• cevabının hepsi olduğu soru. hepsi haramdır müslümanlar ilaç kullanmasınlar. * *
  • boğazından haram geçmesini istemeyen her müslümanın sorması doğal hatta gerekli olan soru.
    haram yemeyin diye emrediyosa allah elbette hastalığın şifası için helal olanından bir derman vardır ve sırf daha kolay temin ediliyor diye ve ya önemsenmediği için hastalara, normal şartlarda bildikleri takdirde yutmayı içmeyi istemeyecekleri ilaçlar verilmemeli tabi ki.
    'şüphesiz allah, derdi de dermanını da indir­miş, her derdin dermanını yaratmıştır. o halde tedavi olunuz fakat haram şeylerle tedavi olmayınız."- *
    biraz daha derin çaplı araştırmadan sonra gelen sakinleşmiş edit:
    ilmihale göre 3 görüş var haram madde ile tedavi ile ilgili birinci görüşe göre caiz değildir ve dayanak olarak yukarıdaki hadisle birlikte birçok hadis vardır.
    ikinci görüşe göre, yemesi içmesi haram maddeyle tedavi yapılabilir fakat buna delil olarak ayet veya hadis yok sadece alim görüşü.
    üçüncü görüşe göre ise, belli şartlar gerçekleştikten sonra tedavi yapılabilir. buna delil olarak yine bir hadis veya ayet yok ancak normal şartlarda erkeklerin ipek giymesi haramken kimi deri hastalığı olanlar için bazı sahabilere peygamberimizin -s.a.v-izin vermiş olması delil olarak sunuluyor.
    -her ne olursa olsun ne içtiğimizi bilmek hakkımız ve alternatifi varsa onu da istemek hakkımız.
  • cevabı belli olan bir soru. 25 yıllık bir eczacı olarak çok açık ve net söylüyorum şu anda piyasada bulunan ilaçların bir teki bile islami ölçütlere göre helal değildir. bu kafaya sahip olanlar sakın ola ilaç falan içmesin. şu temmuz sıcağında 17 saat aç susuz kalıp ilaç da içmeyin, doğal seleksiyona bir katkınız olsun.
  • domuzun safra kesesinden alınan zımbırtılarla (ibrahim saraçoğlu söylemişti ama ne demişti unuttum) kanser tedavisinde kullanılmak için ilaç yapılıyormuş.

peşin sıra dedi ki, yaradan hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır...

peki bu labuk ne diyor?

--- spoiler ---

genel sağlık uygulamalarında, helal-haram ilişkisine uyulmuyor.
    --- spoiler ---

yarın kanser olduğunda değil domuzdan yapılan ilacı, domuzu bile yersin eğer senin başına gelse...

bunları nasıl doktor yapıyorlar anlamak mümkün değil...

bizim başımıza gelse, demek ölümcül hasta olsam bu götveren bana haram diye ilaç falan yazmayacak ya da kullanmam gereken ilacı kullandırmayacak..

(bkz: aklının bardağını sikeyim doktor bey)

edit: göte falan girmez, bana haram diye ilaç yazmayan doktora söyledim..
  • tanım: tuhaf bir soru.

hassasiyeti olan hasta bu konuda bilgilendirmeyi talep eder, kendi seçimini bilinçli bir şekilde yaparsa benim için hiçbir sakıncası yok. içmesin bana ne.

ama "ben kapsül ilaç yazmıyorum, sığır jelatini diyorlar, ama inanmıyorum" yaklaşımı saçmalığın daniskası.

kendisinin, çoluğunun çocuğunun hayatı o "haram" dediği şeye bağlı olursa ne yapacağını görmek isterim şahsen.
  • afyon'da artık ne oluyorsa insanlar saçmalamaya başlamış.

hacı islama göre büyük günah insana zarar vermektir. kullandığımız ilaç haram mı helal mi tartışmasının mantığı ile düşünecek olsan senin eline neşteri almaman gerekiyor. neden mi?

lan insanı çatır çatır kesiyorsun daha ne olsun?

bu ne kadar saçma ise bu elemanın söylediği de o kadar saçma.

islamda zorunda kalırsan domuzu bırak ölmüş insan bile yiyebiliyorsun. kimse canı çektiği için ilaç içmiyor efendi. zorunda kaldığı için içiyor. zorunda kaldığında ölmüş insan yenmesini mazur gören bir din elbet ki hastalandığımda da domuzdan yapılmış ilaca cevaz verecektir.

hayır bu kadarını düşünemeyen adamı doçent yapmışlar ben ona yanıyorum.
  • şaşırtan soru.

düşünsenize, haram madde kullanmadan bu kafaya gelen insan var hayatta, iki kadeh içse ne olacak kim bilir? gerçi belli ki pek gerek yok, normal hali bile ayrı bir dünyada yaşıyor.
  • "palalı saldırı hukuk çerçevesinde bir eylem" diyen adam hukuk mezunu.

"parkta öpüşebilecek miyiz?" sorusuna, "hukukta yazılı olmayan bir örf ve anene kanunu vardır." diyen adam hukuk mezunu.

bu cümleyi kuran adam tıp mezunu.

hepsinin ortak noktasıysa hüloooğğğcü olmaları.

ülkenin nasıl bir halde olduğu bundan daha iyi özetlenebilir mi bilmiyorum. muhteşem eğitim sistemimiz ve müthiş bilinçli vatandaşımızın profili bu. biz de bu adamlara haklarımızı, sağlığımızı teslim ediyoruz işte. öyle mide ekşiten meseleler.
hesabın var mı? giriş yap