığım köken.