şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen söylediği şeyi kendisinden insanların beklemeyeceğini düşünerek, ya da sakıncalı bir şey söylediği için, insanın iç güdüsel olarak kimliğini saklama isteğindne doğmuştur.
    eskiden bunun adı mahlastı, ki hala öyle aslında ama burdaki mahlaslarımızla bir web yazılımını kullandığımız için o yazılım bunları kullanıcı adı olarak tanımlamıştır.
    (bkz: mahlas)
    (bkz: ukteyi doldurdum şimdi mutluyum)
  • çok büyük beklentilerle merak edilendir. ancak size mitolojik olaylardan falan bahsedemeyeceğim. kedizekalı işte..

(bkz: inventing words from ass)
  • "yazmama gerek yok, görüyorsunuz" diyerek popülistliğin dibine vurarak açıkladığım köken.
  • tolkien'in orta dünyasında orkları ve uruk haileri ortalama bir ekşici mutlaka biliyordur.
    bu savaşçı, güçlü ve "düşman" topluluğun adlandırılma sürecince tipik bir batılı oryantalist bakış süzgecinden geçildiğini anlatan yazılar okumuştum.

ork adının fonetik benzerliği sebebiyle türk adından türetildiği iddia edilmekteydi.

uruk hai adının ise osmanlı devletinde asi ve savaşçı kimliği ile öne çıkmış olan yörük türkmenlerden esinlenerek orta dünyaya kazandırılmış olabileceği söyleniyordu. hatta miğferdibi savunmasının da istanbul'un kuşatması, oradaki uruk hailerin de şehri kuşatan osmanlı'nın ölümden korkmayan, serden geçmiş yörük askerleri olduğunu aktarıyordu okuduklarım.

ayrıca sümerlerin başkentinin adı da uruk'tur.

yörük sözcüğünün batı dillerinde juruk biçiminde yazıldığını görmem de kendi zihnimde bu hissiyatı kuvvetlendirdi.

demem o ki sözlükteki kullanıcı adım uruk hai ve juruk/yörük sözcüklerinin muazzam uyumundan gelmekte.

haaa bu ararada hakikaten yörük türkmen olduğum da anlaşılıyordur herhalde.

kalkmış göç eylemiş avşar elleri hey...